Nowe wezwania w dwóch litaniach. Co się zmieniło?  - zdjęcie
02.05.21, 14:02Fot. Przemek P, via: Wikipedia CC 3.0/ Aw58 via: Wikipedia CC 4.0

Nowe wezwania w dwóch litaniach. Co się zmieniło?

13

W Polsce maj jest miesiącem szczególnie naznaczonym Litanią loretańską. Od wieków przez cały miesiąc Polacy gromadzą się w domach, przy kapliczkach i kościołach, aby wspólnie modlić się wezwaniami do Matki Bożej. W tym roku tych wezwań jest więcej. Niedawno Stolica Apostolska dodała trzy szczególne. W roku poświęconym św. Józefowi swoje brzmienie zmieniła też litania do tego świętego.

Rozpoczęliśmy maj. W Polsce to wyjątkowy miesiąc, który poświęcamy czci wobec Matki Bożej. Każdego dnia modlimy się za jej wstawiennictwem, prosząc Boga o potrzebne łaski dla siebie, naszych rodzin, parafii, Ojczyzny i całego świata. Posługujemy się przy tym wezwaniami Litanii do Najświętszej Maryi Panny, którą katolicy modlą się od XII wieku.

Litanię tę nazywamy litanią „loretańską” od włoskiego Loreto, gdzie zgodnie z podaniem, przewieziono z Nazaretu domek Świętej Rodziny, w którym Maryi objawił się archanioł Gabriel. Tam litania ta była szczególnie propagowana. W 1587 roku papież Sykstus V, doceniając ten wyjątkowy sposób uwielbienia Boga przez ręce Maryi, związał z jej odmawianiem przywilej 200 dniu odpustu.

Przez wieki do litanii dodawano nowe wezwania, wskazujące na szczególne cnoty, którymi odznaczała się Maryja. W ub. roku Stolica Apostolska wprowadziła trzy nowe wyzwania. To: „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”) i „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”).

- „Mając za zadanie rozeznawać ten zmysł ludu Bożego, Jego Świątobliwość Papież Franciszek, uznając wyrażone pragnienia, postanowił polecić, aby do formularza Litanii zwanej loretańską: włączyć wezwania Mater misericordiae, Mater spei i Solacium migrantium

- napisał 20 czerwca ub. roku ówczesny prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah.

Wezwanie „Matko miłosierdzia” zostało w Polsce już wcześniej dodane do tekstu modlitwy. Brzmienie dwóch pozostałych Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia 2020 roku.

Wczoraj natomiast Stolica Apostolska, z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego, dołączyła do Litanii do św. Józefa siedem nowych wezwań. To: „Custos Redemptoris” (dosł. „opiekun/stróż Odkupiciela”), „Servus Christi” (dosł. „sługa Mesjasza/Chrystusa”), „Minister salutis” (dosł. „sługa/szafarz zbawienia”), „Fulcimen in difficultatibus” (dosł. „podpora/wsparcie w trudnościach”), „Patronus exsulum” (dosł. „patron wygnańców/wykluczonych”), „Patronus afflictorum” (dosł. „patron strapionych/zasmuconych/cierpiących”), „Patronus pauperum” (dosł. „patron ubogich/biednych”)

- „Zadaniem Konferencji Episkopatów będzie zarządzenie przekładu Litanii na języki narodowe podlegające ich kompetencji oraz jego opublikowanie; przekłady te nie wymagają potwierdzenia Stolicy Apostolskiej. Zgodnie z roztropnym osądem Konferencje Episkopatów będą mogły również włączyć do Litanii inne wezwania, poprzez które w ich krajach oddaje się w sposób szczególny cześć św. Józefowi, z zachowaniem rodzaju literackiego oraz we właściwym miejscu”

- poinformowała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

kak/episkopat.pl

Komentarze (13):

