Jak św. Franciszek zwyciężył szatana za pomocą… śniegu - zdjęcie
01.12.21, 13:14Fot. wikipedia domena publiczna

Jak św. Franciszek zwyciężył szatana za pomocą… śniegu

12

Św. Tomasz z Celano był jednym z pierwszych uczniów św. Franciszka. Dzięki temu mógł zostać pierwszym hagiografem wielkiego świętego, którego miał szczęście poznać osobiście. W spisanym ok. dwie dekady po śmierci św. Biedaczyny z Asyżu „Żywocie drugim” Tomasz z Celano opisuje następującą historię.

W pustelni braci w Sarteano, ów złośliwiec, co zawsze zazdrości synom Bożym postępów w doskonałości, zamyślił przeciw Świętemu rzecz następującą. Mianowicie widział, że Święty uświęca się coraz bardziej i dla zasługi wczorajszej nie pomija zasługi dzisiaj. Pewnej więc nocy, gdy Święty modlił się w celce, zawołał na niego po trzykroć: „Franciszku, Franciszku, Franciszku!”. Ten odpowiedział, pytając: „Co chcesz?”. A tamten: „Nie ma na świecie takiego grzesznika, któremu by Pan nie przebaczył, jeśli się nawróci. Ale kto by samego siebie zabił okrutną pokutą, nie znajdzie miłosierdzia na wieki”.

Z pomocą objawienia Boskiego Święty zaraz poznał podstęp wroga, który usiłował go nakłonić do opieszałości. Przeto co dalej? Nieprzyjaciel nie ustaje. Próbuje innej broni. Bo spostrzegłszy, że nie zdołał należycie ukryć poprzedniego sidła, gotuje inną zasadzkę, podnietę cielesną. Ale na próżno, bo ten, kto odkrył podstęp duchowy, nie mógł dać się uwieść poprzez ciało. Diabeł napuścił na niego jak najcięższą pokusę lubieżności. Ale święty Ojciec, zaraz jak tylko ją odczuł, zdjął ubranie i najokrutniej smagał się sznurem, mówiąc: „Ejże, bracie ośle, tak ci właśnie dobrze, takie baty ci się należą. Tunika jest własnością zakonu i nie wolno jej kraść. A ty, jeśli chcesz iść swoją drogą, idź!”.

Wszakże widząc, że pokusa nie ustąpiła na skutek chłosty, a już całe ciało pokryło się siniakami, otworzył celkę, wyszedł do ogrodu i nagi zanurzył się w wielki śnieg. Potem brał pełne ręce śniegu, ugniatał go i robił siedem kulistych bałwanów. Ustawiwszy je przed sobą, zaczął przemawiać do ciała: „Oto ta największa kula to jest twoja żona; dalsze cztery to dwaj twoi synowie i dwie córki; dwie pozostałe kule to twój służący i służąca, których należy mieć do obsługi. Pośpiesz się, by je ubrać, bo umarzną z zimna. A jeżeli męczy cię ta wieloraka o nich troska, to dbaj o służbę samemu tylko Bogu!”.

Zaraz diabeł zawstydzony odstąpił, a Święty wrócił do celi, wielbiąc Boga”.

 

ren/Tomasz Celano „Żywot drugi św. Franciszka”

Komentarze (12):

Z tego widać, że ...2021.12.1 20:12
...Bardzo mądrze św. Franciszek utarł mu tzw. "nosa"! Diabeł nie miał wyboru i wrócił do piekliska! Takich ludzi i teraz potrzeba!
MaxFiend2021.12.1 15:43
"napuścił na niego jak najcięższą pokusę lubieżności" - strach pomyśleć, co to było :-D
Anonim2021.12.1 15:01
Schizofrenik Franciszek bawił się żółtym śniegiem to wiadomo, ze wszyscy pouciekali.
Buhahahhahhaaaaa😁😂🤣😂😁2021.12.1 14:13
Temu rabinowi żydkowi Schudrichowi na Chanuka zabrakło świeczek. Okazało się, że do jego córeczki się świeczkami do-wcipnie zabawiają! Buhahahhahhaaaaa😁😂🤣😂😁
Anonim2021.12.1 14:36
Co daje katoprawiczkowym stulejarzom nowy powód do zamęczania się onanizmem. 😁😁😁
Happy Hanukkah!2021.12.1 15:09
Z wyrazami pamięci .... https://imgur.com/0Jw6kSj
MEGA ORKA2021.12.1 14:12
ALE JAJA !!! Rabinów w Kanada dosłownie chüj (obrzezany)strzela ze złości. W jesziwach dostali chińskie zabawki i małe żydki nauczyły się "kolędy" . . . . https://www.youtube.com/watch?v=WDVvDr4OMkw
NieskończonaBezczelnośćChciwychKleruchów2021.12.1 14:06
Bezdenna jest bezczelność kleruchów w karmieniu ciemnoty katolickiej idiotyzmami, bzdurami i pierdami z dna szamba.
Anonim2021.12.1 13:45
Jakie zioła wy palicie w tej redakcji. Dajcie namiary na dilera.
MEGA ORKA2021.12.1 13:38
OSTRA ORKA!!! Kanada wycofuje zabawkę, która odtwarza polską piosenkę o zażywaniu kokainy. https://youtu.be/hs4TY4ML6_U
Anonim2021.12.1 13:29
Buhahahahahhahaaaa 😁😂🤣😂😁 Kleruchy karmią katoprawiczkową biomasę w Katotalibanie bajeczkami o pokonaniu szatana śniegiem, żeby odwrócić uwagę od pedofilii kleruchów, oraz haniebnej roli hierarchii oraz świntego Lolka w ukrywaniu i umożliwianiu tejże.
OSTRA ORKA2021.12.1 13:25
Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przekonywał pacjentów, że szczepionki przeciwko COVID-19 są szkodliwe, zawierają czipy i mają na celu zredukowanie liczby ludności do pół miliarda osób. Duchowny mówił także, że szczepienia są spiskiem masonów ze Szwajcarii. Kapłan pełnił posługę na Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego. W piśmie do Archidiecezji Krakowskiej, szpital prosi o wyznaczenie innej osoby, która mogłaby pełnić posługę w charakterze kapelana. Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Krakow.-Kapelan-szpitala-zwolniony-z-pracy.-Mowil-ze-szczepionki-sa-spiskiem-masonow