Nowa Msza na czas pandemii bez 'gniewu Bożego' - zdjęcie
03.04.20, 14:14Fot. via. Flickr

Nowa Msza na czas pandemii bez 'gniewu Bożego'

29

Nowy tekst „Mszy w czasie pandemii”, który został opublikowany 1 kwietnia przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wywołał krytykę z powodu usunięcia wszelkich odwołań do „gniewu Bożego”. Wśród komentarzy katolickich internautów na portalu „New Liturgical Movement”, który opublikował treść nowego tekstu liturgicznego, znalazły się takie, które określiły go nawet jako „żart na prima aprilis”.

Jak podaje portal „Church Militant”, nowa „liturgia zaaprobowana przez papieża Franciszka eliminuje wszelkie modlitwy podkreślające skruchę – do której pełno jest nawiązań w Mszy wotywnej Recordare domine testamenti [Pamiętaj, Panie, o Twoim przymierzu] – ułożonej i wykorzystywanej do wybawienia od zarazy od czasów czarnej śmierci w połowie XIV wieku”.

Według portalu „uderzające różnice” występują zwłaszcza w części zwanej „kolektą”. W starym tekście, sporządzonym na życzenie papieża Klemensa VI jest mowa o oddaleniu gniewu Bożego, tymczasem w nowym nacisk kładzie się na pociechę i współczucie ze strony Boga.

Znany w anglojęzycznym świecie komentator i autor Nick Donnelly stwierdził: „Ta nowa wersja nie wyraża autentycznie katolickiego rozumienia pandemii, ale zamiast tego przedstawia ugrzecznioną karykaturę Boga, która kompletnie lekceważy Bożą prawdę wyrażoną w Piśmie Świętym i świętej Tradycji, że zaraza może wyrażać gniew Boga na ród ludzki pogrążony w otchłaniach grzesznej demoralizacji”.

Donelly zauważył także, że mamy w nowej liturgii do czynienia ze „zniewieściałym Bogiem” i nie ma w niej uznania faktu, że Bóg może dopuścić pandemię, by skłonić ludzkość do żalu za grzechy”.

Krytycznie do tego faktu odniósł się także prof. Roberto de Mattei, który powiedział, że jest „zaszokowany tym, iż zarówno w kazaniu Urbi et Orbi papieża Franciszka z zeszłego piątku, jak i w tej nowej liturgii jest błaganie Boga o uzdrowienie i wybawienie, ale nie ma ani jednego słowa uznania grzechów człowieka i żadnego wezwania do pokuty i nawrócenia”.

„Prosimy Boga, by nas wyzwolił od plagi, ale nie chcemy zrobić tego, o co Bóg nas prosi” – dodał włoski historyk.

 

jjf/ChurchMilitant.com, newliturgicalmovement.org

 

Komentarze (29):

