Paweł Jędrzejewski: Jak Francuzi kolaborowali z Niemcami - zdjęcie
17.01.20, 13:45

Paweł Jędrzejewski: Jak Francuzi kolaborowali z Niemcami

43

Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich przypomina, jak Francuzi współpracowali z Niemcami w zbrodni wymordowania europejskich Żydów.

 

"„Obława Vel d’Hiv” było to masowe aresztowanie przez policję francuską Żydów, którzy nie mieli francuskiego obywatelstwa. Działo się to 16 i 17 lipca 1942 roku. Złapani Żydzi byli przewożeni do Vélodrome d’Hiver, znajdującego się w pobliżu wieży Eiffla" - pisze publicysta na łamach strony FŻP.

"Aresztowano 13152 osoby, w tym 5082 kobiety oraz 4051 dzieci. Żydzi mogli zabrać ze sobą tylko dwie koszule, parę butów, koc i jedno ubranie. Rozdzielano rodziny. Stłoczeni Żydzi mieli do dyspozycji 5 toalet, 1 kran z wodą, zaś żywność otrzymywali tylko od Czerwonego Krzyża. Próby ucieczki karano śmiercią. Ludzie popełniali samobójstwa. Po pięciu dniach, zatrzymani trafili do obozów przejściowych, skąd wywieziono ich do Auschwitz-Birkenau. Tam zostali zamordowani" - kontynuuje.
Efekty obławy były dramatyczne.

"Z „Obławy Vel’ d’Hiv” Holocaust przeżyło 25 osób. Żadne z 4051 dzieci nie przeżyło. Najmłodsze nie miało jeszcze 2 lat. W obławie wzięło udział ok. 9000 francuskich policjantów polujących na Żydów w Paryżu i miejscowościach podparyskich. Niemcy w akcji czynnie nie uczestniczyli" - wskazuje Jędrzejewski.

Jak pisze, w obławie pierwsze skrzypcze odgrywali sami Francuzi. Byli to:

René Bousquet – szef policji francuskiej
Louis Darquier de Pellepoix – zajmujący się „kwestią żydowską” w rządzie Vichy
André Tulard – komisarz do spraw żydowskich w prefekturze policji
Jean Leguay – zastępca komendanta francuskiej policji
Émile Hennequin – szef policji paryskiej

Czy po II wojnie światowej wymierzono im sprawiedliwość?

Bynajmniej. Jędrzejewski pisze:

René Bousquet w 1949 r. został automatycznie skazany jako urzędnik Vichy na pięć lat, ale jego wyrok został zmniejszony ze względu na przekonanie, że również wspierał Ruch Oporu i próbował zachować pewną autonomię dla francuskiej policji podczas okupacji hitlerowskiej. Został amnestionowany. Odnosił sukcesy jako biznesmen. W 1959 r. Bousquet zaczął działać w polityce, finansowo wspierając lewicę. Stał się regularnym gościem u François Mitterranda po jego wyborze na prezydenta w latach 80. Odzyskał Legię Honorową. W 1989 r. został oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. Ostatecznie został oskarżony przez francuskie Ministerstwo Sprawiedliwości w 1991 r. za swoje decyzje podczas „obławy Vel ‚d’Hiv”. Zamordowany w 1993 roku na krótko przed rozpoczęciem procesu. Jego morderca przeprosił Żydów, że uniemożliwił proces. 

Louis Darquier de Pellepoix został skazany na śmierć zaocznie w 1947 r. (przez francuski Sąd Najwyższy) za kolaborację. Jednak uciekł do Hiszpanii, gdzie chronił go Franco. W 1978 r. francuski dziennikarz z L’Express przeprowadził z nim wywiad. Darquier oświadczył, że w Auschwitz komory gazowe nie były używane do zabijania ludzi, lecz tylko wszy, a Holokaust to kłamstwo Żydów. Gdy L’Express opublikował wywiad, rozważano ekstradycję Darquiera, ale Hiszpania odmówiła. Zmarł śmiercią naturalną.
André Tulard – który zajmował się kluczową logistyką, np. dostarczył władzom francuskim i gestapo informacji o Żydach (nazwiska, adresy) – po upadku Vichy był jednym z licznych kolaborantów, którzy nie zostali ukarani, a nawet zachował Legię Honorową. Nigdy nie był o nic oskarżony. Zmarł śmiercią naturalną. 

