3 lutego, po sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę na beatyfikację polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy 9 sierpnia 1991 r. ponieśli śmierć męczeńską w Peru. Papież ponadto upoważnił Kongregację do ogłoszenia dekretu o męczeństwie ks. Alessandro Dordi oraz Sługi Bożego Oscara Arnolfo Romero Galdámeza, Arcybiskupa San Salvadoru, zamordowanego w 1980 r., który jest symbolem walki o prawa człowieka całej Ameryki Łacińskiej.

13 lutego o. Jarosław Zachariasz, wyższy przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należeli męczennicy, spotka się w Peru z ordynariuszem diecezji Chimbote w celu ustalenia ceremonii beatyfikacyjnej. W spotkaniu wezmą udział także postulator generalny Zakonu Franciszkanów o. Angelo Paleri i sekretarz generalny ds. animacji misyjnej o. Jarosław Wysoczański, który był przełożonym męczenników w klasztorze w Pariacoto.

23 stycznia prowincjał o. Jarosław Zachariasz i jego delegat dla Peru o. Jacek Lisowski wzięli udział w posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Peru. Zaprezentowali wówczas historię misji franciszkańskiej w Pariacoto i męczeństwa ojców Michała i Zbigniewa.

Przytaczając zeznania świadków w procesie, na czele z Abimaelem Guzmanem, przywódcą i ideologiem Świetlistego Szlaku, przypomniano również, iż współbracia są męczennikami za wiarę, o czym jest przekonana od samego początku miejscowa wspólnota wiernych w Pariacoto.

Słudzy Boży o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak). Przywódcy Sendero Luminoso oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian. Misjonarze bowiem oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną.

„W czasie suszy i głodu włączyli się w krajowe i diecezjalne programy żywnościowe Caritas. Wspomagali szkoły w rozbudowie, wyposażeniu biblioteki. Miejscowych Indian uczyli profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą. Zdobywali dla nich leki i sami wozili zakażonych do szpitala miejskiego. Przygotowali projekt budowy instalacji wodnej” – przypomina o. Szymon Chapiński, który od początku uczestniczył w procesie beatyfikacyjnym franciszkanów.

Chlebem eucharystycznym i chlebem powszednim karmili 72 miejscowości rozsiane na powierzchni odpowiadającej mniej więcej naszym Tatrom wraz z Podhalem.

9 sierpnia 1991 r. terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. O. Zbigniew miał wówczas 33 lata, a o. Michał - 31. Zbrodniarze przy ciałach zakonników zostawili informację: „Tak umierają lizusy imperializmu. Niech żyje Ludowe Wojsko Partyzanckie”.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca - w sierpniu 1991 roku - rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto. O. Zbigniew Strzałkowski pochodził z Zawady koło Tarnowa, a o. Michał Tomaszek – z Łękawicy koło Żywca.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. „positio”, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego.

„Positio” jest podstawą do dyskusji merytorycznej. Watykańskie komisje: teologiczna i historyczna prowadziły studium zebranej dokumentacji. Opinie komisji były przychylne. Akta sprawy zostały przekazane do Komisji Kardynałów, którzy jeszcze raz rozpoznali całą sprawę. I ich opinia była pozytywna. Prefekt Kongregacji zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie sług Bożych błogosławionymi. Franciszek wyraził na to zgodę.

Słudzy Boży o. Michał i o. Zbigniew należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 r. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Franciszkanie nadal prowadzą tam swoją działalność, a także w Limie i w Chimbote.

mm/franciszkanie.pl/vatican.va/ofmconv.net/jms