Jan Bodakowski: Czy lewica chce zakazać katolicyzmu?  - zdjęcie
16.11.20, 10:40Jan Bodakowski, fot. autora

Jan Bodakowski: Czy lewica chce zakazać katolicyzmu?

24

Nienawiść do katolicyzmu wśród aktywistów antyPiS szokuje. Oskarżają oni katolicyzm o narzucanie dzieciom poczucia winy, odrazy do własnego ciała, i masochizmu – konsekwencją takich oskarżeń może być tylko zakaz głoszenia wiary katolickiej.

Najlepszym tego przykładem antykatolickiej obsesji jest artykuł opublikowany na antyPiSowskim portalu „Oko press” zatytułowany ''7 toksycznych treści wychowania katolickiego. <<Krzywda, która boli tak, że rozpieprza od środka>>'' cytujący facebookowy wpis Halszki Bezkurkow.

Zdaniem antyPiSowskiego portalu Kościół katolicki to zbrodnicza instytucja, która głosząc, że Jezus umarł na krzyżu i propagując spowiedź, wyrabia „poczucie winy od ósmego roku życia”, uczy odrazy do własnego ciała - „ten niepokój i obrzydzenie zostaje w wyuczonych odruchach na lata”.

Publicystka antyPiSowskiego portalu twierdzi, że Kościół katolicki czyni z katolików masochistów. Według publicystki antyPiSowskiego portalu „miłość w katolicyzmie jest przede wszystkim autodestrukcyjna. Nie ma większej miłości niż oddanie za kogoś życia, nie wolno opuszczać przemocowych relacji, poświęcenie i umniejszanie siebie prowadzą do świętości”.

Halszka Bezkurkow twierdzi, że większość ludzi skrzywdzonych katolicyzmem nie rozumie, że zostali skrzywdzeni – uświadomienie sobie tej krzywdy zajęło autorce wpisu kilkanaście lat. Zdaniem autorki wpisu katolicyzm nie jest religią miłości, a wszelkie patologie w Kościele „wprost wynikają z dogmatów tej instytucji”.

Twierdzi ona też, że „Kościół katolicki jest największym strażnikiem patriarchatu w naszej kulturze. [...] sprowadzającym kobietę do funkcji rozrodczych”, który z kobiet czyni niewolnice. Dowodem na to ma być, to, że „kobieta w Kościele katolickim nie ma mocy stanowienia prawa ani przekazywania bożego głosu”.

Komentując opinie Halszki Bezkurkow, trzeba stwierdzić, że nie wie ona zapewne, że Kościół katolicki za doktorów Kościoła (czyli osoby, które wniosły „znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego”) uznaje: Katarzynę ze Sieny, Teresę z Avila, Teresę od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, a prorokami Starego Testamentu dla katolików są Miriam, Debora i Chulda. Nie wspominając o tym jaką rolę w historii zbawienia odgrywa Maryja.

Autoce nie podoba się to, że Kościół katolicki jest instytucją hierarchiczną i wierni nie mają jak księdza „zrzucić ze stanowiska”. Komentując ten zarzut, warto przypomnieć, że uzależnienie losu duchownego od widzimisię wiernych doprowadziłoby do niepotrzebnych swarów we wspólnocie parafialnej — u mnie w parafii od wielu lat jest ogromny konflikt między paniami, które chcą się poza Mszą w kościele głośno modlić, a paniami, które chcą się w kościele modlić w ciszy – wystarczy sobie wyobrazić, jak walka demokratyczna tych dwu frakcji rozbiłaby wspólnotę parafialną (a jest to jeden z setek realnych problemów, jakimi żyją katolicy – mający inne zdanie w kwestii formy udzielania komunii, treści kazań, tradycyjnej czy modernistycznej liturgii, organizacji pielgrzymek, godzin mszy, działalności poszczególnych wspólnot parafialnych, wystroju kościoła).

Zdaniem antykatoliczki „wychowanie w wierze katolickiej zawsze wiąże się ze zinternalizowaniem całego bagna patriarchatu, w którym potem grzęźnie się przez lata po opuszczeniu instytucji Kościoła”.