andy2020.04.4 11:12
Usuwanie z tekstu mszy św. odniesień do "gniewu Bożego" jest poważnym nadużyciem doktrynalnym i świadczy o dalszym rozwoju herezji w Watykanie. Te niekatolickie wtręty zostaną kiedyś usunięte a obecne praktyki potępione.
Mikołaj 2020.04.4 5:57
Dziwicie się ? . To wykolejenie myślenia i kultu narastało przez całe dekady . To brzmiało całkiem niewinnie . Wniknijcie w słowa tej piosenki , którą często słychać było na spotkaniach modlitewnych i pielgrzymkach . " Bóg kocha mnie takiego, jakim jestem(po co miałbym się więc doskonalić i uświęcać ?!), raduję się każdym moim gestem(Co bym nie zrobił , Boga to ucieszy ?). Alleluja! Boża radość mnie rozpiera."( czy aby na pewno Boża ?) . Mógłbym takich bezrozumnych śpiewek , a nawet pieśni i modlitw przytoczyć krocie .
Mikołaj 2020.04.4 6:04
No i warto zauważyć ,że suplikacje znalazły się tym sposobem na cenzurowanym ! .
Stani2020.04.3 20:36
Pewnie będzie megaskuteczna jak ta modlitwa, co to 1000 dusz na raz uwalnia z czyśćca. Przejrzałem liczniiki odsłon i wychodzi na to, że czyściec to musi być puste miejsce.
RkRa2020.04.3 17:44
Kościół w Polsce jest przygaszony w czasach pandemii, przydałyby się jakieś regularne modlitwy, msze święte, na jakieś antenie ogólnopolskiej
Jan2020.04.3 16:54
jeśli papież Franciszek nie wierzy w Boga katolickiego, wg niego: "Bóg katolicki nie istnieje", to wprowadza nie katolickie zmiany w dokumentach kościelnych!! no to zaraza i kara Boska będzie trwała !!
mysliwy 2020.04.3 16:47
Ile można trwać w średniowieczu? Co było dobre za Klemensa VI nie musi być dobre dzisiaj. Ludzie nie żyjemy w tamtych czasach a i nie wiadomo jakie były cele tego papieża, może był dobry na tamte czasy ale nie na dzisiaj. I na jakiej podstawie ktoś ma wyrokować która modlitwa jest słuszna.
andy2020.04.4 11:15
Nauczanie Kościoła jest Boskie, a Bóg się NIE ZMIENIA. Wszelkie ludzkie "nowinkarstwo", które zniekształca Boska prawdę, jest obrazą Boga.
matis892020.04.3 15:52
Widać jak wypuszczenie wirusa służy masońśkim zadaniom Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika. Nawet epidemie wykorzystuje do podmieniania i fałszowania liturgii, choiciaż jest za nią odpowiedzialny nawołując do multikulti. A teraz chowa się jak szczur i cicho fałszuje liturgię.
cieszy mnie twoja insomnia2020.04.3 15:29
@Po 11 NIE BADZ OBOJETNY Ojciec Ryzyk Jeszcze pewnie tego nie wiesz, ale już jesteś trupem, jak ciebie wirus nie dopadnie, nienawiść cie zeżre.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 16:39
Eee tam śpię całkiem dobrze. Czasem muszę rano wstać na siku (jak wypiję kilka piw wieczorem), ale potem sobie dosypiam.
Ojciec Ryzyk2020.04.3 15:26
Pandemia to jest kara Boża! Bóg jest sędziwy, nie dowidzi i nie jest już w stanie precyzyjnie karać w sposób zindywidualizowany, więc stosuje zasadę odpowiedzialności zbiorowej!
Bóg Honor Ojczyzna2020.04.3 17:02
Zbiorowe grzechy i zbiorowe przyzwolenie na plugastwa i zbrodnie to i zbiorowe karanie. Jeśli ktoś głosuje na ludzi aprobujących aborcję, eutanazję, popiera miłośników odbytu, zgadza się na to, to choćby sam nie był pedrylem czy aborcjonistą dosięgnie go kara. W tym świecie istnieje taka zależność. Nie tylko własny ale i cudzy grzech nas dotyka. Możesz być czysty jak łza a zakatrupi cię pijana szmata za kółkiem. Czyż nie?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 15:22
Msza opublikowana 1 kwietnia ... a może to żart?
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.04.3 15:19
@matis89 Szabes dzisiaj, zapal świeczkę i żryj te swoje koszerne goovna.
matis892020.04.3 15:17
Narody UE najbardziej dotknięte wypuszczonym wirusem powinny domagać się odszkodowania od Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika Masona który nawoływał do multikulti i teraz jest współodpowiedzialny za epidemię razem z lewackimi rządami. Bergoglio mason jest winny epidemii która korzysta z jego multikulti.
