Mocne słowa. Wolfgang Schäuble: My, Niemcy, wiele zawdzięczamy Polakom - zdjęcie
01.09.19, 13:00fot. European University Institute, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

Mocne słowa. Wolfgang Schäuble: My, Niemcy, wiele zawdzięczamy Polakom

4

Przewodniczący Bundestagu, Wolfgang Schäuble, określił dziś pakt Ribbentrop-Mołotow mianem czwartego rozbioru Polski.

"Pakt Ribbentrop-Mołotow, a w jego następstwie inwazja wojsk sowieckich na Polskę w połowie września 1939 roku, oznaczały w rzeczywistości czwarty rozbiór kraju - zaledwie dwie dekady po odzyskaniu przez Polskę suwerenności. Uświadomienie sobie tego faktu nie relatywizuje niemieckiej winy, lecz pogłębia zrozumienie polskiej perspektywy i tego, jak nasz sąsiad widzi dzisiejsze wyzwania" - powiedział polityk.

Schäuble uczestniczył we wspólnych polsko-niemieckich obchodach wybuchu II wojny światowej w Katedrze Berlińskiej; brała w nich udział także marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

"Dopiero przełom 1989 roku przyniósł Polakom pełną wolność po dziesięcioleciach komunistycznej dominacji, która nastała po niemieckim terrorze. Polacy wywalczyli sobie demokrację. Nie zapomnimy o tym, że bez odwagi Polaków, którzy wielokrotnie buntowali się przeciwko dyktaturze komunistycznej, bez wkładu papieża Jana Pawła II i bez Solidarności nie byłaby możliwa pokojowa rewolucja w NRD i zjednoczenie Niemiec przed 30 laty" - wskazywał przewodniczący Bundestagu.

Polityk podkreślił, że niemiecka odpowiedzialność za wyrządzone zbrodnie jest "nieprzemijająca".

"Pani obecność wiele dla nas znaczy. Jesteśmy bowiem świadkami historycznej winy Niemiec i wynikającej z niej nieprzemijającej odpowiedzialności. Wiemy, że warunkiem wzajemnego zrozumienia są spotkania, uważne słuchanie, wymiana zdań - zwłaszcza, jeśli chodzi o traumy wynikające z historii naszych narodów. To ciężar, który nie powinien nas dzielić na nowo" - mówił.

bsw/pap, fronda.pl

Komentarze (4):

Agnieszka2019.09.1 20:45
To Niemcy poszli na obchody do katedry Berlińskiej? No proszę - a nasz podobno katolicki Duda, pupilek biskupów i duchowieństwa - wstydził się do Boga przyznać choćby jednym zdaniem modlitwy za poległych. Nowociesny kodziarek...
JS2019.09.1 14:07
Nie można ufać słowom tego spadkobiercy narodu jeszcze niedawno opętanego hitlerowską wizją Europy należącej do Niemców i podbitego świata, zakonu krzyżackiego. Jeżeli wyda owoce godne nawrócenia wtedy można uwierzyć w jego szczerość. Pozdr.
pastuch konny2019.09.1 13:15
"SKANDAL!!! Totalniackie TOK FM plugawi honor Andrzeja Dudy transmitując jego przemówienie!"
tomasz2019.09.1 16:12
Pastuch na czym to polega? drugie pastuchu Polska po tym jak wycierpiała od Niemców jest bardzo łagodna chcąc tylko reparacji za II wojnę światową powinna też żądać odszkodowań za rozbiory i zniknięcie Polski na 124 lata z mapy Europy. Bowiem byli inspiratorami tych rozbiorów król pruski Fryderyk oraz Otto Bismarck . Dopiero po tych reparacjach Polska może w pełni zamknąć okres w którym była niszczona przez Niemcy a wcześniej Prusy.