Polscy biskupi: Obojętność religijna młodych ludzi to dziś wielkie wyzwanie dla Kościoła - zdjęcie
26.10.21, 12:55Fot. fotoassa

Polscy biskupi: Obojętność religijna młodych ludzi to dziś wielkie wyzwanie dla Kościoła

73

Biskup tarnowski Andrzej Jeż przedstawiał wczoraj w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia punkt widzenia czwartej i ostatniej już grupy polskich biskupów, przybywających do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum. „Obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem, stojącym dziś przed Kościołem” – diagnozował bp Jeż.

„Poważne problemy ze zdrowiem psychicznym”, z którymi zmaga się już „ok. 30 procent młodych ludzi” - to zdaniem pasterzy polskiego Kościoła jedno z większych wyzwań jakie przed nim stoi. Odpowiedzią Kościoła są m.in.  propozycje rozmaitych poradni specjalistycznych.  „Ale wydaje mi się, że problem sięga głębiej: struktury ontycznej człowieka i jego duchowości, bowiem oderwanie od Boga powoduje, że człowiek nie jest w stanie poradzić sobie sam ze sobą w wymiarze różnych wyzwań, które go dotykają” – zauważył ordynariusz tarnowski.

Jednocześnie, nawiązując do problemu indyferentyzmu religijnego młodych ludzi relator grupy biskupów z metropolii katowickiej i krakowskiej stwierdził, że widoczne od dawna na Zachodzie zjawisko obojętności religijnej „zaczyna bardzo mocno nam doskwierać”. Podkreślił też że „nie jest to kwestia walki z Kościołem, nawet wśród młodego pokolenia”, lecz raczej  „obojętność, która ma wymiar metafizyczny, obojętność na tematy religijne nie pozwala nam, pomimo zaangażowanych form duszpasterstwa młodzieży, na nawiązanie relacji z młodym pokoleniem”.

„Myślę, że jest to bardzo duże wyzwanie stojące przed Kościołem. Gdzie znaleźć punkty wspólne, gdzie można znaleźć pas transmisyjny do młodego pokolenia, jeżeli obojętność religijna powoduje, że nie mamy punktów zaczepienia do ewangelizowania?” – skonstatował bp. Andrzej Jeż.

Biskupi opisali też „olbrzymie zmiany”, jakie na przestrzeni ostatnich kilku dekad dotknęły polską rodzinę. „Dzisiaj zauważamy, że rodziny wielopokoleniowe rozpadają się z tego powodu, że jest potężna migracja zarobkowa. Przemieszczanie się, oderwanie od korzeni powoduje, że mamy nowe wyzwania, gdy chodzi o duszpasterstwo rodzin. Rzeczywistość pandemii jeszcze bardziej ujawniła te słabe miejsca rodziny, ale także wielkie potrzeby budowania relacji” – relacjonował biskup tarnowski.

Natomiast odnosząc się do kwestii „szeroko rozumianej ochrony życia”, pasterze polskiego Kościoła zapewnili, że będzie on „zawsze głosił prawo człowieka do życia i ochronę życia od naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci”.

 

ren/ekai.pl

Komentarze (73):

Maciej2021.11.25 13:55
Można zadać pytanie, dlaczego hierarchia w tak dużym stopniu zajmuje się tym tematem. Najlepiej zwyczajnie przestać interesować się większością tej grupy. Większość młodych jest nastawiona antyreligijnie i jakiekolwiek wyższe wartości są im obce, więc żadne argumenty ich nie przekonają, co najwyżej wywołają agresję. My (katolicy) róbmy swoje, zaś oni i tak poniosą po śmierci karę.
