Opozycja: rząd wyciągnął wnioski z sytuacji Włoch - zdjęcie
12.03.20, 17:30Fot. fb. Prawo i Sprawiedliwość

Opozycja: rząd wyciągnął wnioski z sytuacji Włoch

26

Epidemia koronawirusa, z którą musimy się zmagać, zmusza do odłożenia na bok racji politycznych. Najważniejsza jest teraz wspólna racja, racja zdrowia i życia Polaków. Cieszy, że z takiego założenia wychodzą też politycy opozycji, którzy potrafią w tej wyjątkowej sytuacji z rządem współpracować.

Opozycja chwali też decyzje, jakie rząd podejmuje dla powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii koronawiusa. Posłowie różnych frakcji opozycyjnych wypowiedzieli się na temat decyzji rządzących o zawieszeniu pracy placówek oświaty i instytucji kultury:

-„Wszystko na to wskazuje, że to są dobre działania. Trzeba działać radykalnie, aby wirus nie rozpowszechnił się w taki mocny sposób na cały nasz kraj. To było akurat działanie, którego wszyscy spodziewaliśmy się. Wiele samorządów w Polsce już wcześniej samodzielnie takie decyzje podjęło” – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Konwiński.

Poseł PSL Krzysztof Pasyk natomiast podkreśla, że wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski z doświadczeń takich krajów jak Włochy, Francja czy Niemcy. Tamte doświadczenia pokazują, że koronawirus szybko rozprzestrzeniał się wśród dzieci w szkołach i przedszkolach, a potem za ich pośrednictwem atakował osoby starsze. Dlatego właśnie dobrą decyzją jest zamknięcie szkół i przedszkoli, co pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego wirusa.

Poseł Lewicy Dariusz Wieczorek zwrócił uwagę, że była to trudna decyzja, ale konieczna:

-„Bardzo odważna decyzja, ale w naszej ocenie decyzja słuszna. Myślę, że polski rząd wyciągnął wnioski z tego, co stało się we Włoszech. To decyzja trudna, ale na dzisiaj trzeba było taką decyzję podjąć”.

Pojawiają się jednak też słowa krytyki w stronę rządu. Inny przedstawiciel KO, Mirosław Suchoń, twierdzi, ze decyzja ta została podjęta zbyt późno, podtrzymując wcześniejszą linię Koalicji, która zarzucała władzą opieszałość w sprawie epidemii:

-„Te działania, o ile są zasadne, to spóźnione o dobrych kilka tygodni. Przypomnę, że już w pierwszej połowie lutego namawialiśmy rząd, żeby poważnie zająć się zagrożeniem epidemią. Rząd zwlekał trzy tygodnie i dzisiaj te działania ministra zdrowia można ocenić jak najbardziej pozytywnie, ale cała reszta rządu zaspała".

Decyzja o zamknięciu placówek oświaty i uczelni wyższych jest niezwykle ważne i potrzebna. Jak apelują włoskie środowiska lekarskie, możemy być zakażeni koronawirusem i nie mieć żadnych  objawów choroby. Czas inkubacji koronawirusa to przynajmniej 14. dni. Najczęściej nosicielami nowego wirusa, u których nie wywołuje on objawów choroby, są ludzie młodzi. Nie wiedząc o tym, że jesteśmy nosicielami, możemy przez dwa tygodnie spotykać się z innymi ludźmi i ich narażać. Dlatego tak ważne jest, aby zachowywać teraz wszystkie środki ostrożności, o które apeluje służba zdrowia.

Jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domu. Od dzisiaj zawieszone są zajęcia dydaktyczne w szkołach i na uczelniach. Jak apelował minister zdrowia, to nie jest czas wolny, to nie są dodatkowe ferie. We Włoszech młodzi ludzie nie stosowali się do zaleceń i brak zajęć wykorzystali do zintensyfikowania swojego życia towarzyskiego, spotykając się ze znajomymi, odwiedzając różne lokale. To przyczyniło się do pogłębienia kryzysu. Nie powtórzmy ich błędu. Jeżeli nie musimy wychodzić do pracy, zostańmy w domu. Życie towarzyskie w obecnych okolicznościach nie jest najważniejsze. Zakupy róbmy w małych sklepach. Autoeliminacja się ze społeczeństwa jest teraz koniecznym sposobem na powstrzymanie rozpowszechniania się epidemii. Dzięki temu możemy uratować nie tylko zdrowie i życie swoje, ale również innych ludzi.

