Paweł Lisicki dla Frondy: Adamowicza nie zabiła żadna ,,mowa nienawiści'' - zdjęcie
23.01.19, 16:45fot: Youtube

Paweł Lisicki dla Frondy: Adamowicza nie zabiła żadna ,,mowa nienawiści''

24

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Jarosław Kaczyński poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska. Kolejno podobnie stwierdzili liderzy PO-KO, Nowoczesnej oraz PSL. O czym świadczy ta decyzja?

Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy": Świadczy to o ich zdrowym rozsądku. Po takim tragicznym zajściu, po tej tragedii, która miała miejsce trzynastego stycznia w Gdańsku, nie czas na to by prowadzić polityczną kampanię. W związku z tym, to ludzie z otoczenia śp. Pawła Adamowicza powinni zapewnić kontynuację działań prowadzonych przez poprzedniego prezydenta. 

Wszyscy pamiętamy co w jesiennej kampanii samorządowej mówił Jarosław Wałęsa. Czy teraz nie pokusi się na kandydowanie na urząd prezydenta Gdańska?

Biorąc pod uwagę, to, że został "namaszczony" przez Platformę, myślę, że dla niego rezygnacja z kandydowania jest najtrudniejsza. Warto jednak przypomnieć, że Jarosław Wałęsa nie wszedł do drugiej tury, zmierzyli się w niej nieżyjący już Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński. 

Liderzy partii Teraz! - Ryszard Petru i Joanna Scheuring-Wielgus - oskarżyli Prawo i Sprawiedliwość o mowę nienawiści i hejt, które doprowadziły do zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza. Jednocześnie ocenili, że był to mord polityczny. W podobnym tonie wypowiedziała się też pani Bieńkowska oraz wielu innych polityków reprezentujących tak zwaną "totalną opozycję". Kto tu sieje hejt? Czy faktycznie był to mord polityczny?

To, co wydarzyło się w Gdańsku, nie było mordem politycznym ani nie zostało spowodowane żadną mową nienawiści. Jeżeli mielibyśmy mówić o mowie nienawiści jako o przyczynie, to najpierw trzeba byłoby wykazać to jakie konkretnie sformułowania i przez kogo użyte miałyby spowodować, że morderca popełnił swój czyn. Nikt tego nie robi, stąd, to co się teraz dzieje jest "pianą medialną".

Z czym mamy zatem do czynienia?

Niewątpliwie, mamy do czynienia z próbą wykorzystania tej zbrodni w sposób polityczny. Mowa nienawiści, jest pojęciem nieokreślonym, niejasnym, używanym głównie przez liberałów za Zachodzie i głównie służy do tego, by przy pomocy środków prawnych ograniczać swobodę wypowiedzi i atakować konserwatywną prawicę. W tym konkretnym przypadku mówienie o mowie nienawiści jako o przyczynie tragedii nijak ma się do rzeczywistości, jest to absurdalny zarzut - i bardzo nie w smak jest to, że wykorzystuje się śmierć Pawła Adamowicza do tego typu walki politycznej. 

Prezes TVP zapowiedział pozwy sądowe dla tych, którzy będą insynuować jakoby Telewizja Polska miała przyczynić się do śmierci Pawła Adamowicza – czy to dobry ruch? Przyniesie zamierzony skutek?

Czy przyniesie zamierzony skutek tego nie wiem, będzie to zależało od tego jak sprawa będzie toczyć się przed sądem, od prawników itp. Natomiast inną sprawą jest to, że nagonki na Telewizję Polską w tej kwestii są absurdalne, bo niby co wspólnego mają krytyczne materiały dotyczące Pawła Adamowicza z jego śmiercią? Jeśli byłoby tak, że telewizja wzywałaby do morderstwa czy przemocy wobec Pawła Adamowicza, to oczywiście można byłoby postawić zarzut, że to TVP jest winna jego śmierci. Natomiast, TVP nigdy czegoś takiego nie robiła, stąd to teraz się dzieje względem telewizji jest wyłącznie polityczną nagonką. Myślę, że Jacek Kurski słusznie robi broniąc TVP przed tego typu zarzutami. 

Czy myśl Pan, że można mówić o wyciągnięcie jakieś dobra z tej sytuacji, która miała miejsce trzynastego stycznia w Gdańsku?

