09.10.19, 10:12(fot. wikipedia)

Kolejna taśma Korwina. Brudy w Konfederacji

Wirtualna Polska ujawniła kolejną taśmę Konfederacji. Politycy rozmawiali o tym, jak "podzielić" 6 milionów z subwencji, którą partia może otrzymać po wyborach. Rozważali, jak za pośrednictwem zaprzyjaźnionych fundacji i kancelarii prawnych wyprowadzać pieniądze poza partię, a część zwrócić Korwinowi.

Jak już informowaliśmy na portalu Fronda.pl, w ubiegłym tygodniu "Fakt" ujawnił nagranie, na którym Janusz Korwin-Mikke mówi o "transferowaniu" pieniędzy z subwencji partii KORWiN na trwającą właśnie kampanię wyborczą innego ugrupowania - partii Konfederacja. Jak wynika  z ustawy o partiach politycznych, takie finansowe manewry są zabronione i grożą za nie surowe kary. 

„Niestety z wymiany zdań nie dowiadujemy się, na jakie projekty dla obywateli przeznaczone zostaną publiczne środki, tylko jak politycy planują wyprowadzić pieniądze poza partię” – czytamy.

– Możemy na kwoty to przeliczyć, tak, ja liczyłem, że przy frekwencji, nie wiem, 55 procent i zdobyciu 7 procent w wyborach, to jest między 6 a 6,5 miliona – wylicza Marek Kułakowski z Konfederacji.

„Politycy pochodzący z różnych ugrupowań, tj. partii KORWiN czy Ruchu Narodowego zastanawiają się, jak wydać środki z subwencji, na którą liczą jako Konfederacja” – zauważa wp.pl.

W ujawnionym przez wp.pl nagraniu pojawia się pomysł, aby pieniądze z subwencji przekazać na fundację, co jest również złamaniem prawa. 

 – Ja zwracam uwagę na jedną rzecz. Nie wiem, czy dobrze by nie było rozpisać subwencję całą, czy nawet w 95 procentach na fundację – mówi Robert Winnicki. 

 

– Subwencja może być tylko na cele statutowe – mówi z kolei Michał Wawer, członek Ruchu Narodowego i skarbnik Konfederacji. 

 – Ja bym to interpretował w taki sposób, że jeżeli fundacja ma cele statutowe zbieżne z celami statutowymi partii, to można darowiznę na fundację – stwierdza Wawer.

– Trzeba się przyjrzeć statutowi partii pod kątem celów – mówi Winnicki.

Politycy dyskutują także na temat tego, w jaki sposób będą oddawać pieniądze Januszowi Korwin - Mikke. Jak ujawnił "Fakt" na taśmach z czerwca 2019 roku Korwin obiecał przekazać środki z subwencji partii KORWiN na kampanię Konfederacji.

– Czyli partia KORWiN mogłaby sobie teraz przelewać, nie wiem, co roku 2 miliony złotych na jakąś fundację, która tam dalej sobie działa – stwierdza Marek Kułakowski.

– Bo jeszcze możesz zrobić tak, że możesz, wiesz, zlecić raport – proponuje Kaja Godek. 

– Wiem, ale raporty za 2 miliony złotych… – mówi Kułakowski.

– Można podpisać umowę darowizny, uszczegółowić co w tej umowie i jakie cele są tej darowizny, tak, co fundacja ma realizować za pomocą tych pieniędzy, nie? – zauważa Winnicki.

- No ja już tu widzę pewne obiekcje, w sensie, że nie widziałbym obiekcji gdyby było tak, że partia płaci jakąś tam fakturę fundacji, tylko to by trzeba było wiedzieć za co jest ta faktura – mówi skarbnik partii KORWiN Oskar Kida 

 – Tytułem darowizny. – dodaje wiceprezes partii KORWiN Jakub Kulesza Bez czytania przepisów budzi moje wątpliwości – odpowiada mu Kida.

Wówczas pojawia się pomysł skarbika Konfederacji, który proponuje, by środki wpłacić na "zaprzyjaźnione" podmioty.