kak/ tvp.info.pl

Komentarze (26):

senkju2020.03.29 19:57
https://twojvod.pl/filmy/psy-3-w-imie-zasad/ - ---------------------- NAJLEPSZA WYSZUKIWARKA FILMOW ONLINE! Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Agnieszka2020.03.13 13:06
To zamknijcie w końcu granice, bo wszystko przecież co zdiagnozowano to nam wwieźli, wwożą, wwozić będą i szkół to do wygaszenia epidemii nie ma sensu otwierać. Tylko marnujecie dzieciakom 2 tygodnie i robicie kłopot rodzicom a efekt zmarnowany, bo tylko pijar u mniej inteligentnych sobie budujecie, co się na pozory nabiorą
Agnieszka2020.03.13 20:56
Cudzoziemcy nie mogą wjeżdżać - wreszcie. Tylko co z kursującymi po świecie Polakami co wyjeżdżają i wracają? Już miałam bić się w piersi, że nie doceniałam rządu, ale minęło mi jak przeczytałam o zawieszeniu Mszy przez premiera. Mam nadzieję, że z Mszami to fake news wrogich rządowi portali, bo zabrakło by mi słów gdyby komuś przez myśl przeszło, że ma prawo rządzić się tak Kościołem jak swoją własnością. Nie wierzę, że tak mógłby się zachować polski premier. Oby to był fake news.
anonim2020.03.13 9:27
Wolnorynkowe myślenie (strategia), oddać wszystko w ręce prywatne, w ręce korporacji, odsunąć się o od odpowiedzialności zarządcy, a my, jako państwo, mamy spokojną głowę, ustalamy i pobieramy tylko podatki. Dziś widzimy, jak błędne jest takie myślenie. Poważniejszy kryzys, początki pandemii, a jeszcze nie wojna, burzy tak ustalony porządek jak domek z kart! Nikt nie myśli o zapasach. Wystarczy zadzwonić i zamówić, jutro już jest, proste i wygodne? Dziś już zapomniano o czymś takim, jak samowystarczalność gospodarcza państwa od przysłowiowego wacika po broń, jak szybka zmiana profilu produkcji na wypadek pandemii, nie mówiąc już o wojnie. Źle to wygląda – w przypadku wojny.
anonim2020.03.13 8:27
Chiny PORADZIŁY SOBIE z koronawirusem. Tymczasem Polsce grozi scenariusz Włoch! | dr W. Szewko youtube.com/watch?v=eGW7hnQ5FIo
StopHisterii2020.03.12 23:34
Ustawka wyglada tak: 1984 - AIDS zabije nas wszystkich brak paniki 1991 – BSE zabije nas wszystkich brak paniki 2001 – Wąglik zabije nas wszystkich brak paniki 2002 – Wirus Zachodniego Nilu zabije nas wszystkich brak paniki 2003 – SARS zabije nas wszystkich brak paniki 2005 – Ptasia Grypa zabije nas wszystkich brak paniki 2006 – E.coli zabije nas wszystkich brak paniki 2008 – Załamanie rynków finansowych zabije nas wszystkich brak paniki 2009 – Świńska Grypa zabije nas wszystkich brak paniki 2000 – Wirus Milenijny zabije nas wszystkich brak paniki 2000 – koniec świata zabije nas wszystkich brak paniki 2012 – Kalendarz Majów zabije nas wszystkich brak paniki 2013 – Korea Północna zabije nas wszystkich brak paniki 2014 – Ebola zabije nas wszystkich brak paniki 2015 – ISIS zabije nas wszystkich brak paniki 2016 – ZIKA zabije nas wszystkich brak paniki 2018 – ASF zabije nas wszystkich brak paniki 2019 – Odra zabije nas wszystkich brak paniki 2020 – Korona Wirus zabije nas wszystkich MEGA PANIKA 2021 - 447 was okradnie i zrobi niewolnikami... I to byloby na tyle. Panikujcie dalej p..one jeł...y.
>>> RR2020.03.13 1:50
hahaha ! Powiedział, co wiedział., ale g....... wiedział" histerio, jak to mówia: " sama świnia wór drze i kwiczy" ..! To dotyczy ciebie ten cytat, histeryku, bo nic specjalnego nie napisałeś !
anonim2020.03.12 23:03
Koszmar . W Sejmie trącają się łokciami i dmuchają przy tym nawzajem w usta . A jaki mają przy tym ubaw . Czy ci ludzie są normalni ? Właśnie widziałam migawkę .
StopHisterii2020.03.12 23:41