Alez skád2021.11.11 18:13
Dziadki najpierw sie rozliczá. Ujawniá ukrywanych kolezków pederastów. Rozgoniá we wlasnych szeregach lawendowe ciacho. To mlodzi sami wrocá, zaangazujá sie, zainteresujā sie i beda tym zyli, bo CHRYSTUS zyje i zmatwychwstal . Amen
Stały czytelnik2021.10.29 17:52
Nasz pan Jezus Chrystus domaga się tego, aby panował zawsze i wszędzie, we wszystkich ludzkich sercach. Dlatego że Pan Jezus kocha ludzi. Najprostsza rzecz na świecie. A jeżeli ja kogoś kocham, to ja chcę, ażeby ten człowiek był szczęśliwy. My domagamy się, tak jak Kościół zawsze się tego domagał, my o tym właściwie przypominamy, to będzie lepsze słowo, o tym, że Pan Jezus chce, pragnie i ma panować powszechnie. Ma panować na poziomie duchowym, ma panować na poziomie zewnętrznym, ma panować w ustawach, które wydają sejmy, prezydenci, premierzy, rządy, ma panować wszędzie. Dlatego że kocha człowieka. I chce dla niego szczęścia. A nie ma szczęścia bez Boga. Bez Boga jest tylko płacz, smutek i zgrzytanie zębów, zdruzgotanie, strach. Tylko Pan Jezu jest w stanie dać szczęście człowiekowi. I dlatego ta walka. To jest walka, która wynika z miłości do człowieka. ks. Piotr Świerczek w wywiadzie z dr. Mandrelą w "Mediach Narodowych".
andrzej2021.10.27 23:23
Biskupi, nie myślcie naiwnie, że to wy własnymi siłami zachęcicie młodych do powrotu do Kościoła, że go zreformujecie. NIE, to się wam bez Pana Jezusa Chrystusa NIE UDA!! Jak długo można wam przypominać, i prosić i błagać, abyście dokonali PEŁNEJ INTRONIZACJI Jezusa Chrystusa jako KRÓLA POLSKI. Czemu nie chcecie wykonać Boskiej woli? Nie wypełniacie jej, lekceważycie wolę Boga, to nic wam nie rośnie, nic wam się nie udaje, kręcicie się w kółko jak otępiali i zupełnie nie wiecie co robić dalej. Wróćcie wreszcie do Boga!!! Skończcie z udawaniem, że coś robicie. Nic nie robicie, bo łaski nie macie, a nie macie, bo lekceważycie Boga!!
zosia2021.10.27 22:09
leśne dziadki w dziwacznych strojach mogą sobie co najwyżej "pokiwać palcem w bucie",mnie i mojej rodzinie są zwyczajnie obojętni,,,,,,,,,,,,,zresztą te dziwacznie poprzebierane dziadki martwią się raczej o stan własnych finansów,niż o zwykłe polskie rodziny,a pora ukrócić nierobom pisowski dopływ gotówki
Hue2021.10.27 7:29
Nie umniejszajmy roli Frondy, i tutejszych katolików na forum. Młodzi widza jak wygląda tutaj ta sławna miłość katolików i wola się trzymać od niej z daleka.
Ewa2021.10.27 7:25
Przykład idzie z góry... Ile w was biskupi wiary skoro godziliście się i godzicie na przedkładanie " zdrówka"nad życie wieczne.Jeden arcybiskup Jędraszewski nie wystarczy
POLSKIE PRAWDZIWE PO nie RUSKO-NIEMIECKIE2021.10.26 23:18
Tak z ciekawości, ILU jest w tym gronie MŁODYCH BISKUPÓW, powiedzmy takich w wieku 70+???
Anonim2021.10.26 23:00
no i młodzież przestała lubić leśnych dziadków , a kiedyś was lubiła? nawet po obróbce psychicznej od przedszkola do dołka?
Anonim2021.10.26 22:50
https://terrafirmaresearch.com/marina-abramovic-endorsed-by-bill-gates-jacob-rothschild-virtual-reality-rituals/
Tomasz2021.10.26 22:01
W świecie moich wartości jest niedopuszczalne obciążanie krewnych winami sprawcy.(grzech pierworodny) Miłość wklucza skazywanie na niewyobrażalne cierpienie .(kara za grzechy) Dobro i sprawiedliwość wyklucza mordowanie dzieci w kołysce (Sodoma i Gomora) . I niech mi nikt nie opowiada ,że to alegoria .Nigdy nie pogodzę się z taką ideologią . Dlatego to nie moja bajka, nie jestem owcą (baranem) z tego stada.