Jean Leguay po wojnie został prezydentem firmy Warner Lambert, Inc. w Londynie (obecnie połączony z Pfizer), a później prezydentem Substantia Laboratories w Paryżu. W 1979 roku został oskarżony o swoją rolę w obławie, ale zmarł dziesięć lat później i nigdy nie został skazany.

Émile Hennequin za zorganizowanie „obławy Vel ‚d’Hiv” został skazany w czerwcu 1947 r. na 8 lat pracy przymusowej, jednak otrzymał ułaskawienie już w dniu 28 czerwca 1948 roku i automatycznie przeszedł na emeryturę tego samego dnia. Zmarł śmiercią naturalną w 1977 roku w wieku 89 lat.

"Po wyzwoleniu, ocaleni z obozu dla internowanych rozpoczęli postępowanie sądowe przeciwko francuskim żandarmom, oskarżonym o bycie wspólnikami Niemców. Rozpoczęto dochodzenie w sprawie 15 żandarmów z tysięcy biorących udział w obławie. Oskarżonych zostało 10. Trzej uciekli, zanim mógł rozpocząć się proces. Pozostała siódemka stwierdziła, że wykonywali tylko rozkazy, pomimo zeznań wielu świadków ich brutalności. W marcu 1947 r. sąd uznał, że co prawda są winni, ale większość z nich zrehabilitowała się „poprzez czynny udział w Ruchu Oporu”. Dwóch zostało uwięzionych na dwa lata i skazanych ostatecznie na pięć lat. Jednak rok później zostali uwolnieni" - kontynuuje Jędrzejewski.

"Przed akcją wyłapywania Żydów, Francuzi mieli prośbę do Niemców. Chodziło im o to, żeby obława na Żydów mogła odbyć się po Święcie Niepodległości (Dniu Bastylii), które przypada 14 lipca, a nie w tym dniu. Święto nie było pod okupacją obchodzone, ale wszyscy o nim pamiętali" - dodaje publicysta.

Jak pisze, "Niemcy wykazali zrozumienie dla patriotycznych uczuć Francuzów i zgodzili się na 16 i 17 lipca".

bsw/Forum Żydów Polskich

Komentarze (43):

