Koalicja Obywatelska murem za ,,kastą’’. Sędziowie pokoju ich uwierają  - zdjęcie
02.12.21, 17:22Fot. via: Pixabay

Koalicja Obywatelska murem za ,,kastą’’. Sędziowie pokoju ich uwierają

5

Sejm skierował dziś do dalszych prac w komisji prezydenckie projekty dot. wprowadzenia sędziów pokoju. Niemal wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za dalszym procedowaniem projektów. Wyjątkiem była Koalicja Obywatelska, która chciała ich odrzucenia w pierwszym czytaniu.

Proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, wypracowane wspólnie ze środowiskiem Pawła Kukiza przepisy przewidują wprowadzenie nowej kategorii sądów powszechnych – sądów pokoju. Orzekać w nich mają sędziowie wybrani na sześcioletnie kadencje w powszechnych wyborach. Do kompetencji sądów pokoju ma należeć rozstrzyganie spraw o wykroczenia, niektórych spraw cywilnych i części spraw dot. występków z Kodeksu karnego, np. jazdy pod wpływem alkoholu, naruszenia miru domowego czy uchylania się od alimentów. To odpowiedź m.in. na problem zbyt dużego obciążenia sądów.

Dziś Sejm zdecydował się na skierowanie propozycji do dalszych prac w komisji. Taką decyzję poparła większość posłów, z wyjątkiem parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. Ci nie potrafili odejść od doktryny „opozycji totalnej” i wnieśli o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu.

kak/tvrepublika.pl, gazetaprawna.pl

Komentarze (5):

realista2021.12.3 8:57
boja sie nowych bo kasta ma za duzo za uszami
srthdfgh2021.12.3 7:28
pomysł jest dobry, sędziowie którzy się by skompromitowali dziwnymi wyrokami nie będą już wybierani na następną kadencję (6 lat), a ludzie uczciwie i sprawiedliwie rozstrzygający sprawy sporne , będą ciągle wybierani na sędziów
MaxFiend2021.12.2 20:21
Pisowcom marzą się ormowskie doraźne trybunały?
Rozumny2021.12.2 19:32
Sędziowie pokoju? Co to ku&&&& jest?! Jakiś dres ma być sędzią?! Pisowskie bydło trzeba czym prędzej pogonić, to są neonaziści!
Sypie się ta nadzwyczajna hołota2021.12.2 18:10
Czy już te żydokomusze świnie migranckie i ich kazirodcze pomioty pakują manele? Chętnie pomogę. Nieodpłatnie.