Adeptus2021.10.27 9:00
Pełna zgoda. Należy pamiętać, że wady chrześcijaństwa to nie są jakieś "wypaczenia" - to jest jego sedno. Jest odwrotnie - to porządni, dobrzy chrześcijanie są de facto heretykami, którzy po prostu ignorują (czasem nieświadomie) co głupsze i bardziej zbrodnicze elementy swojej religii. adeptusrpg.wordpress.com
Maciej2021.11.25 14:23
Kara za grzechy jest wysoce logiczna, gdyż byłoby niesprawiedliwością, aby źli ludzie szli do nieba tak samo jak dobrzy. Raczej trudno sobie wyobrazić, aby ateista poszedł nieba, gdyż byłoby to niezgodne z jego przekonaniami. A co do wspomnianych "wad"-ewolucja poglądów występuje we wszystkich społecznościach. Także ateizm przeszedł drogę od "gilotyny" do "naukowości". Idąc tokiem rozumowania przedmówców trzeba by przyznać, że zbrodnie są sednem ateizmu, gdyż pierwsi ateiści ich dokonywali-widzimy tutaj błąd. No i nie należy denerwować się na odwołania do alegorii w Biblii, gdyż pisanie alegoriami było typowe dla kultury czasów biblijnych. To można potwierdzić badaniami historycznymi. W biblii trzeba odróżnić opowieści symboliczne lub wynikające ze wspomnianej ewolucji poglądów od wiążących moralnie. Wiążący jest dekalog, przykazania ewangeliczne i prawdy wiary-to są podstawy chrześcijaństwa i nie ma w nich nic zdrożnego. Reszta to dodatki, które są symbolami lub też skutkiem ewolucji poglądów. Biblia nie była dyktowana przez anioła (jak wierzą muzułmanie co do Koranu), ale była pisana pod natchnieniem bożym, które było "urozmaicane" nienatchnionymi dodatkami. I nie można zdrożnych chęci przypisywać wszystkim chrześcijanom- jak dla przykładu jestem wierzący, ale uważam krucjaty i inkwizycję za zbrodnicze ruchy.
JazdaDoRobotyJebaneNieroby2021.10.26 20:26
To powinno być grupowe zdjęcie przed wysłaniem tej bandy próżniaczych pasożytów, oszustów, wyłudzaczy i dewiantów na przymusowe roboty w wykopie na mierzei. Dozgonnie.
Tylko twarde zasady uczą dyscypliny2021.10.26 20:22
Jak w Niemczech księża, żeby przyciągać do kościoła gówniarzy organizowali w świątyniach dyskoteki to gówniarze i owszem zaczęli tam chodzić, ale żeby owe kościoły profanować. Ustępstwa i taryfy ulgowe odciągają od kościoła słabych, to takie odsianie ziarna od plew. Jak chcecie młodych w kościele to uczcie Boga a nie regułek na bierzmowanie, i mówcie co oznacza każdy wers w Biblii a nie tłumaczcie że Bóg to dziadek z brodą, który wszystkich kocha, bo to wiemy. Dawniej za komuny wiedziałem, że ustawianie sobie Boga pod swoją modłę to grzech, a dziś każdy tzw. letni katolik (wszyscy wiemy że takie coś nie istnieje) tłumaczy sobie "ja do kościoła nie chodzę, bo Bóg jest wszędzie, zresztą nie robię nic złego" ... No i taki ma dzieci, dzieci zabierze tylko do chrztu, I Komunii i wytłumaczy że to się z prezentami wiąże, a później takie dziecko będzie miało dziecko i kolo się zamyka.... A kto w kościele mówi dziś o grzechach przeciw Duchowi Świętemu które jako jedyne nie będą wybaczone? A kto mówi dziś w kościele że, kto nie kocha Matki Bożej ten nigdy nie pokocha Jej Syna? PS Jak komuś się takie coś nie podoba, to niech do kościoła nie chodzi, to nie demokracja, że każdy będzie sobie wybierał co i jak by chciał żeby było. Albo bierzemy w całości, albo dzięki, nara. Może to jest właśnie odsiewanie ziarna od plew, które ma nastąpić przed Paruzją....?!
