06.08.19, 12:06(fot. youtube)

O. Leon Knabit: Warto być trzeźwym

Niektórzy mają zdolność zachowania abstynencji. Nie jest to powód, żeby wszystkich pijących traktować jako niższych od siebie, wyśmiewać się z nich, wykpiwać – to nie byłoby porządku. Akcja promowania trzeźwości prowadzona bez uszanowania człowieka nie ma sensu.

Tu mi się przypomniało takie wydarzenie z czasów, jak byłem harcerzem. W latach pięćdziesiątych harcerstwo było bardzo na dobrym poziomie, zanim zostało zlikwidowane – po koniec lat pięćdziesiątych. Zrobiliśmy ognisko. I wśród tego, co śpiewaliśmy była piosenka pod tytułem A cóż to za przyczyna – i tam w tekście było, że krowa nie świnia, nie bierze wódki w pysk, a człowiek choć rozumny, sam kładzie się do trumny. Od wódki rozum krótki, mała radość, duże smutki. Po harcersku bracie żyj, czystą wodę pij.

Słuchały tego wiejskie chłopaki, chyba gdzieś koło Lublina było to ognisko. Naradziły się, i potem oni też nam coś zaśpiewali. Że raz Noe upił się i „przebrał zwykłej miarki. Zrobiło mu się bardzo źle. Poszedł spać do arki. Przyszedł Cham i zaśmiał się, że Noe leży ścięty. Za to go skazał Pan i Cham do dziś przeklęty”. Z piosenki tej wynika, że kto z pijaka śmieje się, ten jest chamskiego rodu. No i było jeden na jeden. My swoje, oni swoje.

Ale nie śmiejemy się z pijaków, jeśli sami nie pijemy.

Pomagajmy im powstać, a zachowanie trzeźwości w miesiącu sierpniu i zdrowy rozum powinny nam w tym pomagać, nie tylko w sierpniu

 

Leon Knabit OSB Ojca Leona słów kilka

Komentarze

Młot na katolicyzm2019.08.6 14:00
No to, czemu Sławoj Leszek Głódź zawsze napier.dolony jak Messerschmitt?!
Albert2019.08.6 12:37
Alkohol jest ucieczką od rzeczywistości dla mięczaków. Pijesz? Jesteś łajzą. To bardzo prosta zależność.
lolek kremowka2019.08.6 12:39
A kim jest ten, który produkuje?
bezduszny Mnich2019.08.6 13:51
To po co Jezus angażował się w swój pierwszy cud produkując dużą ilość alkoholu na potrzeby pijackiej imprezy w Kanie Galilejskiej?
Albert2019.08.6 15:04
Bo był łajzą wraz z całą swoją ekipą.
lolek kremowka2019.08.6 12:22
Katolicka Polska jest największym producentem wódy w EU i jednym z największych na świecie producentów tego najcięższego, legalnie dostępnego narkotyku.. Ponadto obecny minister rolnictwa zapowiedział, że zmniejszy podatek vat dla rolników produkujących alkohol.