Autorka uważa, że katolicyzm nauczając o męce Jezusa, grzechu pierworodnym, wpędza dzieci w poczucie winy, gdy zdaniem anty katoliczki „poczucie winy jest jedną z najbardziej destrukcyjnych emocji. [...] jest toksyczne i wyniszczające psychicznie”. Antykatoliczka uważa, że „rytuał spowiedzi wyrabia to poczucie winy od ósmego roku życia” - spowiedź, to jej zdaniem wyraz przemocy psychicznej.

Autorka wpisu cytowanego przez antyPiSowski portal twierdzi, że „osobom wierzącym rytuał spowiedzi nieraz przynosi ulgę, ale jest to ulga, która nigdy nie byłaby potrzebna bez wyuczonej winy. To znany mechanizm manipulacji”. Jej zdaniem Kościół, by zniewalać katolików, wmawia im poczucie winy, od którego tylko on może uwolnić - „to typowy element przemocy zatrzymujący ofiary w toksycznych relacjach”.

Nie podoba jej się także stosunek Kościoła katolickiego do cierpienia. Jej zdaniem „Kościół katolicki fetyszyzuje cierpienie. Zbawienie w dogmacie katolickim przychodzi przez uświęcone tortury, […] Dlatego nie należy unikać cierpienia doświadczanego w życiu codziennym”.

Dla antykatoliczki katolicki stosunek do cierpienia to „toksyczna jest ta narracja z punktu widzenia zdrowia psychicznego”, bo „w cierpieniu nie ma nic chwalebnego”, akceptacja cierpienia wyniszcza, czyni obojętnymi na cierpienie innych, wyucza do nie robienia tego, na co ma się ochotę.

Z antyPiSowskiego portalu można się dowiedzieć, że katolicyzm ma obsesję na punkcie seksualności i narzuca seksualne tabu – a „ten niepokój i obrzydzenie zostaje w wyuczonych odruchach na lata”.

Kiedy czytam opinie o tym, że Kościół katolicki zniechęca do seksu, i z tej racji należy odrzucić katolicyzm, to przypomina mi się skecz Latającego cyrku Monty Pythona o seksie katolików i protestantów...

Oceniając takie anty katolickie publikacje, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że lewica po to kreuje negatywny wizerunek Kościoła katolickiego jako instytucji opresyjnej, by mieć zaplecze propagandowe do postulatów delegalizacji katolicyzmu, dla zakazania głoszenia wiary katolickiej.

Jan Bodakowski

Komentarze (24):

