Jak Amerykanie zahamują rosyjską agresję? Wyjaśnia dr Targalski - zdjęcie
23.11.19, 21:10Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Jak Amerykanie zahamują rosyjską agresję? Wyjaśnia dr Targalski

32

W programie "Geopolityczny tygiel" w Telewizji Republika dr Jerzy Targalski omówił dwa artykuły ze zbioru "The Russian Military in Contemporary Perspective" ("Rosyjskie siły zbrojne z perspektywy współczesnej"). Autorami publikacji są amerykańscy specjaliści w zakresie obronności. Proponują m.in. sposoby, dzięki którym Ameryka może zahamować rosyjską agresję. 

"Tematy są dwa. Po pierwsze omawiana tam jest armia rosyjska, jej możliwości i strategia. Po drugie, co dla nas ważniejsze, to jaka powinna być odpowiedź amerykańska na ewentualną agresję rosyjską i jak się do tej agresji przygotować"-powiedział publicysta. Targalski wziął najpierw na warsztat artykuł Sama Gardinera, specjalisty od gier wojskowych. 

"Otóż jego artykuł jest scenariuszem fikcyjnej narady u prezydenta. Sytuacja jest taka, że Rosjanie rozpoczynają ćwiczenia wojskowe i wywiad amerykański donosi, że te ćwiczenia będą wstępem do ataku na państwa bałtyckie."-tłumaczył politolog. 

"Rozpoczyna się ta fikcyjna narada u prezydenta i omawiane są wszystkie możliwości, co powinna strona amerykańska zrobić. Artykuł ten przedstawiony jako ostrzeżenie przed wycofaniem się Amerykanów z państwa bałtyckich i de facto zdecydowaniem przez nich, że nie udzielą pomocy w wypadku agresji rosyjskiej"-podkreślił dr Targalski, w którego ocenie publikacja jest "fikcyjnym scenariuszem", "rodzajem prowokacji, gdzie w sposób wyolbrzymiony są wskazane punkty słabe strony amerykańskie, po to żeby je naprawić".

"Jak może przebiegać taka fikcyjna narada u prezydenta? Przede wszystkim uczestnicy stwierdzają, że Rosjanie wiedzą, gdzie są rozlokowane siły amerykańskie w nadbałtyce, wiedza jakie są siły bałtów, wiedzą kiedy może nadejść pomoc, także de facto mają pełne rozpoznanie. Dalej uczestnicy uważają, że dzięki bardzo silnej artylerii Rosjanie w pierwszym ataku od razu uzyskają sukces"-wskazał historyk. 

Prowadzący "Geopolitycznego tygla" ocenia, że w chwili obecnej Amerykanie nie będą mogli tak naprawdę pomóc bałtom, gdyż Rosja dysponuje bardzo silnym lotnictwem :oraz "te środki antydostępowe w obwodzie kaliningradzkim", co może uniemożliwić przerzut sił USA.

"Gdańsk zostaje zbombardowany i tak naprawdę będzie można używać tylko portu w Hamurgu, co wydłuży oczywiście czas potrzebny na udzielenie pomocy. Dalej Rosjanie zbombardują lotniska, na których stacjonują samoloty amerykańskie, więc należy samoloty amerykańskie wycofać na tereny Niemiec, poza zasięg środków rosyjskich. Jeżeli chodzi o same siły bałtów, to one oczywiście nie wytrzymają uderzenia rosyjskiego"-wyjaśnił.

"Co więcej w wypadku kontynuacji walk istnieje niebezpieczeństwo tzw. eskalacji i przeniesienia działań przez Rosjan w okolice Alaski i sprawa najważniejsza. Jak się już okazało, że nie można użyć lotnictwa amerykańskiego, nie ma dostępu do wybrzeży, bo są one chronione przez rosyjską artylerię, to sprawa uderzenie deeskalacyjnego, gdyby Rosjanie użyli broni jądrowej o sile jednej kilotony, czyli sile dziesięć razy mniejszej niż na Hiroszimę i Nagasaki, to nie będzie odpowiedzi ze strony NATO, ponieważ na odpowiedź nie zgodzą się sojusznicy, bojący się eskalacji walk i poza tym Amerykanie nie mają odpowiednich pocisków jądrowych o sile jednej kilotony a Rosjanie mogą je wystrzeliwać nawet z artylerii"- zwrócił uwagę dr Targalski.

"Wniosek ogólny jest taki, że żadnej pomocy bałtom Amerykanie nie udzielą a siły należy wycofać. Oczywiście jest to scenariusz fikcyjny"-zastrzegł politolog. 

W ocenie dr. Targalskiego cały problem polega na tym, że gdyby NATO nie udzieliło państwom bałtyckim pomocy w przypadku rosyjskiej agresji, będzie to koniec Sojuszu, zostanie on zdezintegrowany.

"Co więcej, gdyby Amerykanie pozwolili zająć państwa bałtyckie, to utraciliby wiarygodność, to z kolei oznaczałoby, że sojusznicy Stanów Zjednoczonych natychmiast przechodziliby na stronę rosyjską i chińską"-wskazał publicysta. 