Śmierć jest zawsze tragicznym wydarzeniem, umieszczenie jej w kontekście czy może z niej wyniknąć jakieś dobro nie jest rzeczą należącą do komentatorów politycznych. Oczywiście można byłoby zastanawiać się nad pańskim pytaniem ale z punktu widzenia teologicznego - jednak przyznam, że jestem niechętny takiemu widzeniu sprawy, gdyż ta śmierć nie spowoduje żadnego pojednania, żadnego polepszenia się sposobu uprawiania w Polsce polityki. 

Coraz częściej mówi się o tym, że politycy totalnej opozycji będą wykorzystywać tę śmierć w nadchodzącej kampanii wyborczej. Czy myśli Pan, że rzeczywiście się do tego posuną?

Niestety, ale będziemy mieli do czynienia z próbą instrumentalizacji tej tragedii. Sam na początku rozmowy przytoczył pan wypowiedzi choćby Ryszarda Petru czy Katarzyny Lubnauer i innych, którzy już mówią, że prezydent Adamowicz zginął bo zabiła go nienawiść czy atmosfera nagonki. Dwa dni temu Jarosław Kurski na łamach Gazety Wyborczej napisał, że za tą śmierć odpowiada "państwo PiS" czyli "państwo nienawiści". Jestem pewien, że radykalna część opozycji będzie próbowała zrzucić winę na PiS, na rząd. Szczerze mówiąc nie sądzę by była to strategia, która może się powieść, gdyż jest kompletnie niedorzeczna. Wszyscy ludzie, którzy mają odrobinę zdrowego rozsądku są w stanie rozróżnić między tym kiedy pojedynczy szaleniec dokonuje zbrodni a tym gdyby doszło do jakieś tragedii po tym jakby do przemocy wzywała jaką partia polityczna - nikt do takiej przemocy nie wzywał. Jeżeli chcielibyśmy dziś powiedzieć, że Paweł Adamowicz zginął w skutek atmosfery napięcia politycznego to musielibyśmy zlikwidować demokrację, gdyż powoduje ona takie napięcie polityczne. Posługując się analogią - w 1980 roku szaleniec zabił Johna Lennona, stąd powinniśmy doprowadzić do zlikwidowania muzyki, gdyż pojawiają się szaleńcy, którzy pod jej wpływem zabijają innych. Trzeba zatem zachować dziś zdrowy rozsądek i dać się emocjonalnemu szantażowi, który ma teraz miejsce. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (24):

