Wicepremier Jadwiga Emilewicz ogłosiła na konferencji prasowej, że jest gotowy nowy projekt ustawy ws. wyborów prezydenckich. Projekt ten zakłada uchylenie ustawy z 6. kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku miałyby się odbyć wyłącznie na drodze głosowania korespondencyjnego.

-„Jesteśmy odpowiedzialni za państwo i wiemy, że to co najważniejsze dziś, to przeprowadzenie w konstytucyjnym czasie i trybie wyborów prezydenckim. Wiemy już w jakim trybie, w jakim czasie, mogą się one odbyć. (…) Przygotowaliśmy projekt ustawy, który chcielibyśmy, aby jeszcze dzisiaj został opublikowany na stronach Sejmu” – powiedziała na konferencji prasowej wicepremier Jadwiga Emilewicz.

W treści nowego projektu zawarto zapisy, wedle których wyborca będzie mógł zdecydować o oddaniu swojego głosu w formie korespondencyjnej. O takim zamiarze będzie musiał powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy:

-„Przedkładamy projekt z możliwością głosowania korespondencyjnego, będzie to powszechne głosowanie korespondencyjne na wniosek. Każdy wyborca, który będzie chciał głosować korespondencyjnie będzie mógł to zrobić na wniosek, na 12 dni przed terminem wyborów. O zamiarze głosowania trzeba powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy. (…) Wybory prezydenckie będą się odbywały normalnie w lokalach wyborczych, z tym że każdy, kto nie będzie chciał przyjść do lokalu wyborczego będzie mógł oddać głos korespondencyjnie” – poinformował poseł Przemysław Czarnek.

Nowy projekt przywraca też rolę PKW w przeprowadzeniu wyborów:

-„Państwowa Komisja Wyborcza określi wzór karty do głosowania oraz wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy; z ustawy z 16 kwietnia, tzw. tarczy 2.0, wykreśla się przepis dotyczący PKW” – przewiduje projekt.

Projekt ten zakłada też, że kandydaci zgłoszeni w wyborach prezydenckich, które zarządzone były na 10. maja, zostaną uznani za zarejestrowanych w kolejnych wyborach po ponownym zgłoszeniu.

kak/PAP, niezależna.pl