Bo oni wiedza ze to jest globalna szopka! Nam nakaładaja restrykcje, a jak kamera nie widzi to się z nas śmieja w kułak. Te wszystkie koperciarze i biedrony jeżdżące na narty do Włoch, Chin i im podobni.?Grypa? W Polsce 1mln zarażonych i ponad 200 ofiar śmiertelnych. Gdzie wycie że jest pandemia????Ile bedzie ofir śmiertelnych bo komuś uroila się w Polsce epidemia? Ilu chorych na serce czy cukrżycę nie uzyska pomocy medycznej bo na SOR trafił rzekomy koroniarz i SOR zamknęli? Kto ja się pytam weźmie za to odpowiedzialność?
StopHisterii2020.03.12 23:43
50 zarażonych i 38mln zdrowych ludzi! Oto jest wasza epidemia z pandemią. No szok..korona najpierw zabija mózgi.
Anonim2020.03.12 22:14
Tylko czesciowo, Dkaczego nie sa zawiezzone loty fo Hiszoani, Francji, Niemiec i Angli tam już jest masakra. , dlaczego ci co stamtagpd wracaha nie maja obowiazkowej kwarantanny domowej ze swojactodzina do ktorej wracaha min 14 dni , nam kaza suedzuec w fomach z dzuecmi dwa tyg a oni caly czas wjezdzaha i nas zarazaja , teraz jest 50 zarazonych a za dwa tugodnie Pan Szumowski mowil ze bedze tysiac to jak wtedy mamy poslac dzieci do szkol , przecuez to do wakacji potrwa , zamknac granice chwilowo , jakos sobie poradzimy a tak rzad nas naraza
anonim2020.03.12 21:08
Ale będzie ciężko z tak bezmyślną większością narodu . Takim narodem jak Polacy dobrze się rządzi , gdyż jest podatny na manipulacje propagandowe . Ale już w przypadku takiego zagrożenia jak ten wirus to już będzie ciężko . To nie jest wróg na którego wyciąga się szabelkę i bohatersko butnie macha . Co powiedzieć o narodzie jeżeli wielu polityków nie myśli ? Ostatnio słuchałam wypowiedzi ograniczonego oślizłego Gowina ( o innych już pisałam ) i ogarnia mnie złość . Jak ten kraj ma normalnie funkcjonować mając takich polityków ?
Zbychu2020.03.12 20:52
Nie wiem czy wyciągnął wnioski . Powinien zamknąć granice . Na wczoraj .
Katolicka Kretynizacja Polski 2020.03.12 19:31
kościół katolicki żeruje od zawsze na ludzkiej głupocie, nieszczęściu, strachu, śmierci, to bezwzględny i bezduszny pasożyt towarzyszący nieświadomym i ogłupionym "owieczkom" od urodzenia aż do śmierci - jeśli tylko mu pozwolić ogołoci ludzi z rozumu, godności, wolności i pieniedzy i na koniec zarząda zapłaty za pogrzeb !
Precz z 🌈!2020.03.12 21:34
Porypało ci się "żądać" i "zarządzać". Cóż, język polski nie jest mocną stroną żydów.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.12 19:26
Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ale tu nie chodzi o filmy tylko o WASZE KARTY KREDYTOWE. O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
Ogladaj hity online2020.03.12 19:09
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Jarek2020.03.12 18:51
Gdzie "Matka Kurka" i jego brednie? Co z tą jego wiarygodnością?
Atheisten sind dumm - A. Einstein.2020.03.12 18:34
- "𝐈𝐦𝐢𝐭𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧 𝐢𝐬 𝐭𝐡𝐞 𝐬𝐢𝐧𝐜𝐞𝐫𝐞𝐬𝐭 𝐟𝐨𝐫𝐦 𝐨𝐟 𝐟𝐥𝐚𝐭𝐭𝐞𝐫𝐲 𝐭𝐡𝐚𝐭 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐨𝐜𝐫𝐢𝐭𝐲 𝐜𝐚𝐧 𝐩𝐚𝐲 𝐭𝐨 𝐠𝐫𝐞𝐚𝐭𝐧𝐞𝐬𝐬.”- O. Wilde
dana2020.03.12 18:30
I o to chodzi, żeby rzad uczył się na cudzych błędach!
Atheisten sind dumm - besagt Einstein.2020.03.12 18:12
- Nie chcą walczyć z koronawirusem - tak o senatorach Prawa i Sprawiedliwości mówi Tomasz Grodzki. Nie szczędzi słów krytyki, oceniając opuszczenie przez nich sali, kiedy izba zajmowała się specustawą dotyczącą koronawirusa. - Niesłychane, niezrozumiałe i niedopuszczalne - podkreśla marszałek.
Urszula2020.03.12 17:42
" brak zajęć wykorzystali do zintensywowania.." Co rzekłeś, kak? A nie "zintensyfikowania" należało napisać. Co za nieuków ta Fronda zatrudnia.
fronda.pl — naszym bogiem jest błąd2020.03.12 17:53
;-)
ups2020.03.12 18:07
"się." na koncu zdania. "do zintensywowania swojego" what?
🌺2020.03.12 17:39
Np. i proszę. Nawet opozycja docenia działania rządu. Nie do wiary. A już myślałem, że będą, jak Bolek-Wałęsa, nadal judzić i zrzędzić. Bo tylko tyle potrafią.
frondziarskie bzdury2020.03.12 17:52
🌺 nie judź bez sensu.