K. Sobolewski: Kryzys ZP nie zaczął się od ,,Piątki dla zwierząt’' - zdjęcie
20.09.20, 07:40Fot. screenshot - YouTube (RMF FM)

K. Sobolewski: Kryzys ZP nie zaczął się od ,,Piątki dla zwierząt’'

7

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski podkreślił w rozmowie z PAP, że tzw. „Piątka dla zwierząt” nie jest jedyną przyczyną konfliktu w Zjednoczonej Prawicy i to nie ten projekt go rozpoczął. Problemy zaczęły się wcześniej, a nocne głosowanie było katalizatorem kryzysu.

Projekt Zjednoczonej Prawicy stanął pod znakiem zapytania po tym, jak koalicjanci nie poparli pomysłu Prawa i Sprawiedliwości dot. ochrony zwierząt. Decyzję ws. koalicji ma podjąć jutro zarząd partii. Realnym scenariuszem jest obecnie jej zerwanie i rządy mniejszościowe, a w rezultacie najpewniej przyspieszone wybory parlamentarne.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Krzysztof Sobolewski z PiS zaznacza, że to nie ta konkretna ustawa stała się przyczyną kryzysu. Problemy pojawiły się już wcześniej, m.in. w czasie trwających przez kilka tygodni negocjacji koalicyjnych, w których koalicjanci mieli przedstawiać wygórowane żądania:

- „Projekt noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt okazał się papierkiem lakmusowym sytuacji panującej w Zjednoczonej Prawicy. Ostrzeżeniem, jak w przyszłości mogą zachować się nasi koalicjanci” – stwierdza Sobolewski.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS odniósł się również do grupy posłów PiS, którzy zagłosowali przeciw ustawie i zostali w piątek zawieszeni w prawach członkostwa. Sobolewski poinformował, że wobec jeszcze kilku posłów toczą się postępowania wyjaśniające.

kak/PAP

Komentarze (7):

Srutu tutu pęczek drutu2020.09.20 11:03
................
Anonim2020.09.20 10:06
Kryzys ZP zaczął od próby zmiany ustawy i IPN, a także uregulowania spraw żydowskich nieruchomości. Zauważam atak na min. Ziobry z chwilą wejścia po stronie PiS do rządu filosemity MM. Polskość mon. Ziobry nie służy koalicji.
Krzysztof2020.09.20 9:59
„Projekt noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt okazał się papierkiem lakmusowym sytuacji panującej w Zjednoczonej Prawicy. Ostrzeżeniem, jak w przyszłości mogą zachować się nasi koalicjanci” – stwierdza Sobolewski. A jak zachowali się koalicjanci i przede wszystkim PiS z Kaczyńskim na czele przy ustawie przeciw zabijaniu dzieci nienarodzonych? Wyrzuciliście ustawę w kosmos. Okazuje się że dla was, życie norek i lisów jest ważniejsze od życia dzieci nienarodzonych
kolejna gęba menela spod budki2020.09.20 9:09
PiS PO jedno zło https://www.youtube.com/watch?v=6N7DruWCRZk
prosty2020.09.20 9:03
Mieli w umowie koalicyjnej zapis o planowanej ustawie? Projekt rzucony znienacka na stół, stawianie koalicjantów pod ścianą i szantaż. Jak PiS, panie Sobolewski, zachowałby się w takiej sytuacji?
jle_ffm2020.09.20 8:58
Może i dobrze że pis tak szybko i byle jak przyjął tę ustawę o ochronie zwierząt. Niech rolnicy w końcu dostaną po kieszeni i zobaczą jak ta władza działa, ustawy przyjmuje szybko i na kolanie, bo tak chce prezes. Jak rozwalali sądy i TK w ten sam sposób to nikt się z nich nie oburzał, to teraz niech przekonają się na własnej skórze z kim mają do czynienia.
Michał Jan2020.09.20 8:26
Treść i tryb procedowania jasno wskazuje, że chodziło o dobicie ZP. Norki Bardzo Dobry Człowiek ma tam, gdzie "pan pana majstra może w ... pocałować".