Tomasz2021.10.26 19:42
Po prostu religia nikomu nie jest do niczego potrzebna.
Tar2021.10.26 20:19
Jeżeli ktoś jest wydmuszką (pusty w środku) to rzeczywiście religia jest mu nie potrzebna.
Anonim2021.10.27 3:09
Religia jest potrzebna ludziom o słabej psychice !!!!!!!!!!!!!!
Anonim2021.10.26 20:32
wiemy że takim jak ty wystarczy się nażreć i zadooopcyć, ale to do czasu....
Adeptus2021.10.27 9:02
Bzdura. Dla mnie wartością jest rozwój - zarówno rozwój osobisty, jak i ludzkości. Podczas gdy chrześcijaństwo, z jego pogardą dla siły i mądrości i obsesją na punkcie pokornego płaszczenia się przed bóstwem i podporządkowania jego woli, jest ku temu przeszkodą. adeptusrpg.wordpress.com
R2021.10.26 18:00
Więcej i ostrzej w obronie konstytucji!
JPIII2021.10.26 17:47
Młodzi ludzie są dziś w większości wykształceni a na pewno wszyscy potrafią czytać. A czytując frądle dowiedzą się w kogo kleruchy chcą aby odprawiali modły. Nikt już nie uwierzy, że stary pedophil bóg, który gwałcił 13letnią marynę to nie bydle.
Anonim2021.10.26 16:21
Za mało religii w szkołach jest! I za mało Państwo łozy na Kościół. Stąd obecne problemy.
Izydor2021.10.26 15:55
Jestem pewien że brygada leśnych dziadków ze zdjęcia porozumie się z młodzieżą i przekona wszystkich jak niezwykle ważne są magiczne wafle.
Anonim2021.10.26 15:25
Podziękujcie wszystkim fanatykom religijnym, Rycerzom Maryi, Bakiewiczom itp. Nikt poza tymi ludźmi nie potrafi bardziej zohydzić ludziom kościół. Dopóki ludzie plują na kościół jest jeszcze nadzieja, jak przestają to już nie ma. Staje się on im niepotrzebny i nie ma potrzeby z nim walczyć ani go naprawiać.
XYZ2021.10.26 15:13
Młodzi nie są obojętni,oni są antyreligijni.
Adeptus2021.10.26 15:20
E, nie. Zdecydowanie więcej jest obojętnych. Jeśli jesteś zagorzałym katolikiem, zapewne wolałbyś wersję "młodzi pałają nienawiścią do Kościoła, bo zabrania im się ru.chać z kim popadnie, zindoktrynowali ich masoni, a Szatan opętał", ale prawda jest taka, że większości młodych po prostu Kościół i jego bliskowschodnie baśnie nie obchodzą bardziej niż wierzenia szintoistów i sikhów - jeśli tylko nie będę się wpieprzać do ich życia. Dodam, że ja akurat nie należę do tej większości i aktywnie staram się walczyć z religiami abrahamicznymi, ale to dlatego, że sam zmarnowałem wiele lat życia na służenie chrześcijaństwu i chcę oszczędzić innym tego losu. adeptusrpg.wordpress.com
Anonim2021.10.26 16:22
Jeżeli ktoś jest wierzącym to może być przeciwnikiem kościoła czy biskupów. Jeżeli ktoś nie wierzy to mu to wisi, dlatego jest obojętnym. Z tym co wierzy a nie praktykuje można pogadać i namówić do powrotu. Z tym co nie wierzy ksiądz nie ma o czym gadać, bo jemu to wisi. Tutaj jest pies pogrzebany. Dlatego biskupi dobrze wiedzą, że ich czas się kończy, dlatego nic nie robią bo dla nich starczy. Reszta już widzi że marne szanse, dlatego młodych kandydatów na szaleńców jak na lekarstwo. Kościół dzięki współpracy z PiS-em sam do tego doprowadził. PiS się skończy i oni również. Zostaną tylko fanatycy i ludzie którzy naprawdę w to wierzą. Ich będzie najbardziej szkoda, bo zaufali oszustom.
