Wyniki nowych badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Hormones and Behavior”, pokazują, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu.

Antykoncepcja doustna była dostępna na rynku od ponad 60 lat i jest obecnie stosowana przez 150 milionów kobiet na świecie. Jednakże niewiele wie się na temat jej wpływu na zachowanie i skutki neuropsychologiczne, szczególnie w czasie dojrzewania/wczesnej adolescencji, krytycznego okresu rozwoju” – wyjaśnia Nafissa Ismail, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu w Ottawie oraz główna autorka badań.

Grupę 75 kobiet poddano badaniu rezonansem magnetycznym, by przeanalizować aktywność i strukturę mózgu, gdy jednocześnie realizowały one test pamięciowy. Dodatkowo 140 kobiet poddano badaniom w warunkach laboratoryjnych na ich reakcję na stres. Kobiety te miały wygłosić przemówienie i wykonywać pamięciowe działania matematyczne.

Badania wykazały, że „istnieją różnice w strukturze i funkcjonowaniu mózgu pomiędzy użytkowniczkami antykoncepcji doustnej i użytkowniczkami, które nie stosowały antykoncepcji doustnej”. Różnice dotyczyły aktywności mózgu w czasie przetwarzania negatywnych wizerunków w pamięci roboczej.

Badania wykazały także, że „kobiety, który zaczęły stosować antykoncepcję doustną w czasie dojrzewania/adolescencji wykazują stępioną reakcję na stres i doświadczają odmiennej aktywności mózgu w czasie, gdy pamięć robocza przetwarza neutralne wizerunki, w porównaniu do kobiet, które zaczęły stosować antykoncepcję doustną w wieku dorosłym.

Stosowanie antykoncepcji ustnej w czasie dojrzewania zostało także skojarzone ze zmianami strukturalnymi w rejonach mózgu związanych z regulacją emocji i pamięcią, takich jak zakręt wrzecionowaty oraz przedklinek”.

Prof. Ismail podkreśliła, że badania wymagają dalszej pracy, by zrozumieć w pełni działanie antykoncepcji hormonalnej. Zauważyła jednak, że dotychczasowe badania mogą rzucić światło na to, jak wpływa ona na zdrowie kobiet i funkcjonowanie mechanizmu związanego z układem nerwowym, a zatem, np. „dlaczego niektóre kobiety doświadczają zaburzeń związanych z nastrojem”. Część kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną skarży się na symptomy depresyjne.

Jak przypomina Cassy Fiano-Chesser z „Live Action News”, istnieje wiele potencjalnych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej, w tym różne problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Wielu kobiet nie informuje się o ryzyku przed jej stosowaniem, chociaż niektóre skutki uboczne – jak skrzep krwi – mogą być śmiertelne”.

jjf/LifeSiteNews.com, psypost.org