'Myśmy wszystko zapomnieli...' Czyli: ten 'śmieszny Urban' - zdjęcie
20.10.19, 18:00Zdj. screen Twitter/Dariusz Matecki; Youtube/Polska Kronika Filmowa

'Myśmy wszystko zapomnieli...' Czyli: ten 'śmieszny Urban'

35

III RP nie rozliczyła należycie zbrodni komunistycznych. Takie postacie, jak generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak dwadzieścia kilka lat po 1989 r. doczekały się pogrzebów z honorami, z ceremoniałem wojskowym i udziałem najwyższych władz państwowych. 


Do Parlamentu Europejskiego, z list szerokiej, antypisowskiej Koalicji Europejskiej weszli m.in. dawni wieloletni, do końca wierni "jedynej słusznej partii" członkowie PZPR. Do polskiego parlamentu, po czterech latach powrócą posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii będącej spadkobiercą PZPR. Wydaje się, że niektórzy wyborcy dzisiejszej opozycji zagłosowaliby nawet na samego diabła, gdyby ten startował w wyborach przeciwko PiS, cóż dopiero na ludzi, którzy dziś tak pięknie mówią o demokracji, europejskości i tolerancji, a w dodatku mieli zaszczyt akurat za swoich rządów wprowadzić Polskę do NATO i Unii Europejskiej. Dożyliśmy w każdym razie czasów, gdy Michał Kamiński, polityk opozycji, niegdyś współpracownik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bez cienia żenady pokazuje się w spocie wyborczym z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim (wieloletnim członkiem PZPR, wiernym partii aż do końca jej istnienia), który deklaruje, że będzie Kamińskiego wspierał w walce o demokrację. Kończący karierę polityczną były poseł Platformy Obywatelskiej, Stefan Niesiołowski w książkowym wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez dziennikarza „Super Expressu”, Piotra Lekszyckiego i opublikowanym nakładem wydawnictwa „harde”, wybiela postać gen. Wojciecha Jaruzelskiego i przekonuje, że w gruncie rzeczy Jarosław Kaczyński jest gorszy. Niesiołowski- ten sam opozycjonista czasów PRL, który w 1979 r. brał udział w wysadzeniu pomnika Lenina, mówi wprost, że Jaruzelski, przy udziale opozycji, budował polską demokrację, podczas gdy Kaczyński, zdaniem byłego już polityka, niszczy ją. Ustępujący poseł zdaje się również relatywizować zbrodnie stanu wojennego, ponieważ nie było wtedy „transportów śmierci” i Holokaustu, a gen. Jaruzelski był przynajmniej wykształcony i „nie mówił np. jak Patryk Jaki «hekatumba», «Czasowski» czy «czeba»".

W rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki do Telewizji Publicznej zapraszana jest Joanna Senyszyn, nowo wybrana posłanka SLD o bardzo podobnej do Kwaśniewskiego proweniencji i bez cienia żenady banalizuje okrutną śmierć kapelana „Solidarności”. W przeddzień rocznicy zamordowania 37-letniego kapłana przez komunistów, tłum fetuje Jerzego Urbana, człowieka, który najpierw zajadle atakował ks. Popiełuszkę w artykułach, a następnie, w imieniu władz PRL (tych samych władz, które w opinii historyków wydały wyrok na ks. Jerzego) bezczelnie łgał na temat uprowadzenia duchownego. Zastępca Urbana, wicenaczelny antyklerykalnego tygodnika „NIE”, Waldemar Kuchanny, w tym samym dniu paraduje pod siedzibą diecezji warszawsko-praskiej, udając „księdza pedofila”. Zarówno w tłumie wiwatującym na cześć naczelnego „NIE”, jak i grupie osób zgromadzonych na happeningu Kuchannego, widać wielu młodych ludzi. I to wydaje się przerażające.