– Jak przejdziemy do analizowania takich już technicznych szczegółów, jak tę subwencję rozdysponowujemy, to będzie dużo możliwości. No każdy ma przy sobie jakieś kancelarie prawne, jakieś firmy usługowe, marketingowe – stwierdza

 Janusz Korwin - Mikke pytany pod koniec września 2019 roku przez "Fakt" , zapewniał, że "nie dawał żadnych pieniędzy", choć w nagraniach wyraźnie jest o tym mowa.

– Wszystkie wpłaty na kampanię pochodzą od kandydatów i sympatyków. Być może w naszych rozmowach są po prostu jakieś skróty myślowe – tłumaczy Kulesza. Z kolei Robert Winnicki twierdzi, że "w ogóle nie było żadnej rozmowy o przyszłej subwencji!"

– Nie prowadziliśmy rozmów na co będziemy wydawać pieniądze z subwencji. Jesteśmy zajęci kampanią – mówi Wirtualnej Polsce.

bz/wp.pl

Komentarze

momo2019.12.1 0:04
Dziwne, dziwne - maja robic polityke a tylko sie kloca o ... kase. Tak jakos jak starozakonni. Nic ich Polska nie obchodzi. Powinno sie to zabac panie Ziobro.
wsciekłą babcia2019.10.10 13:17
już dzielą skórę na niedźwiedziu,a mis daleko w lesie :P Nadal mam dylemat ,na kogo zagłosować :(
Zuza2019.10.9 22:58
Ile Fronda dostaje od PiS z państwowej subwencji?
Cool2019.10.9 22:08
POPiSowcy wiedzieliby gdzie i komu zrobić przelewy, żeby nikt sie nie doczepił.
Zuza2019.10.9 21:45
Jeszcze jedno: pieniądze z subwencji są na finansowanie działań partii, a nie na cele społeczne. Jeszcze jedno: dotychczas KONFEDERACJA nie miała państwowych subwencji na swoje działania.
Zuza2019.10.9 21:38
To jakieś odgrzewane kotlety. Przecież Kaja Godek i pan Jakubiak zerwali współpracę z Konfederacją po wyborach do Unio-sojuza. Poza tym PiSik szykanuje mnie, skoro nie pokazuje w publicznej telewizji KONFEDERACJA Wolność i Niepodległość. Naczelnik Kaczyński zawiesił demokrację?
Piotr2019.10.9 21:00
KORWIN płaci, Korwin wymaga. To wolny rynek (łupiestwa)
zwiewna firaneczka2019.10.9 18:06
Tylko Konfederacja!
Libori2019.10.9 15:26
LINKE PRAGANDE VON FRONDA FUJ!WSTYD DLA POLSKI ZE NAWET O,PRAWICY NEGATYNIE I OSZCZERNIE PISZE.
Dominik2019.10.9 14:45
Dokładnie to samo się odbywa w każdej innej partii, tylko z o wiele większymi pieniędzmi - nie miejcie złudzeń. W każdej!
mordechaj - to jest kremlowska bladz2019.10.9 14:33
mordechaj - to jest kremlowska bladz mordechaj - bekard krasnoarmiejca i Racheli mordechaj - kanalia anty-polska mordechaj - w czynie spolecznym ssie putina fiuta mordechaj - to Lech Keller-Krawczyk, a nawet jak nim nie jest, to jest jego KLONEM
anonim2019.10.9 13:17
WYBORY 13 października w ROCZNICĘ CUDU SŁOŃCA w FATIMIE POLACY CHWYĆMY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ CZERWONĄ i TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!! Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732)
Stasiu2019.10.9 11:57
Podział pieniędzy to normalne jednak celowo partie robią galimatias w prawie by mogli się obłowić
Michał Pasierb 2019.10.9 11:28
Sądzę,że tak wygląda każda partia "od kuchni", mieli pecha lub byli mało ostrożni albo mają kreta...Niestety, polityka to brudna rzecz....gdyż mamy grzeszną naturę...
29.02019.10.9 11:26
