Jan Bodakowski: Rasistowskie prześladowania białych w Wielkiej Brytanii - zdjęcie
26.06.20, 07:20

Jan Bodakowski: Rasistowskie prześladowania białych w Wielkiej Brytanii

17

Biali w Wielkiej Brytanii są rasą niższą mającą mniej praw niż kolorowi. Przynajmniej taki wniosek można odnieść, po tym, jak biały brytyjski kibic z miasta Burnley w hrabstwie Lancashire w Anglii został wyrzucony z pracy za to, że zorganizował przelot samolotu z napisem „białe życie ma znaczenie”. Z pracy wyrzucono też jego białą dziewczynę, tylko za to, że jest dziewczyną kogoś, kto stwierdził, że „białe życie ma znaczenie”.

W czasie meczu piłki nożnej w ramach brytyjskiej Premier League między drużynami Burnley a Manchester City nad stadionem przeleciał samolot z banerem "White Lives Matter Burnley" (białe życie ma znaczenie). Na stadionie wszyscy piłkarze mieli na koszulkach zamiast swoich nazwisk hasło "Black Lives Matter" (czarne życie ma znaczenie), by solidaryzować się z komunistami i czarnymi rasistami terroryzującymi miasta USA oraz innych krajów na zachodzie. Hasło o szacunku dla białego życia uznano za rasistowskie – w Wielkiej Brytanii rasizmem jest przekonanie, że biali nie są rasą niższą i mają takie same prawa jak kolorowi.

Fan drużyny Burnley Jake Hepple został wyrzucony z pracy w Paradigm Precision w Lancashire, gdzie pracował jako spawacz za zorganizowanie (wraz z innymi 60 osobami) przelotu samolotu z hasłem nawołującym do szanowania białego życia. Prześladowany z rasistowskich pobudek biały robotnik nie jest rasistą (w klasycznym znaczeniu tego słowa), ma wielu kolorowych znajomych i jego zbrodnią było to, że uważa, że białe życie ma również znaczenie. Z pracy w Solace Foot Health and Reflexology dostała wyrzuca nawet dziewczyna białego robotnika Megan Rambadt – jej firma zaoferowała jej sfinansowanie treningu Intensywnej Wrażliwości Rasowej. Kibic ma też dożywotni zakaz wchodzenia na stadion. Na szczęście Policja odmówiła ścigania białego robotnika.

Jan Bodakowski 

Komentarze (17):

słowiczek poznanski2020.06.26 15:27
Akurat "kolorowi" (od angielskiego "colored") jest określeniem przestarzałym, od dziesięcioleci (a więc nie ma to nic wspólnego z BLM) uważanym za rasistowskie.
Bolo2020.06.26 14:14
Pijesz płacisz,rozum tracisz,redaktorzr trochę umiaru w piciu...
hyhy2020.07.1 20:10
Bolo spadaj do Bolesławca
syndrom dnia następnego2020.06.26 10:41
Serwis "Wiadomości" TVP zasłynął już także poza granicami kraju. Negatywną opinię na temat materiałów prezentowanych w telewizji publicznej przedstawiono na łamach brytyjskiego "The Guardian". Padają w nim słowa o "propagandzie wyborczej PiS", "pogłębianiu stereotypów" i "nieuzasadnionych atakach na polityków opozycji", w tym Rafała Trzaskowskiego.
ladychapel2020.06.26 9:42
Black is Bad
Zatroskany2020.06.26 9:26
Polacy jechali na Syberię, zakuci dosłownie w łańcuchy.
Zatroskany2020.06.26 9:22
Ciekawe że nie liczy się i nagle nikt nie pamięta o naszym polskim neiwolnictwie, które trwało sto dwadzieścia trzy lata, i o cierpieniach ofiar tej niewoli. O niewoli obydwu wojen światowych, i o radzieckiej niewoli.
Marta2020.06.26 8:33
Po raz kolejny pan Bodakowski dał popis głupoty i siania nienawiści. Jak można z powodu dwóch skrajnych przypadków mówić, że biali są w Wielkiej Brytanii prześladowani? Mieszkam tu od 15 lat i nigdy nie doświadczyłam żadnego przejawu rasizmu. Pracuję w firmie, gdzie pracują ludzie z całego świata - również z Pakistanu, Kenii, Chin, a nawet Madagaskaru. Uwielbiam z nimi rozmawiać, bo ciekawie opowiadają o swoich krajach, kulturze, która jest zupełnie inna, niż europejska. Wszyscy żyjemy w przyjaźni, a nasi szefowie traktują nas równo. Jestem szczęśliwa, że podjęłam decyzję o wyjeździe z Polski. Nie wyobrażam sobie teraz tam żyć. To Polska ma problem z rasizmem, a także z nienawiścią, przemocą, ksenofobią, prawami człowieka (ludzie LGBT), zakłamaniem, łamaniem prawa na każdym kroku, głupotą. I pan, panie Bodakowski, swoim 'dziennikarstwem' przyczynia się do budowania takiego właśnie wizerunku Polski. Może najwyższy czas, żeby zmienić zawód? I zająć się na przykład sprzątaniem? I niech się pan odczepi od Wielkiej Brytanii, OK?
Super2020.06.26 8:42
To dobrze że wyjechałaś. Tobie jest lepiej i nam jest lepiej.
prosty2020.06.26 8:55
Równość nie ma koloru skóry. Jeżeli pojawiają się jakieś przymiotniki, powinien się włączać sygnał ostrzegawczy. A jeżeli zaczyna się zwalczać poglądy i osoby, które nie chcą afirmacji tej czy innej cechy w społeczeństwie, powinno się włączań czerwone światło i sygnał alarmowy, bo nadchodzi totalitaryzm, który właśnie w bezprzymiotnikową równość i wolność uderzy.
ubu2020.06.26 9:41
"...Wszyscy żyjemy w przyjaźni, a nasi szefowie traktują nas równo..." Tiaa...żyjecie w przyjaźni i sielance jak z bajek Disneya....do czasu gdy jeden z nowo przybyłych inżynierów lub lekarzy postanowi wyjąć maczetę, np tak jak ostatnio - w parku, w Reading...
Art2020.07.3 22:09
Ty jesteś chory, wiesz?
Debile nie wiedzą, że przez większość czasu...2020.06.26 8:32
istnienia USA, większością niewolników byli BIALI. Biali katolicy, żeby być precyzyjnym. Obraz jaki mamy wprasowany do głów, z rzeszami czarnych niewolników, to końcówka systemu niewolniczego. Debile nie wiedzą nawet tego, że prawie cały handel niewolnikami był w rękach pewnej mniejszości religijnej, tak że nawet daty targów żywym towarem były dostosowane do świąt tej mniejszości. Debile tego nie wiedzą, ale ochoczo oskarżają.
Art2020.07.3 22:11
Hmmm, tak, to jakaś zupełnie nieznana wersja historii. A na jakiej planecie obserwowano to zjawisko?
basetla2020.06.26 8:01
Ano, jak to mówią: nosił wilk razy kilka ponieslii wilka.
Marian2020.06.26 7:31
Tak moze byc też w Polsce jezeli władze ponownie przejmie PO i wskazany przez nich prezydent.
taro2020.06.26 9:44
takie cos moze rowniez sie stac za rzadow PiS, Po przemowach roznych swirow rzadowych na stanowiskach ministrow na temat korony,szczepionek,obowiazku maseczek,karach za nienoszenie , sianiu niepokoju w spoleczenstwie ,moge stwierdzic, ze sa zdolni do wszystkiego.