Ignorancja, amnezja, luki w systemie edukacji? Jak określić fakt, że tak wielu młodych ludzi postrzega Urbana wyłącznie jako „śmiesznego, starszego człowieka”, skandalistę, który ma ogromny dystans tak do świata, jak i siebie samego, człowieka, który nikogo się nie boi i niczym się nie przejmuje. No i bardzo nie lubi Kościoła, który w środowiskach antyrządowych postrzegany jest jako narzędzie opresji. Media również wtłaczają społeczeństwu do głów obraz „ciemnoty” i „zacofania” duchownych, zwłaszcza tych, którzy od lat stoją na straży chrześcijańskich wartości, nie godzą się, żeby człowiek- wyzuty z życia duchowego- kierował się wyłącznie prostymi, pierwotnymi popędami. Młodzi ludzie, których, jak wynika ze statystyk, ubywa zarówno z Kościoła, jak i lekcji religii, być może „kupują” tę filozofię. Być może redaktor naczelny „NIE” jawi im się dziś jako niezależny dziennikarz, czy też może bardziej „kabareciarz”, w dodatku, co trzeba przyznać, inteligentny i niepozbawiony talentu do pisania. Nasuwa się pytanie, czy nikt nie wytłumaczył tym młodym ludziom fetującym Urbana, co ma na sumieniu ten człowiek? Wniosek sugerujący, że wszystkie młode osoby sprzyjające dzisiejszej opozycji, identyfikujące się z tym, co dziś określamy jako poglądy lewicowe, będące raczej daleko od Kościoła Katolickiego, są dziećmi i wnukami byłych ubeków, jest zbyt daleko idący. To przecież potomkowie również pokolenia „Solidarności”, ludzi, któremu ks. Jerzy wlewał w serce nadzieję. To potomkowie również ludzi, którzy dziś mogą popierać różne partie i polityków, ale być może przed laty identyfikowali się z ideałami „Solidarności”, w jakiś sposób wspierali ten ogromny ruch społeczny.

Czy ci byli działacze opozycji demokratycznej czasów PRL, choć może niewymieniani z nazwiska w podręcznikach do historii najnowszej, nie wytłumaczyli dzieciom i wnukom historii ks. Popiełuszki? A może sami wzruszają dziś ramionami nad kolejnymi wygłupami naczelnego „NIE”. Czy dla nich również Urban jest dziś kimś skandalizującym, śmiesznym, w gruncie rzeczy nieszkodliwym staruszkiem, który osiągnął już wszystko, nie boi się niczego i nikogo, bo nie musi (pozornie, bo nawet Jerzy Urban nie jest wieczny i prędzej czy później będzie musiał stanąć przed obliczem najwyższej Sprawiedliwości, tak jak w ostatnich kilku latach jego dawni koledzy z rządu), dlatego robi sobie filmiki na YouTube i czasem powie czy napisze coś skandalicznego, ale kto by się tam przejmował. Nawet, jeżeli rzeczony sam zażartuje na czacie z internautami, że zabił księdza Popiełuszkę, a chwilę później na pytanie o to, do jakich świństw musiał się posunąć, aby zostać rzecznikiem rządu PRL, odpowie, że był zmuszony „j***ć swoją matkę”. Oprócz rodziców jest przecież jeszcze szkoła, choć przynajmniej dziesięć lat temu program nauczania historii był tak przeładowany, że z przekazaniem uczniom tej najnowszej, nauczyciele często nie mogli zdążyć. Przyznam szczerze, że nie wiem, jak wygląda współcześnie program nauczania historii w liceum, na pewno jeszcze dekadę temu do II wojny światowej i powojennej historii Polski docierało się dopiero w klasie III. A przecież program obejmował również także historię powszechną. Czy nikt, ani rodzice, ani nauczyciele, nie opowiedział młodzieży historii o ks. Jerzym Popiełuszce i o tym, że Jerzy Urban to nie jest tylko „śmieszny staruszek”?


I choć to oczywiście nie ten „śmieszny staruszek” zlecił i wykonał wyrok na ks. Popiełuszce, trzeba jednak mieć w pamięci jego obrzydliwe, jadowite artykuły o „seansach nienawiści” w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu czy o „garsonierze ks. Popiełuszki”. A także- jak krótko po uprowadzeniu 37-letniego kapelana „Solidarności” przez funkcjonariuszy bezpieki, kiedy setki tysięcy Polaków miało jeszcze nadzieję na szczęśliwe odnalezienie księdza Jerzego, łgał w żywe oczy, że wszystko skończy się dobrze, bo sprawę osobiście nadzoruje gen. broni Czesław Kiszczak, ówczesny szef MSWiA. W świetle dzisiejszej wiedzy na temat bestialskiego mordu na ks. Jerzym Popiełuszce brzmi to jak ponury żart. Dziś, gdy wiemy już, że Jaruzelskiego i Kiszczaka działalność ks. Jerzego bardzo uwierała, że to ten pierwszy polecił drugiemu „zrobić porządek” z niepokornym kapelanem „Solidarności”, a Pietruszka (sprawstwo kierownicze), Piotrowski, Pękala i Chmielewski gorliwie podeszli do tego zadania, co mimo wszystko nie przeszkodziło im już w III RP, która wielu ludziom pamiętającym i znającym ks. Popiełuszkę, jawi się nie jako „wolna Polska”, ale jedno wielkie oszustwo, iluzja, cieszyć się wysokimi emeryturami.