tak przelecialem wasze naglowki artykulow 17 to promowanie i uwielbienie 1 sekretarza kc /pzpr/tkm tej gnidy zlotoustego 10 szkalowanie znieslawianie wszystkich tzw opozycje i znienawidzana konfederacje i 7-8 artykulowe katolickich , tyle jest warta wasza striona
Olej2019.10.9 11:09
I macie wasza młodzieży prawdę o ideałach swoich idoli ,,narodowych'' Po wielokroć pisałem aby ich zostawić w szczerym polu, niech się bawią w politykę sami ze sobą. Potrzebna jest partia narodowa - czysta - bez tych figur, za którymi ciągnie się moskiewska nuta zapachowa.
Olej2019.10.9 11:06
I macie wasza młodzieży prawdę o ideałach swoich idoli ,,narodowych'' Po wielokroć pisałem aby ich zostawić w szczerym polu, niech się bawią w politykę sami ze sobą.
Anonim 2019.10.9 11:06
Głosowanie na Konfederacje nic nie da. To stracony głos. Nie nadarmo tak ich pompują wTVN ie. A po wyborach, znów będą u nich faszystami, neonazistami itp. Szkoda tylko.,że może stracić Polska.DLATEGO MUSIMY GŁOSOWAĆ NA PIS.
Reytan2019.10.9 16:08
Gdzie jest Wolna Polska ? PIS to Izrael Nad Wisla
Kropka2019.10.9 21:27
Musi to na Rusi.
mordechaj2019.10.9 11:03
Okazuje się, że Konfederacja jest zagrożeniem dla PiS, bo esbecja zaczyna grać taśmami.To typowy mechanizm państwa policyjnego.
lolek kremowka2019.10.9 10:58
Moim zdaniem, ludzie na stałe nie mieszkający w Polsce, nie powinni głosowac w wyborach czy to parlamentarnych, samorządowych czy też prezydenckich tudzież referendach ponieważ są odrealnieni od dego, co w Polsce. Mieszkają w innym kraju, w innych realiach, lepszych niż te polskie, zarabiają inaczej, płacą podatki gdzie indziej a mogą w znaczącym stopniu przyczynić się do tego jak będzie się żyło tym, którzy mieszkają w Polsce (polonia amerykańska np. wybierała PiS w większości).
Krysia2019.10.9 11:22
Z twojej wypowiedzi wynika ze gdyby Polonia glosowala na POKO to spoko co nie ?
Gnostyk2019.10.9 11:40
Masz racje. Dlatego ja nie bede glosowal w nadchodzacych wyborach.
der2019.10.9 14:40
Twoje zdanie za mało wie aby mieć zdanie.
Reytan2019.10.9 16:06
Polacy za granica naleza do NARODU,komunisci nie chca nalezec,i nalezy im odebrac obywatelstwo.
mordechaj2019.10.9 10:47
Po co oni zakładali tą Konfederację – nie wiem ?! Przecież to grupa ludzi wykształconych, mających sytuację polityczna w Polsce jak na dłoni. I ci, że tak powiem debile zamiast promować siebie i ich program , a jeśli już chcieli krytykować to lewaków, postkomuchów czy zboczków, przyczepili się jak rzep psiego ogona do PIS-u – i huzia na Józia !
mordechaj2019.10.9 11:05
UBECKI TROLL podszywa się pod nick @mordchaj. To typowa zagrywka UBECJI. Nie przypuszczałem, że @mordechaj jest tak groźny, by UBECJA posługiwała się aż fałszywkami wobec @mordechaja
JS2019.10.9 10:46
Jeszcze raz: Skoro do Konfederatów nie dociera to, że odbierając PIS-owi głosy forsują PO i inne lewactwo do zdobycia większej liczby mandatów do sejmie , to pytam jakim przygłupem trzeba być, aby tego nie widzieć ?! Z drugiej zaś strony, być może oni myśleli, że uzyskają większą ilość głosów niż PIS i wygrają wybory. Ale trzeźwo myśląc o taką durnotę trudno byłoby ich posądzać . Przecież ci ludzie mają mózgi, a w nich wyższe wykształcenia. Tego się po trzeźwemu nie da wyjaśnić, tak samo jak nie da się wyjaśnić dlaczego prości ludzie okazali się mądrzejsi nie głosując na nich (te kilka % poparcia dostali od ich rodzin i być może od kilku narodowców). Być może kiedyś oni sami nam to wyjaśnią.