Anonimimus2020.11.17 9:02
Panie Bodakowski, głupoty nie da się zakazać. Można ją tylko wyśmiewać.
dz2020.11.16 21:43
kiedy wreszcie ta Bezkurkowa zrozumie, że po zwycięstwie Solidarności nad komuną, gdyby nie katolicy, to już by jej i wszystkich POpaprańców nie było, że skończyliby jak rodzina Romanowów.
gumowa kaczka2020.11.16 20:20
zabawne ,że jego myśl intelektualna istnieje wyłącznie dzięki lewicy,to jak Gargamel istniejący dzięki Smerfom
Anonim2020.11.16 15:49
I co Ty na to Bodakowski? W USA obecnie trwają bardzo poważne rozmowy nt. świętości Jana Pawła II. Jedna z najbardziej znanych i najbardziej wpływowych katolickich gazet "National Catholic Reporter" wezwała biskupów do tego, aby ponownie przyjrzeć się postaci Jana Pawła II, która już teraz, ich zdaniem, nie zasługuje na to, aby czcić ją publicznie. Wezwano do tego, aby szkoły nie nosiły im. świętego, a ponadto, aby osoby, które chcą wciąż sprawować kult Jana Pawła II, robiły to w obszarze prywatnym. Już nie lubimy Amerykanów?
Anonim2020.11.16 17:02
Ha, okaże się, że JPII będzie święty jedynie w Polsce i pomyśleć, że wszystko przez swojego sekretarza. Jak jeden człowiek może odebrać dumę milionom.
Święty2020.11.23 14:15
wyklęty.
Takiego katolicyzmu?2020.11.16 13:04
Katarzyny z Korczewa koło Zduńskiej Woli w ostatnią niedzielę zaprotestowali przeciwko wprowadzeniu do parafii ks. Piotra Siołkowskiego, przeniesionego przez bp. Wacława Meringa z parafii św. Bartłomieja z Czernikowa koło Torunia. Duchowny usłyszał zarzuty po tym, jak 28 października, podczas protestu kobiet, wyszedł do manifestantów z bronią palną i nie zareagował na polecenie policjantów, którzy kazali mu ją odłożyć. Przeciwko księdzu prowadzone jest postępowanie dotyczące kierowania gróźb karalnych wobec funkcjonariuszy i członków demonstracji, za co grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.
A jaką ks. Piotr Siołkowski posiadał broń?2020.11.16 13:31
Policja odpowiada: KBKB czyli Krótki Bojowy Kij Bambusowy
Anonim2020.11.16 20:47
Takich kapłanów nam potrzeba.
Anonim2020.11.16 13:00
Nie odwracaj klecho kota ogonem Od zabraniania to wy jesteście specami! Wierzyć to kazdy może w co chce ! Ale o kościół zmusza do wyznawania w to co on sobie wymyslił
Niechęć Bodakowskiego do podjęcia pracy2020.11.16 12:49
nie szokuje już nikogo.
A ty co o tej godz. robisz w domu?2020.11.16 13:32
Hmm...?
A słyszałeś2020.11.16 17:03
o pracy zdalnej? Zalecana ostatnio.
AAAtomek2020.11.16 12:31
Bodakowski ma cholerne szczęście! Załapał się na początek końca katolicyzmu w Polsce. Będzie na emeryturze mógł pisać Treny na ten temat.
Anonim2020.11.16 20:46
Niee... wszyscy załapaliśmy się na początek (no, środek, początek już był) końca Europy, nie Katolicyzmu. Doprowadziliście od sytuacji bez precedensu w dziejach - większa część ludności kontynentu uparła się popełnić pokazowe samobójstwo, i jeszcze opluwa mniejszość rozsądnych. Kij wam w duszę.
Anonim2020.11.16 12:17
Ależ ta lewica jest potężna i ma MOC (5-8% poparcia) skoro prawica i katolicy się jej boją ,aż trzęsą portkami.
Anonim2020.11.16 20:50
Lewica to praktycznie wszystkie partie, poza Konfederacją. Oprócz polityków, Lewica to wszystkie wiodące massmedia, gazety, radio, internet, telewizja, pełne wsparcie Banków, Korporacji międzynarodowych, Ambasad, Władz Unii Europejskiej, Miliarderów. Prawica ma raptem kamienie w rękach, race i połowę Kościoła. To są skutki trwającej od wieku totalnej indoktrynacji poprzedzonej ludobójstwem.
§§§§§ §§§2020.11.16 11:31
Katolicyzm/kościół powinien być w 100% finansowany przez wiernych - tylko im zakazywać i nakazywać - A NIKT NIE BĘDZIE SIĘ WTRĄCAŁ W JEGO SPRAWY. Obecne protesty - są wymierzone w GNĘBICIELA - PASOŻYTA.
Anonim2020.11.16 11:15
Co ten gamoń bredzi??? Po co zakazywać, zaraz się samo zawali z hukiem.
jula2020.11.16 10:59
Głupia jakaś, to się dziewucha/kobieta naprzemyśliwała i popisała se w necie.
katolicka deratyzacja Polski2020.11.16 11:03
Tylko na taka glupia propagandy ida obecnie miliardy Sorosa,i jest prowadzona na OGROMNA skale. Orban zablokowal te fundusze Sorosa,a PIS nie.
Anonim2020.11.16 13:32
Za kasę Sorosa się wyedukował i teraz mu się nie podoba. Woli Putina. Tak jak ty
Zdelegalizować klerofaszystowski ONR2020.11.16 10:55
oraz Janka Bodakowskiego! Potem się zobaczy.
katolicka deratyzacja Polski2020.11.16 11:01
Ale razem z Wiosna Biedronia i pozostala Komuna,od ktorej Konfederacja niczym sie nie rozni,a na pewno nie poziomem glupoty.