Dziś już wiemy, że zarówno Wojciech Jaruzelski, jak i Czesław Kiszczak dożyli sędziwego wieku, a następnie zmarli, nie doczekawszy odpowiedzialności nie tylko za przelaną krew ks. Popiełuszki, ale i innych ofiar stanu wojennego, za trwały uszczerbek na zdrowiu, złamane życia tych, którzy walczyli za wolną Polskę. Były rzecznik rządu PRL, Jerzy Urban żyje i ma się dobrze, a jeżeli odpowiada za coś przed sądem, to głównie za współczesną działalność dziennikarską. Co ciekawe, po ostatnim procesie o obrazę uczuć religijnych, politycy i dziennikarze bliscy dzisiejszej opozycji rzucili się do obrony naczelnego „NIE” i przedstawiali go jako ofiarę rządów PiS, tylko dlatego, że wolny, niezawisły sąd kazał mu zapłacić kwotę w sumie dość symboliczną, za obrazę uczuć religijnych. Grzegorz Piotrowski „odnalazł się” kilka lat temu jako ekspert antyklerykalnych „Faktów i mitów” (dodajmy, że założycielem tygodnika jest ówczesny poseł Ruchu Palikota, później Twojego Ruchu, Roman Kotliński, który, gdy jego dziennikarska współpraca z Piotrowskim wyszła na jaw, gorliwie przekonywał media, że ekspert „Faktów i mitów” wcale nie zabił ks. Popiełuszki).

Nie chodzi o to, by linczować Urbana czy ludzi, którzy własnymi rękami tak mocno przyłożyli się do zadania od Jaruzelskiego i Kiszczaka. Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie chciałby tego, gdyż- wbrew temu, co przypisywała mu komunistyczna propaganda, w tym dzisiejszy naczelny antyklerykalnego tygodnika „NIE”- nie żywił do nikogo nienawiści. Wczoraj, podczas mszy świętej upamiętniającej męczennika i błogosławionego Kościoła Katolickiego, biskup polowy Wojska Polskiego, ks. Józef Guzdek wspominał, że kapelan „Solidarności” wyszedł kiedyś z ciepłą kawą do stojących na mrozie, śledzących go esbeków i zwrócił się do nich: „To nie wasza wina, panowie, że tu stoicie”. „Błogosławiony ksiądz Jerzy walczył z grzechem, ale nigdy z człowiekiem”-podkreślał biskup polowy Wojska Polskiego, przytaczając słowa samego ks. Popiełuszki, potwierdzające tę ocenę jego działalności: „„Kazania moje nie są skierowane przeciw komuś. Skierowane są przeciw kłamstwu i niesprawiedliwości i poniewieraniu godności człowieka. Walczę z systemem zła, a nie z człowiekiem. To, co robię, to nie polityka. Moją bronią jest prawda i miłość”. Również zmarły 7 lutego b.r. adwokat i były premier Jan Olszewski, który bronił opozycjonistów w procesach politycznych w czasach PRL (w procesie zabójców ks. Popiełuszki wystąpił jako oskarżyciel posiłkowy), przy całym potępieniu dla bestialstwa, którego dopuścili się oprawcy kapelana „Solidarności”, w swojej poruszającej mowie końcowej stwierdzi wyraził przekonanie, że choć prokuratura wnioskuje o karę ostateczną (czyli karę śmierci) dla Pietruszki, Piotrowskiego, Pękali i Chmielewskiego, to sam zamordowany ks. Popiełuszko nie chciałby takiego wyroku.


