Pandemia zaostrzyła dyskryminację chrześcijan - zdjęcie
28.12.20, 17:46fot. pixabay.com

Pandemia zaostrzyła dyskryminację chrześcijan

9

W mijającym roku wzrosła na świecie liczba prześladowanych chrześcijan, a pandemia sprowokowała nowe formy dyskryminacji. M.in. w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu wyznawcy Chrystusa zostali wykluczeni z pomocy państwowej w czasie lockdownu, trudniej im się było dostać także do szpitali na leczenie przeciw COVID-19. Informuje o tym międzynarodowa organizacja Open Doors, która monitoruje sytuację chrześcijan na świecie i wspiera prześladowanych w 60 krajach.

Cristian Nani, kierujący włoskim biurem Open Doors, podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim, że wciąż za mało mówi się o presji wywoływanej na chrześcijanach, która czyni ich życie piekłem. Chodzi m.in. o utrudniony dostęp do systemu edukacji, służby zdrowia czy godnego zatrudnienia, co sprawia, że łamane są fundamentalne prawa wyznawców Chrystusa. „Pandemia stała się multiplikatorem dyskryminacji przeciwko chrześcijanom”- mówi Nani.

- „Warto odnieść się konkretnych przykładów. Większość chrześcijan Indii, Bangladeszu i Pakistanu, którym przyszliśmy z pomocą przed Bożym Narodzeniem nie miała dostępu do pomocy udzielanej przez państwo obywatelom tych krajów. Byli oni systematycznie dyskryminowani przy rozdzielaniu środków pierwszej pomocy w walce z koronawirusem, takich jak maseczki czy płyny do dezynfekcji – mówi papieskiej rozgłośni szef włoskiego biura Open Doors. – Stąd też w czasie lockdownu zorganizowaliśmy dodatkową kampanię wsparcia, którą zatytułowaliśmy «Ostatni w kolejce», bo są na szarym końcu. Z powodu wyznawanej wiary odmawia się im nawet dostępu do szpitali. W muzułmańskiej Somalii chrześcijanie zostali oskarżeni o roznoszenie wirusa, jako niewierni. W Nigerii lockdown stał się okazją do ataków islamskich terrorystów na chrześcijańskie wspólnoty. Słyszeliśmy o wielu mordach, napadach, porwaniach.“

Szef włoskiego biura Open Doors wskazuje na wciąż niezbadany wymiar prześladowania chrześcijańskich kobiet, jakim jest ich wykorzystywanie seksualne. Ma to miejsce szczególnie w takich krajach, jak Indie czy Pakistan. Wskazuje, że na czele państw, w których wyznawcy Chrystusa są najbardziej prześladowani od lat niezmiennie pozostaje Korea Północna. W kończącym się roku największą przemoc antychrześcijańską odnotowano w Nigerii, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Burkina Faso i Mali. Nieznacznie poprawiła się sytuacja w Sudanie, gdzie zniesione zostało islamskie prawo dotyczące apostazji, które znacząco ograniczało wolność religijną.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (9):

on2020.12.29 13:12
Pedofilia, ukrywanie przestępców, wsadzanie krzyża w cztery litery, nieudolne próby wywarcie wpływu na polityków, medialne wypowiedzi idiotów w sukienkach, przeciągi w kościele i uszach wiernych, nadawanie znamion sekciarskich własnemu wyznaniu. O to chyba chodzi a nie o pandemię, nie?
XD2020.12.29 12:08
Tylko Kościół Katolicki zaostrza dyskryminację chrześcijan. Po prostu włazicie tam gdzie was nie chcą i wielkie oburzenie, że dyskryminacja. Katolik w Polsce musi mieć przywileje, w przeciwnym razie uważa się za prześladowanego.
rebeliant2020.12.29 8:13
A i jeszcze jedno... JEZUS NIE PONIÓSŁ KRZYWDY GWAŁTU !!! - kpina z autentycznego losu ludzkiego !!!
rebeliant2020.12.29 8:11
W całej rozciągłości to nawet i bez chrześcijaństwa pośród ludzi wynajdywany jest zbiór ludzi, po których część reszty chce jeździć jak po zdechłej kobyle. Chrześcijaństwo podjęło próbę, aby zaprzestać robić sobie z jakiejkolwiek grupy ludzi materiału niewolniczego, który można sobie co jakiś czas potraktować jak gumowe lale. Ponieważ chrześcijaństwo usiłuje podnieść takich ludzi z podeptania przez silniejszych, więc nie dziwne, że zawsze będzie wychodzić iż chrześcijanie są prześladowani - bo słabszemu trudniej wyjść z przygniecenia przez silniejszych. I wychodzi na to, że jest to walka gołej d...y z batem. Ale tak jak powiedziałem - Jahwe wydał słabych ludzi na pastwę silniejszych, coś tak jak bym kogoś wziął i umieścił w akwarium pełnym żmij.
FGFGF2020.12.28 21:52
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię....... workreviews10.com
JPIII2020.12.28 18:34
Nie krytykować, niech katole zdychają.
Anonim2020.12.28 21:40
Skąd w Tobie tyle zła i nienawiści? Dlaczego życzysz takich rzeczy drugiemu człowiekowi? Pozdrawiam ciepło i zycze dużo miłości w życiu :)
leszczyna2020.12.28 18:24
Nikt nie krytykuje Pana Boga, nikt nie krytykuje wiernych. Krytyka dotyczy księży za biznes, politykę , pedofilię.
Anonim2020.12.28 18:15
wykluczeni z pomocy państwowej w czasie lockdownu, trudniej im się było dostać także do szpitali... to Bóg im nie pomoże?