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl

Komentarze (32):

kalinka2019.11.25 10:07
przypominam, że pan Wojciech Sumliński wynajął i opłacił w domu pielgrzyma Amicus salę na spotkanie autorskie promujące jego nową książkę "Powrót do Jedwabnego", następne dnia klechy z tego domu poinformowali go, że wypowiadają umowę wynajmu, okazało się , że żydzi (Pany polaków) z gminy żydowskiej kategorycznie zażądali od zażydzonych klechów z kurii warszawskiej aby to spotkanie się nie odbyło co żydki klechy z kurii natychmiast wykonali, spełniają się słowa jakie powiedział prezydent wszystkich żydów i ich sługusów z PIS, że polska to Polin i powiedział to w 2016 roku będąc wezwany na dywanik w Izraelu teraz możecie mnie opluć tak po żydowsku (katolicku)
rafal2019.11.24 21:17
na dziś amerykanie mają gliniane nogi w środkowej Europie a kraje nadbałtyckie i Polska traktowane są przez USA nie jak Israela ale jak Benin Turcja już wnioski wyciagnela, a Polska skończy jak w 1939 - tak jak wtedy zupełnie niesamodzielna i głupio rządzona
Reytan2019.11.24 17:53
Konfederacja + Komuna = Rosja
Ręka w rękę2019.11.25 11:04
PiS + Lewica = ZSRR
droma2019.11.24 15:42
rosja skamielina -kaput w razie ochoty na wojenke dostanie wyprzedzajace uderzenie ze zapomna o onucavh a 1920 r to igraszki po trzech dniach po kacapach ,chiny wezma syberie i charaszo
dyzio752019.11.24 12:46
Ameryka pomoże nam, tak samo jak teraz pomaga Boliwii. Boliwia ma zapasy litu, my zaś dużo miedzi. Myślę ze najwyższy czas nam pomóc.
pipioipip2019.11.24 11:08
Kolejny konfederata - po Mikke, Braunie i Bosaku - udzielający się dla SPUTNIKA to Konrad Berkowicz w artykule pt "W Polsce buduje się państwo faszystowskie". Link: https://pl.sputniknews.com/polska/201606153138347-Korwin-Mikke-W-Polsce-buduje-sie-panstwo-faszystowskie-Leonid-Sigan/
Maxx772019.11.24 10:44
O jednym zapominamy że dzisiejsza zdegenerowana i opierająca się tylko na surowcach Rosja to nie silny Związek Radziecki wraz ze swoimi państwami-satelitami... nawet trudno porównywać te potencjały... aktualnie Rosja to prawie bankrut ekonomiczny (gdyby USA i UE naprawdę chciały, to by tę pseudo-gospodareczkę zadusiły w trymiga!) PKB Rosji jest mniejszy niż PKB samego Nowego Jorku... co wywołuje potworny śmiech i niestety Rosja jedynie poza bronią nuklearną i sprawnym aparatem zakłamanej propagandy, jest wielkim bezludziem biedoty...
droma2019.11.24 15:48
do tego dochodza stosunki spoleczne ,na poziomie panstwa kacykowego ,tam tez panuje gleboka komuna -dyktatura ciemniakow -zenada ...
PPP2019.11.24 9:32
ruskie trolle bez formy, wszystko na jedno kopyto
Janek2019.11.24 9:30
Najpierw rządzący rozpuścili polską armię z poboru, zmniejszyli liczebność wojska do śladowej ilości, zlikwidowali jednostki wojskowe, ze złomowali prosty sprzęt wojskowy, sprzedali, co by można było jeszcze upłynnić, krzyku nie było, pełna polityczna zgoda tych samych polityków sejmowych, co dziś mają parcie na szkło TV, a teraz obudzili się z ręką w nocniku, i płacz. Zapomnieli goście od geopolityki, że Polska to kraj frontowy, że wokoło swych granic Polska ma wrogów, i to tych samych, i od wieków, i od lat sojusznicy delikatnie mówiąc zawodzą nas Polaków. Kupują w sztukach homeopatycznie "nowoczesne" zabawki do prowadzenia wojny. Zapominają, że bez "bateryjki" od sojusznika producenta zabawki te są niezdolne do uruchomienia, nie mówiąc o skutecznych działaniach na polu walki (tzw. złota śrubka). Później siedzi taki jeden i drugi propagandzista i nawija ludziom makaron na uszy, straszy Ruskimi, Niemcami, Amerykanami, Żydami, Chińczykami, szczególnie, jak się wybory zbliżają i zagłosować trzeba. Jak już wygrają licytację na (p)osła do Sejmu, sprowadzającą się do, kto da więcej, to trzeba realizować obiecane rozdawnictwo pieniędzy, i nagle okazuje się, że „piniędzy” nie ma. I polskiej armii jak nie było, tak i nie ma.