Stan2021.10.26 15:07
Kilku biskupów z tej fotki jest już w Domu Ojca Niebieskiego. Może by tak ... zaktualizować??
Anonim2021.10.26 14:46
Wystarczy popatrzeć na zdjęcie - średnia wieku 75 lat. Co oni mogą zaoferować młodym op®ocz sloganów i straszenia ogniem piekielnym, to primo. Secundo - sami się mocno zdyskredytowali jako autorytety, a taki Dziwisz obniża autorytet JPII.
Anonim2021.10.26 14:24
fajne chłopcy na zdjęciu :)
Suweren2021.10.26 14:37
I dlatego właśnie o gustach się nie dyskutuje :)
zakrystianin2021.10.26 14:53
prosiaczki różowiutkie takie :)
Anonim2021.10.26 16:21
Pulchniutkie pysiaki!:)
janton2021.10.26 14:15
a bo to wiadomo w jakiej parafii jest przeniesiony pedofil ?
Anonim2021.10.26 14:08
Obojętność i strach przed gwałceniem przez księży. No i dodajmy do tego pieniądze. Młodzi widzą że ich rodzice harują a cwaniaczki w sutannach kasują.
Adeptus2021.10.26 14:52
Mnie tam od wiary odstręczyła sama wiara, bzdury i zbrodnie wypisane w Biblii, w wypowiedziach różnych 'święty" i "doktorów Kościoła". Gdyby wszyscy księża nagle zaczęli przestrzegać ślubów czystości i ubóstwa, cóż z tego, dalej służyliby ohydnej, szkodliwej ideologii. adeptusrpg.wordpress.com
Jeco2021.10.26 14:04
Prowadzę młodzież do bierzmowania od kilku lat i , 1. Dawno minęły czasy kiedy młodzi dostawali wzorce wiary w domu ,wierząca młodzież jeszcze w rozumieniu sprzed 5-10 lat to już rarytas i jednostki 2. BETON często już od proboszcza nie mówiąc o kurii czy biskupie i w górę 3. Ignorowanie uwag pochodzących od wiernych, na każdym etapie 4. Zkorporacjonowanie Kościoła , i takie traktowanie spraw przez wikarych ( i wierni to widzą ) 5. Nieprzyjmowanie w ogóle do wiadomości powyższych uwag przez osoby decydujące. 6. Pierwszy i podstawowym elementem np. przy bierzmowaniu to najpierw zróbmy ewangelizację ( np. na bazie rozwiązań oazowych wiem że takie są ) dopiero później przygotujmy ich do bierzmowania nawet jeżeli będzie to trwało dłużej jak rok 7. katecheza dorosłych i młodych której realnie nie ma 8. Oderwanie od rzeczywistości wielu kapłanów którzy w ogóle nie zdają sobie sprawy jak żyją ich parafianie i jakie oni maja problemy ,( coroczna wizytacja zwana kolędą to mówiąc delikatnie bzdura i nic nie wnosi poza nielicznymi przykładami ( średni czas trwania takiej wizyty to 3 do 5 minut czasem do 10 min. 9. przykład bierzmowania w pandemii młodzież nie miała spotkań z animatorami z powodu lockdawnu tylko tyle co szkoła on line i msza niedzielna i później odstawia się teatr z dopuszczeniem wszystkich hurtem do bierzmowania ( młodzi widzą że to nie jest traktowanie ich poważnie i sakramentu poważnie , ) parafrazując stworzono pokolenie typu zalicz kwitek ,daj ofiarę, bo to usługa daj przykład że to tak funkcjonuje , a później jest zdziwienie że kościół traktuje się jako usługę i nic więcej niezależnie co się w życiu robi i jak się robi 10. To są moje doświadczenia z diecezji Łomżyńskiej ( Ostrów Mazowiecka , Ostrołęka , itp ) 11. Modlić się za kościół , i kapłanów ( bo mamy takich na ile się za nich modlimy , i takie mamy później efekty ) 12. pomijam tu oczywiście wszystkich którzy chcą być w kościele i którzy to widzą ale przychodzą i mimo wszystko zostają bo w Kościele jest jedyne i niezmienne źródło życia wiecznego Jezus Chrystus
