Niebezpieczni więźniowie będą izolowani nawet po odbyciu kary? Rząd pracuje nad rozwiązaniem - zdjęcie
17.01.19, 17:02Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Niebezpieczni więźniowie będą izolowani nawet po odbyciu kary? Rząd pracuje nad rozwiązaniem

5

Rząd pracuje nad nowymi przepisami, które mają pozwolić na izolowanie niebezpiecznych więźniów nawet po odbyciu przez nich kary. Jedna z propozycji zakłada wprowadzenie psychologicznych testów dla skazanych, którzy mają wyjść na wolność, i możliwość umieszczania ich w szpitalu psychiatrycznym, jeśli zdradzają objawy chorób umysłowych.

Analizę na ten temat przygotowało Ministerstwo Zdrowia tuż po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wynika z niej, że nie było podstaw prawnych, by sprawcę ataku Stefana W. trzymać dłużej w więzieniu, gdy skończył odbywanie 5,5-letniej kary za napady na banki.

W trakcie pobytu w więzieniu spędził w 2016 roku ponad miesiąc na oddziale psychiatrycznym, jednak lekarze uznali, że jego choroba minęła. Wobec mężczyzny nie można też było zastosować tak zwanej ustawy o bestiach i umieścić go w zamkniętym ośrodku.

Stało się tak, ponieważ nie było decyzji sądu mówiącej, że ma odbywać karę więzienia w tak zwanym systemie terapeutycznym. Nie spełniał takich warunków. Jak twierdzi Służba Więzienna, jedyne, co można było zrobić, to zawiadomić policję, że Stefan W. wychodzi na wolność, żeby objęła go kontrolą. Tak też postąpił zakład karny.

Po zabójstwie Pawła Adamowicza uznano, że obecne przepisy są niewystarczające. Z informacji IAR wynika, że dyskutowano o tym na posiedzeniu rządu w miniony wtorek i zdecydowano o pracach nad nowymi przepisami. Zajmuje się tym specjalny zespół w Ministerstwie Zdrowia.

IAR

Komentarze (5):

Kocur2019.01.18 1:37
Niebezpieczni politycy pśśśśśś powinni być izolowani nawet przed odbyciu kary.
STOP agresji na Fronda2019.01.18 1:36
Mam taki pomysł: Niebezpieczni politycy pśśśśśś powinni być izolowani nawet przed odbyciu kary.
erav2019.01.17 21:51
Nie wiem, czy UE na taką karę, po karze, szeroko stosowaną, wyrazi zgodę. Czuć łamaniem praw człowieka. Na tej zasadzie wszyscy osadzeni mogą nigdy nie wyjść na wolność, tylko lądować w wariatkowie.
Gwizda2019.01.20 1:13
Czy sugerujesz,, że bezprawie stosowane na skalę mniejszą niż 'szeroka' jest okej? Wyrok to wyrok - po zakończeniu wychodzisz z paki. Nie dotyczy to morderców, bo ci powinni być wieszani na sznurze.
Gwizda2019.01.17 18:24
Czyli pisiactfo chce mieć "prawo" wymierzania dożywocia decyzją administracyjną.