Vi2021.06.2 12:12
Akurat imigrantom zależy na jakichś pociechach chrześcijańskich.
Kaganiec2021.05.3 12:48
Herezje watykanu nie maja konca . Tam nie ma wiary ani Boga tam jest nowy komitet Braterstwa nowa poganska nauka Bergolio do nagrody masonskiej bo wiernie realizujesz plany masonerii
Anonim2021.05.2 22:24
Czy nie jest też nikczemne równanie ucieczki Józefa do Egiptu z organizowanym napływem migrantów dla przeprowadzenia eksperymentu genetycznego, którego celem jest unicestwienie ras i ludów? Gdyby Bóg chciał, aby istniała jedna rasa niewolników i jedna panów, to by tak nas stworzył. Czyż nie?! Czy wypada zastępować Pana Boga?! I te obleśne teksty o tym, jak to młodzi, zebrani dla opieki nad chorymi i starymi, pod auspicjami Franciszka oczywiście, chucią naprawią błędy Opatrzności!
Anonim2021.05.2 21:56
Czy Papież Franciszek już zewangelizował tych migrantów?
Mam duuuze watpliwosci2021.05.2 20:32
Z tymi migrantami to chyba przesada tym bardziej ze czeka nas wojna religijna w tej lewackiej Europie. Czekam na nastepny wystep szmatlawca typu Charlie i bedzie sie dzialo. woolalabym aby przestano gmyrac w modlitwach bo mozna sie pogubic, à modlitwa idzie w proznie.
Nowe wezwania w dwóch litaniach.2021.05.2 14:54
W Polsce maj jest miesiącem szczególnie naznaczonym Litanią loretańską. Od wieków przez cały miesiąc Polacy gromadzą się w domach, przy kapliczkach i kościołach, aby wspólnie modlić się wezwaniami do Matki Bożej. W tym roku tych wezwań jest więcej. Niedawno Stolica Apostolska dodała trzy szczególne. W roku poświęconym św. Józefowi swoje brzmienie zmieniła też litania do tego świętego. Rozpoczęliśmy maj. W Polsce to wyjątkowy miesiąc, który poświęcamy czci wobec Matki Bożej. Każdego dnia modlimy się za jej wstawiennictwem, prosząc Boga o potrzebne łaski dla siebie, naszych rodzin, parafii, Ojczyzny i całego świata. Posługujemy się przy tym wezwaniami Litanii do Najświętszej Maryi Panny, którą katolicy modlą się od XII wieku. Litanię tę nazywamy litanią „loretańską” od włoskiego Loreto, gdzie zgodnie z podaniem, przewieziono z Nazaretu domek Świętej Rodziny, w którym Maryi objawił się archanioł Gabriel. Tam litania ta była szczególnie propagowana. W 1587 roku papież Sykstus V, doceniając ten wyjątkowy sposób uwielbienia Boga przez ręce Maryi, związał z jej odmawianiem przywilej 200 dniu odpustu. Przez wieki do litanii dodawano nowe wezwania, wskazujące na szczególne cnoty, którymi odznaczała się Maryja. W ub. roku Stolica Apostolska wprowadziła trzy nowe wyzwania. To: „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”) i „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). - „Mając za zadanie rozeznawać ten zmysł ludu Bożego, Jego Świątobliwość Papież Franciszek, uznając wyrażone pragnienia, postanowił polecić, aby do formularza Litanii zwanej loretańską: włączyć wezwania Mater misericordiae, Mater spei i Solacium migrantium” - napisał 20 czerwca ub. roku ówczesny prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah.
c.d.2021.05.2 14:54
Wezwanie „Matko miłosierdzia” zostało w Polsce już wcześniej dodane do tekstu modlitwy. Brzmienie dwóch pozostałych Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia 2020 roku. Wczoraj natomiast Stolica Apostolska, z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego, dołączyła do Litanii do św. Józefa siedem nowych wezwań. To: „Custos Redemptoris” (dosł. „opiekun/stróż Odkupiciela”), „Servus Christi” (dosł. „sługa Mesjasza/Chrystusa”), „Minister salutis” (dosł. „sługa/szafarz zbawienia”), „Fulcimen in difficultatibus” (dosł. „podpora/wsparcie w trudnościach”), „Patronus exsulum” (dosł. „patron wygnańców/wykluczonych”), „Patronus afflictorum” (dosł. „patron strapionych/zasmuconych/cierpiących”), „Patronus pauperum” (dosł. „patron ubogich/biednych”) - „Zadaniem Konferencji Episkopatów będzie zarządzenie przekładu Litanii na języki narodowe podlegające ich kompetencji oraz jego opublikowanie; przekłady te nie wymagają potwierdzenia Stolicy Apostolskiej. Zgodnie z roztropnym osądem Konferencje Episkopatów będą mogły również włączyć do Litanii inne wezwania, poprzez które w ich krajach oddaje się w sposób szczególny cześć św. Józefowi, z zachowaniem rodzaju literackiego oraz we właściwym miejscu” - poinformowała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. kak/episkopat.pl
WymieńcieWTekstachWojtyłęNaTrynkiewicza2021.05.2 14:29
Urzędowo odgórne korekty w guślarskich zapiewajkach? Watykan to tylko czapa administracyjna nad etatowymi klero-pasożytami.
violencja2021.05.2 14:20
„Pociecho migrantów”-nie będę się modlić tymi słowami.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 14:20
a gdzie "Matka pedofilów w sutannach"???
violencja2021.05.2 14:22
Zmień , bo to co teraz bierzesz najwyrażniej szkodzi Tobie
rufus2021.05.2 14:41
a jednak szukasz modlitwy siedząc na tym portalu Można wiele innych rzeczy robić a ty jesteś wierny.......bravo
Clint2021.05.2 18:55
Zapłacisz za wszystkie bluźnierstwa najwyższa karą - wieczna śmiercią w mękach. Staczaj się jeszcze, masz swoje ostatnie 5 min.