Adeptus2021.10.26 14:06
"Dawno minęły czasy kiedy młodzi dostawali wzorce wiary w domu ,wierząca młodzież jeszcze w rozumieniu sprzed 5-10 lat to już rarytas i jednostki" Czyli inaczej - jeśli się dzieciaka nie zindoktrynuje jak najwcześniej, szanse maleją z wiekiem. Jeśli faktycznie szczerze szerzysz wiarę, bo błędnie utożsamiasz ją z dobrem, to w pewnym sensie szanuję... Ale służysz złej sprawie. adeptusrpg.wordpress.com
UWAGA - KLERUCH!!!2021.10.26 15:08
Pilnujcie dzieci i portfeli!😁😁😁
leszczyna2021.10.26 20:14
Czy jesteś szkolnym katechetą?
Cyprian2021.10.26 14:03
Nauczcie się dyskutować z młodzieżą. Zmieńcie programy nauczania w seminariach. Nie ten który mówi Panie, Panie wejdzie do Królestwa Niebieskiego. Przypomnijcie sobie siedem grzechów głównych, Was też one dotyczą. Namaszczenie Waszych rąk nie czyni Was świętymi.
M.2021.10.26 13:49
Obojętność religijna hierarchów kościelnych, z Papieżem na czele, to dziś wielkie wyzwanie dla Kościoła. I wielki problem.
fdf2021.10.26 13:43
Tylko w młodych nadzieja na odrzucenie szajsu i plastiku.
Plemniki to duszyczki...2021.10.26 13:41
"Plemniki w prezerwatywie to zamknięte duszyczki" aż się martwię gdzie dojdziemy za chwilę, ale majaczą mi na horyzoncie liczne procesy o ludobójstwo. Szokujące lekcje religii na Śląsku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Przed kliknięciem w artykuł pomyślałem najpierw że to w pierwszych klasach podstawówki ewentualnie takie farmazony można pleść, ale kurna w liceum? Przecież tam pewnie jak wybuchli śmiechem o 8:30 usłyszawszy te brednie to skończyli się śmiać po 15:00.
Anonim2021.10.26 13:50
A miesiączka to krwawe łzy macicy stęsknionej za macierzyństwem.
Suweren2021.10.26 13:39
Myślę, że to ie jest obojętność religina: większość ludzi ma jakieś potrzeby duchowe i tu się pewnie nic nie zminiło. Młodzi po prostu brzydzą się katolicyzmem w wydaniu polskiego episkopatu.
Adeptus2021.10.26 13:39
Oczywiście, brak jakiejkolwiek refleksji, że u wielu dzieci to religia - np. straszenie piekłem i opętaniami za noszenie piórnika z Hello Kitty, czytanie Harry'ego Pottera czy zabawę andrzejkową lub halloweenową - może być przyczyną problemów psychicznych. U młodzieży starszej dochodzą do tego traumy związane z seksualnością. adeptusrpg.wordpress.com
Maciej2021.11.25 18:07
I to jest przykład wewnętrznych problemów Kościoła- te bajki są neutralne. Prawdą jest, że część duchowieństwa także przyczyniła się do problemów
Stały czytelnik2021.10.26 13:33
Prawdziwi księża tylko w Tradycji! Posłuchaj ks. Piotra Świerczka, kazanie pt. "Papież Franciszek w więzieniu": https://youtu.be/fqxZ6H0zo0o
Stały czytelnik2021.10.26 13:30
Jak sól straciła smak, to czymże ją posolić?