ZERR02019.10.9 11:37
Odbierając głosy pisowi biorą je dla siebie, a nie dla POdłejZmiany Jakim przygłupem trzeba byc, że pissss jedno mówi, drugie robi gęby pełne potępienia lgbt, a cichaczem popieraja jak mogą i NIC nie robią aby ich zatrzymać Kto finansował 'kler' jak nie pisss? hahaha precz z nimi
Reytan2019.10.9 16:02
PIS to Izrael Nad Wisla,Konfederacja to Rosja,zas PO to Niemcy. Polacy glosujemy .
Lewak2019.10.9 10:45
Mikke, Bosak, Winnicki, Godek, Braun, Michalkiewicz – to nie ci ludzie ! - to nie ci ludzie, którzy są zdolni założyć nową partię polityczną, - to nie ci ludzie, którzy kłamstwami chcą rozpocząć ich polityczną drogę, - to nie ci ludzie, którzy zamiast prezentacji własnego programu wyborczego postanowili krytykować dobry program społeczny i wspaniałe wyniki gospodarki ekipy rządzącej, - to nie ci ludzie, którzy chcą zbliżenia z Rosją przeciwko Europie i Ukrainie, - po kilku próbach tworzenia nowych partii politychnych (Twój Ruch, Nowoczesna, Zieloni, Zlew Razem, Teraz, Konfederacja), Polska wciąż czeka na solidną propozycję np. takich ludzi jak Janecki, Kowalski, Tarczyński, Rachoń itd. Dlaczego ? W przestrzeni politycznej nie ma miejsca na pustkę. Obecnie odejście kilku pseudopartii w niepamięć (Nowoczesna, Teraz, PSL, Konfederacja, a w niedalekiej przyszłości PO tworzy pole dla nowych partii z nowymi i konkretnymi propozycjami. Czekamy więc !
Reytan2019.10.9 16:00
Konfederacja to Rosja,PIS to Izrael Nad Wisla,a PO to Niemcy. Wszyscy Zydzi do urn !
KKK2019.10.9 10:43
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów o ignorowanie sku-rwieli, którzy wabią się "Bizon i BiegunkaProrocza". Te przygłupy kasują pinądze od PO i będą robili hejt tak długo jak będą im płacić ! Te osobniki to typowe upierdliwe wsiaki, psychicznie chorzy. Prosimy nie czytać i nie komentować ich wypocin. Prosimy ich ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Blogu o indentyfikację ich IP numerów, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tych szczochów.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.9 10:56
skróć do jednej linijki
Alojzy2019.10.9 11:10
Ukarać to ciebie powinni, najlepiej pobytem w Tworkach.
BiegunkaProrocza2019.10.9 10:37
PiS i Konfederacja biją się o elektorat faszystowski. Jak dwa żuki gnojarze o kulkę kału.
anonim2019.10.9 11:20
Uważaj co mówisz!!!
Endriu2019.10.9 13:45
LGBT to też faszyzm tyle że tęczowy, na przeciw faszyzmu jest anarchia.
Reytan2019.10.9 15:56
LGTB to komunizm,a nie zaden prawicowy faszyzm,ktory zreszta byl zawsze katolicki. Tylko WROGOWIE Polski zmieniaja znaczenie slow i pojec !
Endriu2019.10.10 8:44
@ Reytan Faszyzm ma korzenie czerwone a kojarzony jest z chrześcijaństwem tylko dla tego że musiał rywalizować i liczyć się z silnym chrześcijaństwem w chwili swego powstania. Faszyzm to państwowe zasady prawne wciskające się we wszystkie sfery życia. Jeśli państwo jest tęczowe to zagląda w majtki i tam próbuje coś regulować.
der2019.10.9 14:37
Dobrze ze przynajmniej umiesz robić co ci każą. Inaczej byś był nic nie wart. A i nie zapominaj że niedługo dzień rozliczenia z trollami.