Jaro2019.01.24 15:07
Załuję że Adamowicz jest juz na sądzie Boskim, powinien być sadzony przez sąd ludzki... Grzegorz Braun.................... ;)
lila2019.01.24 14:58
Zabójca Adamowicza jest człowiekiem poważnie chorym na schizofrenię paranoidalną i zapewne mordu dokonał pod wpływem rzutu psychotycznego.
Reytan2019.01.24 14:04
Zabojca byl wariatem,ktory zrealizowal interesy wariata Schetyny i zabil Adamowicza,ktory byl zdrajca PO.
może się powieść2019.01.24 10:50
„…Szczerze mówiąc nie sądzę by była to strategia, która może się powieść, gdyż jest kompletnie niedorzeczna…”. Panie Lisicki, tragedia smoleńska była bezczelnie wykorzystywana politycznie przez PiS, z tego powodu nawet, gdy opozycja pójdzie tą samą drogą to i tak PiS nie ma moralnego prawa tego kwestionować.
ciekawski2019.01.24 7:49
Ot redaktor wie lepiej.
Nemo2019.01.24 7:46
Hipokryzja i dogmaty. Zero konkretu
EWA2019.01.23 21:45
Tylko duch święty? Poczytaj sobie wpisy u siebie wDR i zobaczych kontenery pisiefo szamba czopku
Jan Radziszewski2019.01.23 20:33
jak można pochować wroga Boga w Kościele a tym bardziej w Bazylice - Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata czwartek, 17 stycznia 2019 16 I dokończenie - Zmyłka złego, 17 I 2019 Jeszcze o inscenizacji śmierci Adamowicza i rzeczach związanych. Chandra. Pan "Lecz tego nie robią. Trumna ma być zamknięta aby społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa i wiele nie żądało. Lecz czas jest krótki. Krótki dla tych, którzy walczą z Bogiem. A Adamowicz walczył z Bogiem. Ja każdemu chcę podać rękę. Lecz musi uznać swe winy i przyjąć pokutę. - To wygląda jednak, Panie Jezu, na walkę agentur. Oto tzw. stronnictwo pruskie uruchomiło swoją agenturę, aby wracać do władzy kontra PiS. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata niedziela, 20 stycznia 2019 18- 21 ( po północy) I 2019 Tak dziecko, to był mord satanistyczny [ śmierć dziewczynek w Koszalinie], który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza Piątek, 18 stycznia - Podtrzymujesz swoje zdanie w sprawie dziewczynek z Koszalina? (: smutny uśmiech Pana Jezusa). - Tak Panie Jezu. Podtrzymuję. - Tak dziecko, to był mord satanistyczny, który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza. - Dziękuję, Panie Jezu. Myśmy nie zasłużyli na Twoje Słowa. - Nie obrażaj się na społeczeństwo, dziecko. - Tak Panie. - To kolejni polscy męczennicy. Wstawiają się za wami a ich modlitwa ma szczególną rangę. Biada zabójcom. Po trzykroć biada.
Zenek2019.01.25 7:55
Wyłączcie tego szaleńca - sprawozdającego codzienne rozmowy z "Jezusem"
nikt2019.01.23 20:10
Oczywiście , że nie zabiła Adamowicza żadna " mowa nienawiści " wymyślona dla celów politycznych . Ludzie zawsze ze sobą się kłócili o wszystko . Każdy przecież ma inne poglądy na daną kwestię . Raczej nudny byłby świat gdyby wszyscy mieli to samo zdanie . Poza tym nienawiść jest niema . To złość jest krzykliwa . Zabójca Adamowicza niewątpliwie ma psychiczne zawirowania . Jego matka przecież przestrzegała przed nim . Pragnął się zemścić na przedstawicielu władzy za rzekome krzywdy . Myśl ta wylęgła się w jego chorej głowie . Padło na Adamowicza . Poza tym pragnął zaistnieć jako ktoś ważny . Stąd ten taniec na scenie . Rozumiem polityków , że wykorzystali tę śmierć dla własnych celów . Jest to podłe , ale tak jest . Ale rodziny denata już zupełnie nie rozumiem .
Jan2019.01.23 19:23
Przecież to łatwo sprawdzić,wystarczy z ostatnich 3 lat wyciągnąć wszystkie wiadomości z TVP o Adamowiczu i będziemy widzieli ile było pozytywnych a ile negatywnych newsów. Proste
Gwizda2019.01.23 19:58
A co to ma do rzeczy?
Jan2019.01.23 20:10
Niech pan przeczyta wywiad pana Lisickiego a nie tylko tytuł,to pan zrozumie.
lech2019.01.24 12:24
tylko ze Stefan W nie oglądał TVP 1 tylko TVN
kosa2019.01.24 15:44
Także TVN i GW............
rew2019.01.24 19:26
To samo dotyczyc moze TVN, Gazety Wyborczej, itp. Przeciez te media tez krytykowaly sp. pana Adamowicza, zwlaszcza przed ostatnimi wyborami.
Marek2019.01.23 18:04
Niedługo zaczną mówić, że to hel ktoś rozpylił...
zbycho2019.01.23 17:53
Czyli wszystkie partie namaściły Aleksandrę Dulkiewicz na prezydenta Gdańska i niejako nakazały się do tego zastosować. Gdzie KONSTYTUCJA??? Ja myślę,że chyba ma coś jeszcze w tym względzie do powiedzenia NARÓD.
Maria Błaszczyk2019.01.23 18:07
No ale kto broni narodowi (w tym wypadku raczej gdańszczanom) się wypowiedzieć? Może zagłosować na panią wiceprezydent Dulkiewicz - albo przeciwko. Jeśli jest tylko jeden/na kandydat/ka głosuje się "tak" lub "nie".
Vistula2019.01.23 17:37
@Laura Adamowicza zabił psychol kryminalista, który m-c wcześniej wyszedł z więzienia. Jest oczywistym, że w więzieniu odwiedzali go przedstawiciele najwyższych władz PIS-u. Kupili mu też nóż oraz załatwili z ochroniarzami wejście na scenę.
Laura2019.01.23 17:17
Kto zabił Adamowicza?? ??????
Ksiądz Robak2019.01.23 18:10
Stefek W.
TS4PiS2019.01.24 19:32
Pod wpływem płynącej z narodowych i rządowych źródeł mowy nienawiści.
Pat2019.01.23 16:59
Ależ zabiła.Zabiła go nienawiść do rozumu i pseudo liberalizm kasty sędziowskiej ,która nie potrafiła wyeliminować kryminalisty i chronić społeczeństwo.