76 procent ankietowanych młodych Europejczyków uważa, że ich wyrzeczenia podczas pandemii nie spotkały się w dostatecznym uznaniem społecznym - wynika z badań młodzieży "Młoda Europa" przeprowadzonych przez funację TUI.
Badania przeprowadzono na ponad 6000 młodych ludzi w wieku od 16 do 26 lat z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Grecji i Polski w kwietniu 2021 roku.
57 proc. badanych stwierdziło, że w trakcie pandemii nasiliły się kryzysy w ich życiu osobistym. Około 38 proc. badanych stwierdziło, że musiało egzekwować środki sanitarne wbrew sprzeciwowi rodziców i dziadków. Wyjątek stanowią tutaj jednak młodzi Niemcy i Polacy - wskaźniki te wynoszą odpowiednio 28 i 25 proc.
Ponadto młodzi Europejczycy są zirytowani zachowaniami wyborczymi osób starszych. 72 proc. badanych uważa, że starsi ludzią nie biorą pod uwagę interesów młodych przy dokonywaniu decyzji wyborczych. 64 proc. uważa wręcz, że zachowania wyborcze starszych zagrażają przyszłości.
Zwłaszcza ten ostatni wskaźnik znacząco urósł. 67 proc. młodych Niemców, 70 proc. Brytyjczyków i aż 81 proc. Greków uważa, że decyzje wyborcze starszych zagrażają przyszłości.
"(...) młodzi ludzie widzą, że ich interesy nie zawsze są uwzględniane w wystarczającym stopniu”- powiedział prezes zarządu Fundacji TUI Thomas Ellerbeck gazetom grupy medialnej Funke.
jkg/deutsche welle