Czy jednak można- niczym Pan Młody i Gospodarz z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, powiedzieć: Myśmy wszystko zapomnieli/mego dziadka piłą rżnęli…/Myśmy wszystko zapomnieli oraz Mego ojca gdzieś zadźgali/gdzieś zatłukli, spopychali/ kijakami, motykami/krwawiącego przez lód gnali…/Myśmy wszystko zapomnieli czy wreszcie: Jak się to zmieniają ludzie/jak się wszystko dziwnie plecie/myśmy wszystko zapomnieli/o tych mękach, nędzach, brudzie/stroimy się w pawie pióra? (Stanisław Wyspiański, Wesele, akt I, scena XXX, wersety: 44-56,https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/wesele.pdf)

Nie, „wybaczyć” (czego zapewne chciałby ks. Jerzy Popiełuszko) nie oznacza „zapomnieć”. Tę pamięć możemy przejawiać również przy urnie wyborczej. Dziś, niczym we wspomnianym wcześniej dramacie Wyspiańskiego, powracają upiory, które mówią współczesnym Polakom:


Przyszedłem tu do Wesela,
bo byłem ich ojcom kat,
a dzisiaj ja jestem swat‼
Umyje się, wystroje się.
Dajcie, bracie, kubeł wody:
ręce myć, gębę myć,
suknie prać — nie będzie znać;
chce mi się tu na Weselu
żyć, hulać, pić —
jeno ta plama na czole…
(Stanisław Wyspiański, Wesele, akt II, scena XV, wersety 264-273 https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/wesele.pdf )

Tę Kainową plamę, znamię zdradzające prawdę o tym, co brat wyrządził bratu, czyli: Polak-Polakowi (choć byli działacze PZPR, zasiadający w Europarlamencie, a niebawem- w ławach polskiego Sejmu, fizycznie nikogo nie skrzywdzili, warto pamiętać, że przynależnością do komunistycznej partii nierzadko aż do jej rozwiązania, demonstrowali swoją zgodę m.in. na działania bezpieki) musimy dostrzec, gdy znów pójdziemy którejś niedzieli do lokalu wyborczego. Młodych ludzi, myślących podobnie do tych z „Urban Party”, należy natomiast edukować w tym zakresie, gdyż zapewne wielu z nich wiwatowało po prostu na cześć „zabawnego staruszka” nabijającego się z „klechów”, być może nie mając świadomości, z czym kojarzy się on pokoleniu ich rodziców i dziadków. Skoro coraz skuteczniej walczymy z kłamstwem oświęcimskim, pokazujemy, że Polska była ofiarą, a nie współsprawcą II wojny światowej, a fakt, że hitlerowskie Niemcy pozakładały obozy zagłady na terenie naszego kraju, nie czyni tych miejsc „polskimi”; dlaczego wciąż obserwujemy hipokryzję, ignorancję czy zbiorową amnezję w przypadku komunizmu i ludzi, którym zbrodnie peerelowskich dygnitarzy i aparatu bezpieczeństwa wcale nie przeszkadzały w budowaniu kariery politycznej.

Edukujmy młodych ludzi, zamiast oburzać się, że nie znają się na polityce czy historii, mylą Macierewicza z Michnikiem, a Morawieckiego z Tuskiem czy wreszcie: fetują Urbana w przeddzień rocznicy zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki. Czego się spodziewać, kiedy głosujemy na komunistów wiernych PZPR aż do jej rozwiązania, byle tylko nie wygrał PiS albo kiedy w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki do dyskusji w studiu telewizji publicznej zapraszamy- chyba dla zachowania pluralizmu-... prof. Joannę Senyszyn- zamiast na przykład Jana Rulewskiego. A może w ogóle nie należało zapraszać do dyskusji o ks. Popiełuszce polityków, tylko na przykład ks. Stanisława Małkowskiego- przyjaciela błogosławionego męczennika. Tego samego ks. Małkowskiego, który do telewizji zawsze przychodzi z różańcem w ręku. Może też dziennikarzy i opozycjonistów czasów PRL, ludzi, którzy wczoraj, wspominając ks. Jerzego Popiełuszkę i jego msze święte za Ojczyznę, mieli łzy w oczach.


Jedno jest pewne: przed organizacjami w rodzaju Polskiej Fundacji Narodowej, przed Telewizją Polską, politykami, dziennikarzami, historykami, ale także rodzicami, dziadkami i wychowawcami młodzieży jest długa i wytężona praca.