Mejer2020.01.18 8:27
9000 'patriotycznyc'h francuskich policjantów upolowało 13125 żydów ... pewnie dostali medale Legii Honorowej za wybitne osiagniecia dla Francji ... :D
anonim2020.01.18 8:07
Największy problem polega na tym, iż do dzisiaj tego bronią. Albo mierzymy się z prawdą, każdą prawdą, również o nas, albo możemy spodziewać się katastrofy, Drogi Panie. Coś nie jest tak z "polityką historyczną" i moralną, jeżeli ktokolwiek ośmiela się bronić faktu mordowania niewinnych ludzi. Nie ma żadnych racji, które takie postępowanie uzasadniają! Czy będą to niewinni Żydzi, Polacy, właściciele ziemscy, kapitaliści, arystokraci, ktokolwiek.
guess who psycho2020.01.18 0:13
"A w sobotę w restauracji, z przyjaznymi kolegami": https://imgur.com/a/6e4tEBI
Jazzz2020.01.17 23:53
Polska to wyjątkowe państwo, a Polacy to wyjątkowy naród. Jaskrawo to widać w książce Ch. Bishopa "Zagraniczne formacje SS". Autor opisuje nie tylko kolaborację Francuzów, którzy mieli faszystowski rząd z Siedzibą w Vichy, z dużym zaangażowaniem współpracujący z Niemcami. Oprócz tego spontanicznie powstawały organizacje wyłapujące Żydów i za opłatą dostarczające ich Niemcom. W Paryżu było ich tak dużo że utworzono zrzeszeni tych organizacji pod nazwą Paryska Fronda. Zrzeszenie skupiało ugrupowania ze wszystkich środowisk, były w nim organizacje prawicowe, socjalistyczne i komunistyczne. To było porozumienie ponad podziałami, wszyscy polowali na Żydów. W książce, autor opisuje głównie dywizje jakie zostały sformowane Z OCHOTNIKÓW DO WAFFEN SS, pochodzących z różnych krajów Europy. I tak z Francji NA OCHOTNIKA ZGŁOSIŁO SIĘ 20 tys. ludzi do Waffen SS. Francuzi walczyli za Hitlera do końca, bronili jego bunkra w Berlinie. Z Holandii - 50 tys., z Belgii 40 tys., z Danii - 10 tys., z Włoch - 15 tys., republik ZSRR 60 tys. itd, nawet z małego Luksemburga liczącego 0,5 miliona mieszkańców zgłosiło się 2 000 ludzi. Z POLSKI - 0 [ZERO]. Nie można negować tego że w naszym kraju były pojedyncze przypadki szmalcownictwa, w każdej społeczności znajdzie się kanalia, której nie przeszkadza zarabianie na ludzkiej krzywdzie.Ale organizacji zajmujących się denuncjacją w Polsce nie było, bo mieliśmy unikalne na salę europejską Polskie Państwo Podziemne. Karało ono ujawnione przypadki szmalcownictwa. Fenomenem w tamtej Europie, była organizacja Żegota, pomagająca Żydom.
ZERR02020.01.18 0:04
A teraz zadaj sobie pytanie - dlaczego tak było? Czym się różniła populacja żydowska w Polsce od tej na zachodzie... I drugie pytanie - dlaczego Niemcy (i w mniejszym stopniu inni zachodni europejczycy) tak łatwo znienawidzili swoich Żydów, a Polacy, pomimo trudnego sąsiedztwa, pomimo zbrodni komunistów, powstrzymali swoją niechęć i pomagali pomimo pamięci krzywd i wyzysku. Pytanie pomocnicze - dlaczego szmalcownicy, zbiry bez krzty litości, rekrutowali się z żydowskiej elity.
Jeannette 2020.01.17 19:32
Vélodrome d’Hiver (Stadion zimowy) , znajdującego się w pobliżu wieży Eiffla" - pisze publicysta na łamach strony FŻP. DZIŚ na tym miejscu jest nowoczesna dzielnica Paryża Beau Grenelle i... stadion sportowy do biegania przez 3/4 nocy !!! Gdyby tak było w Polsce - Izrael i Żydzi z całego świata do dziś by protestowali !!!! ale Francuzom więcej wolno !!! W ramach "więcej wolno" kryje się to, że Francuzi swoich francuskich Żydów - zapakowali do francuskich wagonów i ze stacji kolejowej z Drancy pod Paryżem odstawili ich kolejami francuskimi i ... kazali Niemcom zapłacić za ich bilety - do Auschwitz ! Ostatnią ratę za tę usługę koleje niemieckie Deutsche Bahne zapłaciły kolejom francuskim SNCF w 1997 r. NIEWIARYGODNE !!
