Senat zajmie się dziś ustawą ratyfikującą decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja jest warunkiem realizacji unijnego Funduszu Odbudowy. O przyjęcie ustawy bez poprawek do senackiej większości na konferencji prasowej zaapelowali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali dziś konferencję prasową, w czasie której zaapelowali do dysponującej w Senacie większością opozycji o przyjęcie bez poprawek ustawy ratyfikującej decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Przyjęcie ustawy jest warunkiem realizacji unijnego Funduszu Odbudowy. Występujący na konferencji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wskazał, że postanowienie RE ratyfikowało już 25 państw Unii Europejskiej. Tymczasem, przez obstrukcję Senatu, Polska stanęła na samym końcu wspólnoty.

- „Dzisiaj jesteśmy na takim etapie, że 25 krajów z 27 dokonało ratyfikacji. Jesteśmy przedostatni, w zasadzie już palcem się wskazuje kiedy Polska i Austria, która już w procesie ratyfikacyjnym również jest nawet na bardziej zaawansowanym poziomie niż Polska, więc możemy być przedostatni albo ostatni z punktu widzenia ratyfikacji tego dokumentu”

- mówił wiceminister.

Podkreślił również, że żadne z państw, które ratyfikowało już Fundusz Odbudowy, nie dodało do ustawy żadnego elementu poza przyjęciem decyzji Rady Europejskiej. Dodanie go przez polski Senat, podkreślił, zostałoby odebrane przez KE jako element warunkowości.

O przyjęcie ratyfikacji bez poprawek apelował wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

- „Jako klub PiS chcemy po raz kolejny wystosować apel do większości senackiej o przyjęcie ratyfikacji bez poprawek. To w tym momencie sprawa najważniejsza dla polskiej racji stanu, europejskiej racji stanu. Chcemy opowiedzieć wspólnie, jak te prace w Senacie wyglądały, chcemy wszystko podsumować”

- mówił polityk PiS.

W czasie konferencji głos zabrała również senator Maria Koc, która wskazała, że jeśli Senat przyjmie preambułę do ustawy, będzie ona musiała ponownie przejść przez komisje sejmowe i zostać poddana sejmowemu głosowaniu, co jeszcze bardziej opóźni ratyfikację. W związku z tym senator zaapelował o przyjęcie ustawy bez poprawek, aby mogła ona natychmiast trafić na biurko prezydenta.

Senator Koc podkreśliła, że jeśli wszystkie państwa członkowskie ratyfikują Funduszu Odbudowy do 1 czerwca, 13 proc. środków z Funduszu Odbudowy trafi do państw członkowskich już w lipcu.

- „Apelujemy więc do większości senackiej: nie wprowadzajcie tej preambuły. Ona jest niezgodna z konstytucją, z zasadami technik legislacyjnych, a także z tradycją parlamentarną. Jest to też pewna forma ośmieszania Senatu poprzez wprowadzenie tego teksu, który w tej ustawie nie powinien się znaleźć”

- apelowała senator.

kak/PAP