Polacy mają za mało dzieci. Chcą więcej, ale...  - zdjęcie
13.02.15, 09:40Polacy mają za mało dzieci. Chcą więcej, ale... (fot. archiwum)

Polacy mają za mało dzieci. Chcą więcej, ale...

10

Zewsząd słyszymy ostrzeżenia, że Polskę czeka głęboki kryzys demograficzny. Nic dziwnego – zajmujemy jedną z ostatnich pozycji na liście krajów europejskich jeśli chodzi o przyrost naturalny. Kilka dni temu prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski stwierdził: „Dzisiaj możemy powiedzieć, że nie grozi nam kryzys demograficzny, on już się rozpoczął”.

Czy to znaczy, że Polacy nie chcą mieć dzieci? Paradoksalnie, jest dokładnie odwrotnie, a przynajmniej tak wynika z badań prof. Dominiki Maison, na które powołuje się portal Dziennik.pl. Według sporządzonego przez socjolog raportu wynika, że aż 78 proc. bezdzietnych Polaków chce powiększyć rodzinę, a 76 proc. marzy o dwójce albo nawet trójce dzieci.

Co więc stoi na przeszkodzie? Zapytani przez prof. Maison Polacy jako główne przyczyny niskiej dzietności wskazują obawy kobiet oraz złych pracodawców. W bardziej szczegółowych pytaniach zdradzają jednak, że mniej obawiają się utraty pracy czy dostępu do żłóbków, zaś sen z powiek tak naprawdę spędzają im... finanse.

Anna Witteberg i Klara Klinger, powołując się na badania prof. Maison wskazują, że aż 80 proc. Polaków zdecydowałoby się na powiększenie rodziny, gdyby polepszyła się ich sytuacja materialna. Ankietowani mają tu na myśli nie tylko większe zarobki (61 proc.) czy regularne dodatki do pensji (45 proc.), ale także stabilizację na rynku pracy (44 proc.). Dla wielu z nich zachętą do posiadania dziecka byłaby już kwota 500 złotych miesięcznie.

Podejmowane przez rząd zabiegi, mające na celu polepszenie dzietności nijak mają się więc do oczekiwań Polaków (a zwłaszcza Polek). Wypłata becikowego jest traktowana jako jednorazowy gest tylko po to, aby było widać, że politycy coś robią w tej sprawie. Program Mieszkanie dla Młodych też się nie sprawdził, bo korzystają z niego głównie single albo bezdzietne małżeństwa.

Jeśli rząd nie ocknie się wreszcie z tego marazmu, to czeka nas prawdziwa klęska demograficzna, bo kryzys – jak zauważył prezes NIK – już mamy. Potrzeba powszechnego dostępu do urlopów macierzyńskich – przede wszystkim dla kobiet zatrudnionych na tzw. śmieciówkach, studentek i pań, prowadzących własną działalność gospodarczą. Dziś jedynie połowa Polek ma zagwarantowany luksus pójścia na urlop macierzyński. Potrzeba także wyrozumiałości i elastyczności pracodawców, którzy jednak wciąż krzywym okiem patrzą na zatrudnianie młodych mężatek („bo zaraz zajdzie w ciąże i pójdzie na zwolnienie”)...

MaR/Dziennik.pl

*Więcej o badaniach prof. Maison można przeczytać TUTAJ

Komentarze (10):