ciekawy2020.01.17 17:14
Maciej Zaremba Bielawski Dom z dwiema wieżami Znakomity obraz polskiego antysemityzmu
Marian2020.01.17 16:03
Francuzi czesto oskarzaja nas o antysemityzm.Warto wiec czasem przypomniec im jak to bylo.
Marian to antysemickie gacie2020.01.17 17:11
akurat ty mały hitlerku powinieneś milczeć na temat antysemityzmu.
Marian2020.01.18 6:50
Nie jestem antysemita,pisze tylko prawde.Nie moja to wina ze prawda jest antysemicka.
anonim2020.01.17 15:52
O tym trzeba mowic glosno, jacy ci zabojadzi prawi i demokratyczni teraz
MENDA POSFINCONA2020.01.17 15:24
Polak i Polska NIGDY, Z NIKIM, W RZADNEJ WSPOLNOCIE, NIE POTRAFILI WSPOLEGZYSTOWAC
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2020.01.17 16:33
jak to nie, choćby zdrajcy z totalnej oPOzycji z rusko, koreańsko itd. komisją wenecką, to nie "WSPOLEGZYSTOWAC ?"
ZERR02020.01.17 15:23
W sumie obrzydliwy atak. Ktoś tu chyba liczy na podlizywanie się żydowskim agresorom szykującym się do obrabowania Polski na 1200 miliardów PLNów. Można rzygnąć.
Kolaboracja nie zawsze jest zła2020.01.17 14:48
Mieli w tym korzyść to kolaborowali. Wyszli na tym dobrze! Kolaborowali Szwedzi, Norwegowie, Chorwaci, Słowacy, na całego Węgrzy, Rumuni, Bułgarzy i wyszli na tym poprawnie. Nie kolaborowali Polacy, Grecy, Serbowie i wyszli na tym tragicznie. Walka za wolność waszą i naszą to głupota kosmiczna, zbiera tylko żniwo trupów nic więcej.
MAVERICK JONASIK2020.01.17 15:06
Bzdura. Honor, dobro, prawda, sprawiedliwość, są ważniejsze od życia.
ZERR02020.01.17 15:11
Poświęcając cudze życie dla swojego honoru należy zachować umiar.
MAVERICK JONASIK2020.01.17 16:09
:)) Widzę, że Lord Farquaad jest koledze bliski.
Obiektywny2020.01.17 19:32
frajer zagrzmiał konfidencki zdrajca
AgnieszkaDz to francuzki zdrajca albo żyd.2020.01.17 14:44
AgnieszkaDz. o twoich rodakach mowa, gdzie się schowałas? A twoja rodzina to ci co zdradzili i donosili na żydó czy może raczej zydowiska? Mętalność podobna. Wszystko jedno. Nawet teraz boiszz się tu napisać.
kosiarz ponury2020.01.17 14:55
siedzi na rurze olimpijskiej
katolik2020.01.17 15:03
Robi loda swojemu lewackiemu kochankowi
ZERR02020.01.17 15:31
Grunt że ty już skończyłeś. Pyszczek obtarłeś i dopadłeś do klawiaturki. Taki niby hardy antyżymianin, ale jak trzeba to liże im rowa do połysku.
ZERR02020.01.17 15:09
Co ty taki filosemita? Atakujesz europejczyków żeby włazić w tyłek eskimosom? Liczysz na przyjaźń ze skorpionem? A może chcesz się załapać na jakąś bezdziedziczną kamienicę, albo chociaż sławojkę. Buachacha...
man.of.Stagira2020.01.17 14:18
Szacuje się, że przynależność do Goralenvolk zadeklarowało 27 tys. Podhalan, co stanowiło 18 proc. ludności całego regionu, po wojnie nie zachowała się jednak ewidencja wydanych kart. Pozostała część ludności Podhala, mimo gróźb niemieckich, zażądała wydania polskich kenkart. Od samego początku Goralenvolk był zwalczany przez polski ruch oporu. W styczniu 1945 roku, z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego, przywódca Goralenvolku Wacław Krzeptowski został powieszony na świerku niedaleko własnego domu przez partyzantów z oddziału Armii Krajowej. W listopadzie 1946 roku przed sądem w Zakopanem zapadł wyrok na pozostałych działaczy Goralisches Komitee, którzy zostali skazani na kary więzienia od 3 do 15 lat. Część działaczy, w tym Henryk Szatkowski i Witalis Wieder, uciekło razem z wycofującymi się Niemcami.(PAP)
MAVERICK JONASIK2020.01.17 14:18