Reytan2019.10.9 15:54
Nie o zadnych faszystow,komunistyczny kretynie,tylko w Polsce walcza ze soba agentury Berlina,Tel Awiwu i Moskwy ,a Polacy ich popieraja ,i bija sie miedzy soba,bo maja wypreparowane mozgi,i juz zapomnieli,co to znaczy walczyc i oddawac swoje zycie za Polske.
man.of.Stagira2019.10.9 10:35
„Niestety z wymiany zdań nie dowiadujemy się, na jakie projekty dla obywateli przeznaczone zostaną publiczne środki, tylko jak politycy planują wyprowadzić pieniądze poza partię” I tyle
Bizon2019.10.9 10:32
Obrzydliwe PiS-owskie propagandówki, nie mające nic wspólnego z dziennikarstwem, jak porta Fronda, przemilczają Konfederację lub piszą o niej wyłącznie źle. Boją się, że ta pro-polskie ugrupowanie może odciągnąć od filosemickiego i ukrainofilskiego PiS-u elektorat patriotyczny i narodowy. Jakoś nie zauważyłem na tym błazeńskim portalu informacji, gdy Konfederacja wygrała sprawę w trybie wyborczym przeciwko TVPiS, za zmanipulowanie w sposób haniebny sondażu wyborczego przez Wiadomości. Na koniec moich przemyśleń napiszę rzecz może kontrowersyjną, ale płynącą z mojego serca. Kiedy patrzę na to, co dziś dzieje się w TVPiS, krew mnie zalewa. Takiej propagandy, stronniczości, jawnej agitacji za jedną partią nie było tam nawet za rządów PO. Przypomnę, że TVPiS z premedytacją nie zaprasza do swoich programów polityków Konfederacji, choć np. mimo dużo gorszych notowań przed wyborami do Europarlamentu regularnie gościł tam plankton w postaci Partii Razem. Dlatego, jako były wyborca PiS (głosujący na tę partię w latach 2005-2015), dziś Konfederacji, chyba wolałbym, aby z dwójki PiS i PO wygrali ci drudzy. PiS i PO to jedno zło, ale miałbym chociaż satysfakcję, gdyby na zbity pysk wyrzucono tych wszystkich propagandzistów z Woronicza, co należy im się jak psu micha.
PePe2019.10.9 11:10
Po co wam TVPiS skoro macie Sputnika???
Alojzy2019.10.9 11:13
To są kalumnie, jawne draństwo. Nikt z Konfederacji nie ogląda i nie sympatyzuje ze sputnikiem, to celowe manipulacje wynikające z bezradności.
29.02019.10.9 11:14
masz ode mnie plusa za dobry tekst , widze tu kult jednostki uwielbienia najwiekszego szkodnika polakow . frondka jest spacyfikowana to juz jest propisowski portal ,. zadne szkalowanie znieslawianie nie pomoze ,tym wiecej waszego jadu ,tym wiedzej odwracaja od was pisuary ,
anonim2019.10.9 13:19
Bizon masz słabą głowę do polityki lepiej się doucz - ALE CHYBA JEDNAK JESTEŚ RUSKIM TROLLEM
Reytan2019.10.9 15:47
PIS to Izrael Nad Wlsla,ale Konfederacja to Rosja i agentura wrogow Polski. To liberalowie Kurwina , dla ktorego Polska nie ma znaczenia,wazne sa TYLKO podatki,i ktory popiera przedsiebiorcow z masonskich Klubow Rotary. Zas endecy z Ruchu Narodowego to dywersja ducha protestantyzmu i Prusactwa.
danuta2019.10.10 18:56
tasmy nie klamia a nagrania zrobil ktos z wewnatrz konfederacji targowickiej -ruskiej
PePe2019.10.9 10:29
Pokłócili się bidoki ile wydać na onuce a ile na jarmułki.
Zenon2019.10.9 18:06
Dobre! :)
anonim2019.10.9 10:23
Apeluję do Pana Winnickiego o rozwagę, bo to jego "wsparcie" celebryckie, trudno tu mówić o polityce, raczej "Powtórka z rozrywki", to potężne, kompromitujące obciążenie!