Anonim2021.10.26 13:29
WON, kleruchy!!!! 😁😁😁
renata2021.10.26 13:52
PiS tworzy lub stworzył kraj katolicki, gdzie księża mówią jaka jest rola kobiety w świecie. Najlepiej niech tylko rozkładają nogi i rodzą dzieci i by tylko nie zdenerwować męża lub mężczyznę bo jeszcze nie spełni swej wielkiej roli dawcy nasienia
leszczyna2021.10.26 20:11
Dal mężczyzny rola dawcy nasienia przypada w praktykowaniu in vitro, nie wiedziałaś? Akurat tego KK nie propaguje.
A kto ewangelizuje młodzież?2021.10.26 13:28
Jeżeli "pracą z młodzieżą" zajmują się geje w sutannach albo nawiedzeni księża z doktoratami, którzy są zadufani w sobie to nie dziwota, ze wszyscy od nich uciekają...
Anonim2021.10.26 13:26
Pas transmisyjny, jedyny jaki mamy, to dusza każdego człowieka.
AAAtomek2021.10.26 13:24
Polska młodzież ma kościół w duxxxpie.
anonim2021.10.27 9:06
Polska młodziez ma ciebie w dooopie
Macie nas za frajerów???2021.10.26 13:24
A co z pedofilami, których przenosiliście/przenosicie z diecezji do diecezji i myślicie, że nikt tego nie widzi??? Co z gejami w sutannach, którzy twierdzą, że nie molestują nieletnich tylko umawiają się na seks z pełnoletnimi i ich problem nie dotyczy??? Co z księżmi, którzy ukrywają swoje nałożnice i dzieci? Co z księżmi, którzy za parafialne pieniądze budują sobie domy??? RYBA PSUJE SIĘ OD GŁOWY - wy nią jesteście w Polsce a na świecie - WATYKAN!!!
alzara_2021.10.26 13:21
W miarę wzrostu dobrobytu obojętność do kościoła będzie rosła. Ludzie nie pojmują, że w życiu rządzi Bóg, myślą, że to wszystko zależy wyłącznie od człowieka. Dlatego mamy różne presje klimatyczne, środowisk LGBT, dominacji jednego nad drugim (UE), prywatne savoir-vivre na znak swojej odrębności, budowanie indywidualnych sukcesów (sukces zbiorowy Radio Maryja-to wróg) i obnoszenie się z tym, brak szacunku do drugiego człowieka - zwłaszcza w czasie pandemii. Wrogami szczepienia i izolacji są także księża, przy czym te właśnie rzeczy ratują życie starszych, którzy to właśnie zasilają Kościół. Niepotrzebny poligon doświadczalny na polskich biskupach z aktywnym udziałem prymasa, którzy nie krzywdzili innych. Jak się uderza we własne korzenie, to się przegrywa, księża o tym wiedzą. Osoby winne przestępstw muszą być ukarane przez sądy powszechne i to w miarę sprawnie.
Anonim2021.10.26 13:23
https://fronda.pl/a/sondaz-polacy-zaczeli-odczuwac-drozyzne,168695.html
matis892021.10.26 13:21
Episkopat dokonał zdrady Judasza wspierając i naganiając owieczki do ABORCYJNEGO, demonicznego szczepienia Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Episkopat biernie wsparł też wprowadzenie do KK przez Bergoglio demona Pachamamę, biblijną Ohydę Spustoszenia. Poza tym Episkopat wspiera masońskie plany działania. TAKŻE EPISKOPAT OSOBIŚCIE WSPIERA TO CO WYMIENIA JAKO PROBLEMY.
