Jakie atrakcje czekają nas w czasie szczytu NATO? - zdjęcie
03.07.16, 09:45

Jakie atrakcje czekają nas w czasie szczytu NATO?

Szczyt NATO to nie tylko polityczne pertraktacje, ale również szereg atrakcji dla obywateli. 

W związku ze zbliżającym się szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w przyszłym tygodniu odbędzie się w Warszawie, Ministerstwo Obrony Narodowej, wraz z wojewodami i prezydentami miast, organizuje w całej Polsce Ogólnopolskie Dni NATO. "Chcemy, aby to święto stało się udziałem wszystkich Polaków" – wyjaśnia resort.

Inicjatywa "Razem z NATO" zagości w 16 polskich miastach: Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Gorzowie Wlkp., Białymstoku, Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Przemyślu, Rzeszowie, Szczecinie i Toruniu. Wydarzenia związane z Ogólnopolskimi Dniami NATO odbędą się w dniach 8-9 lipca. W tym czasie przywódcy wszystkich państw członkowskich Sojuszu będą dyskutować w Warszawie m.in. nad bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO.

W miastach, które angażują się w akcję „Razem z NATO”, zaplanowano szereg atrakcji, zarówno dla dzieci, jaki i dorosłych, m.in.: koncerty orkiestry Wojska Polskiego, transmisje szczytu NATO na telebimie, punkty promocyjno-informacyjne jednostek wojskowych, a także pokazy nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia. Szczegółowy program imprez przewidzianych dla poszczególnych miast dostępny jest na stronach internetowych MON. Honorowy patronat nad tymi wydarzeniami objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szczyt NATO odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie (PGE Narodowy) w przyszłym tygodniu. Będzie wydarzeniem bezprecedensowym, o randze najwyższej spośród dotychczas organizowanych w Polsce spotkań na szczeblu międzynarodowym. Jak podkreśla MON, agenda szczytu będzie dotyczyła implementacji postanowień poprzedniego spotkania liderów państw Sojuszu w Newport w Walii, jak i uzgodnień dotyczących obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO. Do Warszawy przyjadą m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i sekretarz Stanu USA John Kerry.

ds/telewizjarepublika.pl