Napiszę jeszcze raz to co już inni napisali pod tym artykułem. Jak można być takim idiotą, aby w odpowiedzi na zarzuty, że AK mordowała Żydów, walnąć artykulik, że Francuzi mordowali bardziej. Jaki idiota jest tam redaktorem? Na tym frądlu? Aaaa pewnie ten co go dopiero szukają i mają zatrudnić...
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.01.17 14:09
Proszę napiszcie coś o Goralenvolk. Jak to Polscy Górale kolaborowali z Niemcami.
I bet you TOO love sucking russkie's dicks2020.01.17 14:10
Ilu?
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.01.17 14:14
I tak na przykład niebieską kenkartę z literą „G” w Zakopanem przyjęło 23% mieszkańców, w Nowym Targu 33% mieszkańców, a w Szczawnicy 92% mieszkańców
zajmij się tym za co masz płacone2020.01.17 14:30
Gdzie są te dane? A czy jesteś pewien, że to wszyscy byli górale i etniczni Polacy? I jaki to jest % ogółu Polaków. A co z owieczkami? Też miały "G"?
robaczek 2.02020.01.17 14:54
Gorale nie uznawali sie za POlaków. Uważali że są potomkami germańskich plemion. taki pattriotyzm góraliu z podchala! ;] tych wielkich chrzescijan ;] wystarczy sprawdzic dziadek ;]
I bet you love sucking russkie's dicks 2020.01.17 15:12
napisz to po polskiemu shithandler don't forget about "capitaliSing"
ZERR02020.01.17 15:17
A ty pierwszy do wystawiania certyfikatów kto się za kogo uważa. Ale wiesz... może pogadam z moją matką chrzestną, jak to drzewiej było. Co za cymbał.
Mirek2020.01.17 15:55
Procenty procentami ale ile to było w wartościach bezwzględnych . Podaj przynajmniej wartość przybliżoną dla tych miejscowości .
Michnik ze Szwecji2020.01.20 5:32
Sam napisz jak coś wiesz tempaku.
I bet you love sucking russkie's dicks2020.01.17 14:03
Hipokryzja mendy 16.1.20 17:33 usuńcie ten komentarz! link Bezrobotna menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 mulititasking asshole. Żyje bezwstydnie z podatków prawaków, katoli i moherów. Bezrobotna menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 mulititasking asshole, nie może życ bez moherskiego forum - bo to katolskie forum nie cenzuje jak GW.
robaczek 2.02020.01.17 14:51
;] robaczek misiek ;] poważnie nie mam kilku nicków ;] bo po co? ;] powaznie az tak mi nie zalezy zeby tutaj blyszczec ;] wam wystarczy napisac jak jest ;] ale rozumiem ze takie metody stosujecie ;] a
man.of.Stagira2020.01.17 13:50
Po aferze Dreyfus'a antysemityzm we Francji, który utrzymywał się aż do wybuchu II WS i trwa w czasie okupacji był tak silny, że Francuz słysząc z niemiecka brzmiące nazwisko podejrzewał, że to j e s t jego wróg - 'Żyd'. Niemieckie nazwiska kojarzono z żydowskim zagrożeniem, we Francji. . eh, łza się w oku kręci... (ironia zamierzona)
robaczek 2.02020.01.17 13:49
ZAŁOŚNI JESTEŚCIE!!!!!!! jedyne co znacie: "a u was murzynów biją". to tylko świadczy o waszej inteligencji. jedynie taki argument wam przychodzi do glowy? jakze to komusze;] no brawo!
enre2020.01.17 14:08
von za Ren pucować buty żabojadom !
robaczek 2.02020.01.17 14:48
;] tak właśnie was widze. zapluty dziadek chowający sie za księdzem ;] zero argumentów, zero wiedzy, zero chęci jej zdobycia wazne tylko zeby jego bylo na górze oj dziadki dziadki !!!!!
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2020.01.17 16:29
@robaczek 0, a "ł", to na cyrylicy nie ma, czy z ratusza nadajesz?
Marzena2020.01.18 1:16
robaku, ile będziesz sie nam plątał pod nogami, Kellerze! Zamknij się ! Nikt cię nie prosi o zdanie! Żałosnym, to ty jesteś, nie my ! Rozumiesz !? Jesteś samotnym starcem ! Bez ŻADNEJ rodziny ! TO JEST WŁASNIE ŻAŁOSNE ! Tak ci to trudno pojąć?! Zazdrościsz nam ! Wiemy o tym !