Anonim2021.10.26 13:16
Czarne pijawki widzą na horyzoncie kres ich władzy i możliwości dojenia. Won, darmozjady!😁😁😁
mistrz2021.10.26 13:14
KK nie jest już potrzebny młodym ludziom. Ale ich Doskonałości Ojcowie Wyznaniowi żeby nadal czuć się ważnymi zadekretowali sobie że nie chodzenie na msze to choroba psychiczna
SZOK!!!2021.10.26 13:14
Z sondażu Kantar wynika, że aż 79 proc. Polaków uważa działania Kościoła ws. pedofilii za niewłaściwe. Połowa badanych domaga się wręcz dymisji episkopatu. W badaniu przeprowadzonym przez Kantar zadano pytanie dotyczące afer pedofilskich w polskim Kościele, ujawnianych co pewien czas przez media. Ankieteczy zapytali, co w związku z nimi oraz faktem ukrywania ich przez krajowych biskupów powinien zrobić papież Franciszek. Aż 50 proc. Polaków odpowiedziało, że rozwiązaniem będzie w tym wypadku dymisja całego Episkopatu. 30 proc. sugerowało, by pozostawić sprawę do wyjaśnienia polskim biskupom, a 20 proc. stwierdziło, że nie ma zdania.
mistrz2021.10.26 13:15
Kaja Urszula musi być przeszczęśliwa. Wkrótce dojdzie do prawie 27 milionów procesów o obrazę wyznaniową a we wszystkich Ona jako Oskarżyciel Posiłkowy
Ych, stare dziady.2021.10.26 13:12
Was czas i czas waszych bajek - już minął. Umierają właśnie ostatni starzy ludzie, którzy czuli przed wami strach. Reszta ma w d*dzie. Jesteście skazani na śmieszność i zapomnienie.
Adeptus2021.10.26 13:43
Niestety, ale nie jest tak dobrze. Poczytaj sobie wypowiedzi rodziców, których dzieci wróciły z płaczem z katechezy. Oczywiście, są rodzice, którzy na straszenie zareagują wypisaniem dziecka, ale wciąż są też tacy, którzy księdza czy katechetką poprą. adeptusrpg.wordpress.com
MaxFiend2021.10.26 13:12
A może zacznijcie od siebie polscy biskupi? Przecież to wy jesteście tego przyczyną.
Bo nie potraficie ewangelizować młodzieży!!!2021.10.26 13:10
99% młodych ludzi chodziło/chodzi na lekcje religii od zerówki. Czy ktoś z Episkopatu może wytłumaczyć jak to możliwe, że po tylu latach od zerówki do końca szkoły średniej po religii młodzi ludzie nie chcą chodzić do Kościoła??? Proste - bo to wasza wina biskupi!!! Macie religię i krzyże w szkołach, ponad 40 diecezji, a na lekcjach religii przez tyle lat zajmujecie się głupotami!!! Gdyby katecheza była prowadzona przez MĄDRYCH ludzi nie byłoby takiej sytuacji!!! Najważniejsza jest pensja za lekcje religii w szkole i kiedy dzwonek na koniec lekcji albo sprawdzanie zeszytów po kolędzie!!! Sprawdzanie zeszytów po kolędzie... typowy element chrystanizacji młodzieży w Polsce....Sami sobie biskupi strzelacie w stopy!!! Z młodzieżą trzeba rozmawiać o jej problemach a nie narzucać na religii wkuwanie odpowiedzi na 102 pytania do bierzmowania albo wkuwanie na pamięć modlitw, których za rok zapomną!!!
🔺🔺🔺🔺🔺2021.10.26 13:08
29-letnia Kongijka opisuje, że była przerzucana przez granicę polsko-białoruską "jak worek ze śmieciami". - Mnie wzięli za ręce i nogi i tak przerzucili przez płot - relacjonuje Judith. Dodaje, że to zdarzenie było przyczyną jej poronienia. Podkreśla, że żołnierze z Polski i Białorusi traktowali imigrantów "jak zwierzęta".
prawo do życia2021.10.26 13:05
Od poczęcia aż do w lesie zamarznięcia.
Bez względu jak mocno zaciśniecie pięść2021.10.26 12:58
młode Polki potrzebujące aborcji poradzą sobie bez problemu. Wystarczy poszukać w Internecie.