Bóg Honor Ojczyzna2020.04.3 14:57
Czyli towarzystwo, które dźwigało na własnych barkach paczamamę nadal mimo znaków idzie w zaparte i serwuje nam chorą, błędną teologie! U nas w kraju ten sam nurt myślenia też mocno reprezentowany zwłaszcza w środowisku jezuitów i ich świeckich sługusów zgromadzonych chociażby wokół strony deon.
szmulek2020.04.3 14:46
Jest to typowe judaistyczne podejście zgodne z przekazem każdego rabina.
Lód Borzy2020.04.3 14:37
Dziękujemy, Ojcze Święty, za walkę z zabobonnym i kompromitujacym naszą wiarę przekonaniem o pandemii jako karze bożej!
żyjesz z moich katolskich podatków, bezszczelnie!2020.04.3 14:35
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic - po 14 latach w kołchozie.. "Nauczył" się takiego "polskiego": - "O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem..." - - "Klasyczne katoprawackie ͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e.'' - - "Kur­wa mać ..." - - "w͏y͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e tego ścierwa... - "katolickie ͏s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y.." - "zeżrą wafla z trupa" - "s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y nie zarażały normalnych ludzi" - tzn. kogo? Ciebie, to ty jesteś "normalny"? - "Świeże klero-pierdy" Jeszcze pewnie tego nie wiesz, ale już jesteś trupem, jak ciebie wirus nie dopadnie, nienawiść cie zeżre. Nie udał się bolszewicki eksperyment aby "zrobić" z kołchoźnika "inteligenta" w Polszu.
Tomasz2020.04.4 10:51
ZNIKAJ Z TEGO PORTALU ZERO TROLLU - NA MARSA WYSTRZEL SIĘ Z TAKIM SŁOWNICTWEM DO GNOJÓWKI ZANURKOWAŁEŚ ŚWINIARZU
Ryszard2020.04.3 14:34
Francesco — Bóg cię osądzi..
kuria2020.04.3 14:33
Stopniowe oczyszczanie katolickich modlitw z irracjonalnych odniesień do czynników i zjawisk nadprzyrodzonych to krok w dobrą stronę, który może zwiększyć atrakcyjność katolicyzmu w oczach ludzi okrzesanych.
NowePandemoniczneKatoBzdetyBędąJeszczeDroższe2020.04.3 14:32
Nowa meszka?! Nareszcie! Tak, na to czekaliśmy! Świeże klero-pierdy, zamiast tych już zużytych. Nowe zaklęcia i jeszcze wydatniejsze nadęcia kleruchów w złotych szlafrokach i koronkowych peniuarach. Na pewno nowa meszka będzie wymagała od budżetu Polski większych wpłat na konta 30.000 społecznych klero-pasożytów. Nową meszką w pandemonium!
Nie wierzysz? Twoja sprawa. Uszanuj wierzących!2020.04.3 14:22
List do Administratora Frondy: Szanowni Państwo, od wielu miesięcy obserwuję z zażenowaniem i oburzeniem skrajnie wulgarne i bluźniercze komentarze pod praktycznie wszystkimi artykułami Frondy. Są one skierowane głównie w uczucia patriotyczne Polaków, w Kościół oraz w rząd. Stoi za tym niewielka grupa frustratów, zapewne nieźle opłacana przez wrogów Polski, która dyżuruje non stop. Dyskusja z nimi, wyrażanie oburzenia nie ma żadnego sensu, bo jedynie potęguje ich furię, szczególnie teraz, gdy zbliżają się wybory, notowania skompromitowanej opozycji są fatalne, a rząd robi wszystko, by zatrzymać epidemię wirusa. Podobna sytuacja jest nie do pomyślenia np. na stronie Gazety Wyborczej, gdzie praktycznie wszystkie, często wulgarne komentarze są nieprzychylne Polsce, a odmienne poglądy są skrupulatnie cenzurowane. Liczę na to, że administracja portalu Fronda podejmie stanowcze działania, by te działania ukrócić. 3 IV 2020 r.
Krzysztof2020.04.3 14:27
Zwracałem, też uwagę, zupełnie bez skutku, ale jak widać ktoś chce zaciągać grzechy cudze na siebie. Trudno, współczuje w dniu Sądu.
Nie wierzysz? Twoja sprawa. Uszanuj wierzących! 2020.04.3 14:32
- .." ktoś chce zaciągać grzechy cudze na siebie... ???? - "współczuje w dniu Sądu." - Od "współczucia" jest Ktoś inny. Nie twoja głowa.
diastan2020.04.3 14:30
Stanowczo popieram. Juz czas.
Edek2020.04.3 15:15
Szukam i nie znajduje spisu redaktorów odpowiedzialnych za ten portal i za śmierdzący bałagan na portalu