Małżeństwa mają większe szanse, by przetrwać... raka! Niesamowite badania! - zdjęcie
21.04.16, 20:20(fot shutterstock)

Małżeństwa mają większe szanse, by przetrwać... raka! Niesamowite badania!

Małżeństwa mają większe szanse, by przetrwać raka. Nowe badania wyjaśniają, dlaczego.

Badania wykazały, że pary pozostające w związkach małżeńskich żyją z rakiem dłużej, niż single. Według naukowców z Fremont's Cancer Prevention Institute of California i z Uniwersity of California San Diego School of Medicine, to nie pieniądze, ani status ekonomiczny jest tym czynnikiem długowieczności produkowanym w małżeństwie. Chodzi o bezpośrednią i emocjonalną więź, wsparcie, które ma miejscie w związku małżeńskim. 

W nowym badaniu "Wpływ stanu cywilnego i zasobów gospodarczych na życie z rakiem" przeanalizowano 783, 164 pacjentów chorych na nowotwór. Badanie zostało opublikowane w Journal of American Cancer Society.

Naukowcy odkryli, że ryzyko śmierci było 27 procent większe dla nieżonatych mężczyzn cierpiących na nowotwór niż dla żonatych i 19 procent wyższe dla niezamężnych kobiet.

Po wyeliminowaniu różnic społeczno - ekonomicznych, wynik wyglądał tak: nieżonaci mężczyźni byli narażeni na poddanie się nowotworowi 22 procent więcej, niż żonaci, z kolei niezamężne kobiety były 15 procent bardziej narażone na śmierć.

- Nasze badania udowadniają, że to właśnie wsparcie jest kluczowe - mówi dr Scarlett Lin Gomez.

Dr Jennifer Roback Morse, założyciel i prezes Ruth Institute for Family Studies, powiedział, że "to badanie chorych na raka pokazuje, że małżeństwo wpływa na stan zdrowia i dobre samopoczucie zarówno kobiet, jak i mężczyzn w podobnym stopniu"

Według niej, wynik badania jest zdumiewająco mocny.

- Małżeństwa powinny bardziej docenić fakt, że im więcej w ich rodzinach jest miłości, troski i praktycznego wsparcia, którego dostarczają sobie nawzajem, tym większa szansa dla ich ukochanych, by przeżyć tę chorobę - powiedziała dr Morse

kz/lifesitenews.com/onlinelibrary