anonim2015.02.13 10:03
taki był cel Sachsa i Balcerowicza , całego zachodu - zniszczyć stopniowo Polskę , wprowadzić model republiki bananowej , zrobić z Polaków tanią siłę roboczą dla zachodu , upodlić ludzi , zrujnować gospodarkę ,
anonim2015.02.13 10:03
@pawel.nn Bogatsze społeczeństwo polskie byłoby trudniejsze do kontrolowania. Taka nasza specyfika. Pojawiłyby się konkurencyjne - nie daj Boże - stacje telewizyjne...Wystarczy porównać ilość kanałów satelitarnych Polski i np. Włoch. Nie lepiej na zmianę mielić Kiepskich i Czterech pancernych i zakanszać gotowaniem na ekranie?
anonim2015.02.13 10:07
a jeszcze ważniejsza była demoralizacja społeczeństwa , bo wtedy żadne reguły i moralne wartości nie obowiązują. I kraj stopniowo wymiera , mamy najgorzej finansowaną opiekę zdrowotną w Europie , najniższe dotacje dal matek z dziećmi , najgorszą pomoc socjalną , nie masz z czego żyć - kogo to obchodzi?? Jedź na zachód , zarób sobie , a że rodzina rozbita , rozwody , zdrady , to ukryty cel.
anonim2015.02.13 10:09
marzy mi się 5 dzieci ale faceci to skurw...syny
anonim2015.02.13 10:42
Niech państwo tyle zarobić mężom aby żony mogły pozostać w domach i wychowywać dzieci, ponadto na każde dziecko powinien być dodatek do ukończenia 15 czy 18 roku zycia, wtedy miałabym i ze czworo.
anonim2015.02.13 11:23
AgnieszkoTen a niby skąd rzont miałby wziąć ten "dodatek" dla matek jak nie z podatków? Oczywiście koszty poboru podatku "socjalnego" w Polsce potrafią być 6x wyższe od całej kwoty transferu socjalnego. Proste - im więcej "dotacji" i "pomocy socjalnej" tym więcej nędzy. Oprzytomnijcie - rzont dławi naród bo taki ma zamiar. To celowa robota. Przecież już od "Raportów Klubu Żymskiego" wiadomo że dla Polin przewidziano ca. 15 mln luda.
anonim2015.02.13 12:17
@agnieszka10 jakbym słyszała J K Mikke :) popieram w całej rozciągłosci. Tak obserwując dzieje mojej najblizszej rodziny to gdzies ze 3 pokolenia wstecz czyli pokolenie mojej babci było normą, ze mężczyzna był w stanie utrzymac rodziny gdzie było min 4 dzieci ale w wiekszosci normą było około 7. Moze nie mieli smartfonów, komputerów, drogich ciuchów, czasami nawet trudno było o buty. Wnisek jednak nasuwa się taki, ze nie tylko dobrobyt materialny jest warunkiem posiadania liczniejszej rodziny ale tez zmiana mentalnosci społecznej(zwłaszcza w miastach) gdzie kobieta która ma wiekszą ilosc dzieci jest traktowana jako niewyedukowana a wręcz głupia, a jęśli do tego dochodzą jeszcze problemy finansowe to wtedy dochodzą oskarżenia o pasożytnictwo i z automatu kojaży się taką rodzinę z patologiami choć moze to byc dla niektórych bardzo krzywdzące.
anonim2015.02.13 14:01
Drodzy rodacy może o nie macie tej świadomości, ale wszyscy jesteście nacjonalistami i to wy powinniście trzymać swoje ręce na sterach własnej ojczyzny, tak samo jak trzymacie - lub chcecie trzymać - własny dobytek, zarówno ten materialny (plac, dom, działka, warsztat spawalniczy, piekarnię, ...) jak i niematerialny (edukację... to znaczy kształtowanie swoich potomków oraz ducha całej społeczności Narodu Polaków). Co ci po tym, że dadzą ci dzisiaj dwie warząchwie pulpy więcej, skoro jutro zabiorą ci miskę ? Nie ma tak, że ta łobuzeria ci coś daje !!! Ty masz naród i masz go współprowadzić !!! Nie mów, że nie jesteś nacjonalistą, bo okłamujesz samego siebie. Judeonaziole mają media, banki, ... i kręcą swój wizerunek, że oni są alfa omega tolerancji i w ogóle aj -waj cud miód, ale drodzy kochani pomordowani przez ich bajkę tzn. żydokomunę wołają byśmy byli panami we własnej ojczyźnie i pomścili ich krew.
anonim2015.02.13 14:04
"marzy mi się 5 dzieci ale faceci to skurw...syny" a możesz bardziej ujawnić o jakie postępowanie chodzi ?
anonim2015.02.13 17:00
@Agnieszka10. Państwo...Może jednak trzeba trochę wycofać się z feminizmu. A co by było, gdyby z 1.5 mln. kobiet w wieku rozrodczym zeszło z rynku pracy, wspólnie, niemal na raz? Niepotrzebne miejsca pracy np. w administracji pozwoliłyby na redukcję podatków, a potrzebne zmniejszyłyby bezrobocie i zwiększyły pensje.