
15.12.20, 20:24fot. yt/konfederacja lewiatan
Min. Szymański: Polska zaskarży do TSUE rozporządzenie PE w sprawie mechanizmu warunkowości
- Skorzystamy z prawa zaskarżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości, bo sprawa ta powinna być wyjaśniona pod każdym kątem - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji spraw zagranicznych minister ds. UE Konrad Szymański.
W dniu dzisiejszym został opublikowany projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. "kompromisu" na szczycie w Brukseli, w którym czytamy m.in., że "treść konkluzji Rady Europejskiej w sprawie rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu uwarunkowań ochrony budżetu Unii jest zbędna i przypomina, że zastosowanie, cel i zakres rozporządzenia w sprawie praworządności są jasno określone w tekście prawnym tego rozporządzenia", a także, że "konkluzje Rady Europejskiej nie mogą być wiążące dla Komisji przy stosowaniu aktów prawnych".
- To fakt, że Polska była gotowa do tego, by zatrzymać proces ratyfikacji, przyjmowania nowych WRF, a także funduszu odbudowy. Stało się tak wyniku trilogu, negocjacji między PE, RE a Komisją Europejską, w wyniku którego otrzymaliśmy rozporządzenie, które ma zbyt wiele dwuznaczności – stwierdził Szymański.
- Wątpliwości wynikają z czterech lat dialogu, konfrontacji, sporu, o to jak UE powinna reagować na kwestie związane z praworządnością w państwach członkowskich. Być może bez tych czterech lat stopniowego upływu zaufania w tej sprawie, byłoby łatwiej. Pech chciał, że nie jest łatwiej - podkreślił Szymański odnosząc się do procedury z art. 7 o naruszenie praworządności, która obecnie toczy się przeciwko Polsce.
mp/pap/polsatnews.pl/tysol.pl
Co do decyzji TSUE ociągają się w swoich wyrokach jak Polska Sędziowska ,, Kasta ".Czy jest sens ? Te szubrawce z TSUE są stronnicze i naginają prawo na rzecz Niemiec i tym podobny złodziejom.Tylko ,że ten wstrętny organ TSUE jest stronniczy i w 100% uległy biurwą brukselskimBRAWO! O TO chodzi, o TO chodzi! NIE ma znaczenia co orzeknie TSUE. Tak Trzymać!Piszcie na Berdyczów? Min. Szymański? oszczędź Pan sobie kompromitacji? sprzedaliście suwerenność Polski lewckiemu unijnemu chlewowi? Za chwilę wjedzie do Polski lewacki amerykański chlew Bidena? Na waszym miejscu, z budy bym nie wychodził ze wstydu i hańby? Nie można być aż tak głupim, nie ma takich ludzi, by nie wiedzieć, co robicie? Min. Ziobor wyraźnie mówił o wykładni prawa, i o zagrożeniach?Polscy faryzeuze z PiS-su liżą łąpki Sanhedrunu? Polin? Kiedy oficjalne otwarcie? Przykre to ale Kaczyński na pożegnanie dostał od UE zamiast obiecanej szabli kij od szczotki i z tym narzędziem przejdzie do historii a może wejdzie na pomniki.szymański PiSdowaty dzbanie! w tamtym trybunale nie ma kucharki przyłębskiej ani spasionej na sałatkach lochy pawłowicz czy komucha piotrowicza! tam orzeczenie jest zgodne z obowiązującym prawem a nie z tym co chce zaszczany żoliborski smierdziel!!!Przyjmując Traktat o Unii Europejskiej, tzw. Traktat z Maastricht, który wszedł w życie 1 listopada 1993 r., państwa członkowskie uznały, że rządy prawa są zasadą, na której opiera się̨ Unia, wcielając ją do art. 6 ust. 1 TUE (dziś art. 2 TUE), a także do preambuły Karty praw podstawowych UE. W 2009 r. Traktat z Lizbony przemianował zasadę praworządności na „wartość”.
Traktaty założycielskie i Traktat o Unii Europejskiej mówią wprost, że Unia Europejska powstała na podstawie prawa, funkcjonuje w oparciu o prawo (zasada praworządności), kształtując odrębny system prawny (zasada autonomii i pierwszeństwa prawa unijnego). Państwa członkowskie są zobowiązane do poszanowania tych wartości.
Praworządność jest definiowana przez Komisję Europejską jako przejrzysty, odpowiedzialny, demokratyczny i pluralistyczny proces uchwalania prawa; pewność prawa; zakaz arbitralności w działaniu władz wykonawczych; niezależne i bezstronne sądy; skuteczną kontrolę sądową, w tym kontrolę poszanowania praw podstawowych oraz równość́ wobec prawa.