Joanna Jaszczuk

Komentarze (35):

Daria2019.10.21 11:58
Nic nie zapomnieli. Kurski korzysta ze szkoleń. Całe Wiadomości czerpią garściami z dorobku.
zbrodnia załozycielska III RP2019.10.21 10:50
nierozliczona komunistyczna zbrodnia na Ks. Jerzy!Wojcicech Sumliński głosował na Konfederację :https://www.youtube.com/watch?v=pfSlixZjmiE
dzieki także TVkurskiego2019.10.21 10:48
,który karmi nas homosiowatymi serialami i igrzyskami dla gawiedzi zamiast realizowania misyjności.
ciekawy2019.10.21 10:38
Ludzie, którzy skandowali"Urban" są skończonymi kretynami i nic tego nie usprawiedliwi.
retro2019.10.21 9:34
co sie dziwicie, projekt GIMNAZJUM osiągnął swoje cele, kilka roczników analfabetów historycznych zaczyna głosować. Łykną każdą bzdure a od celebrytów to wszystkie. O to chodziło aby stworzyć Polaka bez Polski !
JONASIK2019.10.21 8:52
Polecam obejrzeć Dziennik TV z czasów Urbana. Jest propaganda, ale i sporo materiałów krytykujących władzę. A teraz? A teraz u Kurskiego, materiały krytyczne w stosunku do rządu piś i samego piś w zasadzie nie występują. To oznacza, że Kurski pobił Urbana.
PiotrS2019.10.21 9:30
tutaj masz rację w 100%
der2019.10.21 10:03
Jak się czyta takie wpisy to ręce opadają. Człowieku ty jesteś tak głupi że aż trudno uwierzyć że tak można. Jedyne co można ci odpowiedzieć to to że jesteś debil i pusty łeb.
Konfederata2019.10.21 10:32
Co do propagandy ma rację.
JONASIK2019.10.21 11:08
Bardzo merytoryczny wpis. Zero argumentów. Uwielbiam takie. Utwierdzają mnie w tym, że mam rację :))
anonim2019.10.21 8:52
A najbardziej wkurzające jest to aby ludzie wywodzący się z przedwojennego półświatka, środowisko Wyborczej, stale nas wyzywało i obrażało, a to ciemnogród a to zacofanie, a to zaścianek, światowcy z bożej łaski się znaleźli, otoczeni zgrają konformistów, nieuków i pseudointeligentów! Aktyw bezrozumnej barbarii, tym są!
Chory Portier2019.10.21 8:32
Gdyby Polacy mieli mentalność ludzi z Bliskiego Wschodu (pomińmy szczegóły), to Urban by już dawno gryzł ziemię. A jesteśmy cholernie tolerancyjni wobec obcych, którzy maniacko plują na nas. Gdyby tak ktoś Urbana strzelił raz a dobrze w tłusty ryj, to pewnie by nabrał szacunku. Oni już tak mają. Dlatego tak liżą tyłki szkopom. A Polaczki-goje to dla nich zero.
Pawe\305\2022019.10.21 8:27
Już 2000 lat temu lud jerozolimski także opowiedział się za Barabaszem
Pokonajmy patologie2019.10.21 8:11
https://www.youtube.com/watch?v=3oEukGGgjro
anonim2019.10.21 7:28
Najsłynniejsze jego zdanie to o tym, że rząd się wyżywi, gorzej z nami. I chyba dlatego jest tak popularny w czasach, gdy dla "koryta" można zaprzedać wszystko, nawet samego siebie, wprost uosobienie czasów znikczemnienia!
Polak2019.10.21 7:07
Pamiętajmy też że niemal wszyscy PZPRowcy w parlamencie weszli tam z list PiS.
stan2019.10.20 23:45
Mord założycielski III RP - wciąż podstawą działalności Polski. Urban, a właściwie Urbach - prowokuje jak za dawnych komunistycznych czasów, PZPRówka (wg Moczulskiego skrót tej partii: Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji)Senyszyn wypowiada się w mediach publicznych o morderstwie Ks. Popiełuszki, a gdzie jego przyjaciele, znajomi? Po co to wszystko? Czy muszę oglądać te twarze, które powinny pojawiać się w Polsce wyłącznie zza krat? Niestety, wciąż Polska jest niepolska.
Albert extra VERGIN oil do smarowania rectum2019.10.20 20:55
𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 - "Oliwa extra vergin (VERGIN, a nie VIRGIN..." Nie zapomnij o extra VERGIN oil do smarowania rectum. Rafalala is coming.