Konfederata2019.11.24 9:18
Uszanowanie panu dochtorowi. Idzie ochłodzenie, niech dochtór pamięta o ciepłych kalesonach na dupę i grubszych onucach na kulasy, zdrowie jest najważniejsze. No i czapeczka, czapeczka wełniana, ciepła coby intelekt szwanku jakiego nie poniósł. Zdrowia panie dochtór życzę!
Janek2019.11.24 9:03
Tak się zastanawiam, kto na to pierdzielenie o geopolityce płaci? Za czyje pieniądze ci goście od pseudo-analizy z fusów z kawy wieszczą, żyją, i to całkiem dobrze? Myślę, że płacą za to przedstawiciele tego samego ludu handlowego, którzy do tej pory płacił za wszystkie wojny i konflikty na świecie, i płaci do dziś.
Piotr Nowak2019.11.24 0:03
Nie wiem kiedy te przygłupy lewackie zejdą z tego Forum i zajmą się wyrzucaniem gnoju z chlewa. Kiedyś taki kacap byłby parobkiem i nigdy by go pisać nie nauczono. A dzisiaj ? No umie przygłup pisać, a pod deklem siano.
oficer LWP2019.11.24 0:13
kolejny pisowski cymbał w formie
anonim2019.11.24 1:59
Piotruś, niczym ty się od tego Kacapa nie różnisz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dyzio752019.11.24 0:01
A jak Amerykanie zahamują mongolską agresję na nasz kraj, że o nepalskiej nie wspomnę?
oficer LWP2019.11.23 23:33
ten trzyma formę, taki sam obłąkaniec jak Crazy Antony
Olej2019.11.23 22:42
Wszyscy analitycy z panem dr. Targalskim włącznie oraz jego adwersarzami, Nie mają dostępu do najbardziej istotnych informacji jakie powinny być w dyspozycji wywiadu, ośrodków analitycznych polskiej polityki zagranicznej, raportów poufnych lub tajnych dostarcznych na biurko premiera lub prezydenta. Tylko kilka osób w państwie ma pełną polaryzację sytuacji i rzeczywisty jej ogląd. Wszystko poza jest gdybaniem. Z przedstawionej wyżej analizy wyłania się tragedia. Jedynym wnioskiem jaki z tej analizy można wyciągnąć jest jak najszybsze zwiększanie stanu osobowego polskiej armii i jej uzbrojenia. Jeżeli tego nie uczynimy jako naród i państwo powtórzy się 1939 r.
MirekT2019.11.23 22:34
A teraz pociskam mojego labradora w tyłek
MirekT2019.11.23 22:39
Ku-rwo Nowak dymaj swojego osła zboczeńcu !!!
MirekT2019.11.23 22:15
Targalski, już cię raz prosiłem, dogadaj się Frondą, żeby nie publikowali twojego zdjęcia. Dzieci się stresują, a młode kobiety, mają nocne koszmary na twój widok Nawet mój wyjątkowo przyjazny Labrador, jak cię widzi w monitorze komputera to się jeży i zaczyna warczeć !!!
JONASIK2019.11.23 22:28
Zainstaluj Anti-Porn. W przypadku Targalskiego też działa. Soft raportuje "skinny old ass detected" Pozdrowienia dla labradora.
anonim2019.11.23 22:04
A kto i jak zahamuje agresje amerykanska?
JONASIK2019.11.23 21:59
Jaki problem? Po naszej stronie jest bóg, szturm modlitewny i Maciek Rewicz (kolejność alfabetyczna, bo waga gatunkowa inna) Na taką trójcę świętą nie ma mocnych. Pancerne brzozy do boju, krzyże w dłoń, bolszewika, goń, goń, goń :)
anonim2019.11.23 23:24
Zapomniałeś o szturmie różańcowym i pokazywaniu się Matki Boskiej przerażonym Kacapom. Natomiast przed wojskiem będzie maszerował abp Jędraszewski z krzyżem i obrazem JPII, patronem Europy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Leo2019.11.23 21:52
Nie znalazłem odpowiedzi na postawione pytanie w artykule pana doktora, 3 właściwie to nic nie znalazłem, jak zwykle...
JanP2019.11.23 21:30
Amerykanie, p.Targalski, nawet palcem w bucie nie kiwną.
anonim2019.11.23 23:28
Jeżeli chcą utracić miano mocarstwo, to nie ruszą. Ale oni tego miana nie chcą utracić, i nie ma tu nic do rzeczy czy nas i bałtów lubią czy nie lubią
lee2019.11.24 6:04
malo wazny kraj za Ameryke? hehe Potega to madrosc i ostroznosc. W 45 poszli do mu, bo tego chcialy matki zolniezy. Nie chcialy, by ich dzieci umeiraly za polaczkow.
Witek2019.11.23 21:22
Od 30 lat powtarzam,tylko własna atomowa broń . Oczywiście i jej nośniki .
anonim2019.11.24 1:52
No to se ją zbuduj, na co czekasz durak przez 30 lat.