20.02.17, 11:05

Marchew z cebulą chronią się nawzajem

To, jakie warzywa sadzimy obok siebie, nie pozostaje bez wpływu na ich wzrost i jakość plonu. Poszczególne warzywa sadzone obok siebie mogą wzajemnie oddziaływać pozytywnie lub negatywnie. Właściwe sąsiedztwo warzyw jest równie ważne jak utrzymanie gleby w dobrej kondycji, zrównoważone nawożenie czy płodozmian. Zobacz jakie warzywa sadzić obok siebie, aby uzyskać zdrowy i wysoki plon. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jeżeli zrobimy to w odpowiedni sposób, warzywa sadzone obok siebie wspierają się nawzajem, przyśpieszają rozwój swoich sąsiadów i przeciwdziałają atakowaniu ich przez choroby i szkodniki. Takie zależności wystęują podczas uprawy współrzędnej. Uprawa ta opiera się na wykorzystaniu minimum dwóch gatunków roślin, które uprawiane obok siebie naprzemiennie w rzędzie lub kilku rzędach, zapewniają sobie wiele korzyści. Wśród tych korzyści można wymienić:

Zdrowy, obfity plon,
Ograniczenie występowania chwastów,
Zmniejszoną liczbę szkodników, a często także chorób,
Zwiększoną różnorodność gatunków, a przy tym atrakcyjny wygląd warzywnika.

Planując uprawę warzyw obok siebie zawsze należy brać pod uwagę prawidłowy płodozmian warzyw na działce. Gatunki blisko ze sobą spokrewnione można uprawiać na tym samym miejscu dopiero po kilku latach.

Sadząc warzywa obok siebie należy brać pod uwagę ich szybkość wzrostu, rodzaj systemu korzeniowego i okres dojrzałości zbiorczej. I tak np. wolny rozwój marchwi i pietruszki pozwala wysiać między rzędami rzodkiewkę albo koper ogrodowy, które dorosną do zbioru zanim marchew zacznie się rozrastać.

W uprawie współrzędnej dużym zainteresowaniem cieszą się rośliny olejkodajne, które korzystnie wpływają na walory smakowe warzyw. Znanym przykładem sadzenia warzyw obok siebie jest uprawa marchwi z cebulą. Warzywa chronią się nawzajem przed występowaniem takich szkodników jak: połyśnica marchwianka, śmietka cebulanka czy wciornastek tytoniowy. Kapusta uprawiana z pomidorem jest w mniejszym stopniu uszkadzana przez gąsienice tantnisia krzyżowiaczka. Podobnie sadząc jarmuż z kapustą, ograniczymy występowanie tego szkodnika, bowiem to na jarmużu, a nie kapuście owady składają jaja. W uprawie grochu czy fasoli, skuteczną zaporą przed szkodnikami jest kukurydza. Innym przykładem sadzenia warzyw obok siebie jest uprawa pora z pietruszką. Zapach pietruszki chroni pora przed miniarką porówką.

daug