Kochanka Popiełuszki2019.10.20 20:21
Ruchał mnie Popiełuszko! najlepiej lubił mnie rżnąć w odbyt i uwielbiał jak mu ssałam jądra jednocześnie zabawiając się jego mokrym z podniecenia anusem w który wkładałam mu krzyż!
!!!2019.10.20 20:43
Tu trzeba dobrego egzorcysty...
anonim2019.10.20 20:56
Albo do dobrego psychiatry.
Majestic2019.10.20 21:08
Poziom wypowiedzi Urbanowskiego nie.
Lech Keller-Krawczyk menda nie tylko blogowa 2019.10.20 20:16
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-genetyk "słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 (tu ma racje) żyje w tzw. lala land. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
anonim2019.10.20 20:00
Ktoś nam ten kraj ukradł, razem z rozumem.
Olej2019.10.20 19:33
Czerwonym udało się zbełtać całe społeczeństwo. ,,Zreformować je ‘’ reformami oświatowymi Handkego. Nie odróżnisz człowieku dobra od zła, prawdy od kłamstwa. W wychowaniu ludzi nie ma wymagalności zasad ani przyzwoitości. Można być świnią i odpowiedni to uzasadnić racjami wyższymi. Świnie i łotry z orderami i na piedestałach, ludzie prawości w zapomnieniu i wyszydzeniu. Wszystko dookoła jest uświnione więc dlaczego ja mam zachować się inaczej, pyta siebie niejeden ten i ów młodzian. Nastapiło bankructwo elit typowanych niegdyś przez system komunistyczny, ludzie ci przyzwyczjeni do koncesji na elitarność dawanej przez władzę nie mogą się pogodzić ze zmianą kryterium, którym jest naród i jego postrzeganie a nie nominacja z biura politycznego KC PZPR. W zamian za serwilizm i usłużność od której w aktach IPN-u pęcznieją teczki TW. Naturalna rektyfikacja elit w procesie oddolnym gdy osiągnięcia ludzkie, zachowanie, godność, niesione przez pokolenia rzutowały na jakość sprawdzaną w chwilach próby. I tę próbę Polacy wytrzymywali czego dowodem było pokolenie Kolumbów. Gorzka refleksja nad teraźniejszością; co się z nami dzieje ? Jak dalece zmieniliśmy się od czasu gdy setki tysięcy ludzi gromadził św. Jan Paweł II, z tą egzaltacją gdy od nas odchodził. Płomienność uczuć szybko gasnących lub zmieniających się w wykoślawioną parodię, w chwiejność i podatność na manipulację kłamstwa.
JS2019.10.20 19:05
Urban przy Jacusiu Kurskim to anioł prawdomówności!
Majestic2019.10.20 19:47
Urban, Michnik, Wałesa i Tusk są dla ciebie aniołkami, tylko dobrze się przypatrz bo do całości ogonek i kopytka nie pasują.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.20 18:53
Mam krytyczny stosunek do Urbana, ale cenię go bardziej niż solidaruchowe bydlęta.
Po2019.10.20 18:55
A job twoju mać debilu !!!
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.20 19:55
Rucham twoją matkę, czyli zarazem katolicką zakonnicę i prostytutkę!
anonim2019.10.20 20:54
Jesteś nienormalny.
Krzysiek2019.10.20 18:18
GNOM P0LSKI GOEBELS JAK TO MÓWI POLSKI GEJ DIABEŁ WCIELONY
Majestic2019.10.20 18:11
Urban to jeden z tych popierających Platformę, komuniści ci nowi jak i dotknięci zębem czasu widzą w Platformie to co niegdyś dostrzegali w PZPR.
Kuszelas2019.10.20 18:32
Urban to jeden z tych popierających mafii o komunistyczno WSIowe proweniencji. Z tego żył on i jego towarzysze, " RZAD SIĘ WYŻYWI"
az2019.10.20 18:05
Matka ks.Jerzego Popiełuszki o zabójcach syna: nie chcę, żeby tak cierpieli: https://youtu.be/Jr7-tWIIilg Film pt. Popiełuszko. Wolność jest w nas": cz.1 https://gloria.tv/video/YBTPQfXVCTGm3UT9iZa2gKmQu cz.2 https://gloria.tv/video/BmZwGXcuSnd84MpB9jK22Kvwx cz.3 https://gloria.tv/video/NoYszZkBJKA34nTiJdutXoZTF cz.4 https://gloria.tv/video/JFsbbu7iBbS22gdfoKsUYPz9D