Film "Opór" nakręcony na podstawie książki prof. Necmany Tec wywołuje liczne kontrowersje. "Gazeta Wyborcza" nie chciała pozostawać na boku. Dwóch jej dziennikarzy - Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski - przez pół roku pisali książkę "Odwet". Reklamowali ją jako "prawdziwą historię braci Bielskich". Jako że pozycja wydawana w serii Biblioteki Gazety Wyborczej bez autorytetów się nie obejdzie, inicjatywę mieli nawet poprzeć najlepsi fachowcy od historii Żydów.

Jak wyglądało to poparcie? - Już po kilkunastu stronach lektury zaczęło nam towarzyszyć przemożne uczucie, że już gdzieś wcześniej o tym wszystkim czytaliśmy. Niby inaczej, a jednak bardzo podobnie - napisali w recenzji prof. Adamczyk-Garbowska i Dariusz Libionka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Wprost oskarżyli reporterów o plagiat książki prof. Tec. - Nie dość, że Głuchowski i Kowalski czerpią z niej garściami, to w dodatku dość swobodnie poczynają sobie z wieloma faktami, tworząc jeszcze bardziej niewiarygodne sytuacje. Kowalski i Głuchowski w wielopozycyjnej bibliografii nie wspomnieli akurat o książce prof. Tec.

W dniu, w którym recenzja prof. Adamczyk-Garbowskiej i red. Lebionki dotarła do redakcji "Gazety Wyborczej", Adam Michnik był gotów zwolnić obu autorów z pracy. Nieoficjalnie wiadomo, że dziennikarze rozmawiali z szefującym obecnie gazecie Jarosławem Kurskim. Po tej rozmowie uzgodniono, że zostaną w redakcji, ale wypadną z "Rankingu wybitnych dziennikarzy". Sam Głuchowski trzykrotnie odbierał prestiżową nagrodę "Grand Press" za swoje reportaże.

Co z książką, którą można było już nabyć w księgarniach? Według „Dziennika", Agora wycofa się z promowania reklamowanej od miesięcy książki. Trafi ona na makulaturę. Wydawca książki, Agora S.A., zdecydowała się wycofać cały nakład z dystrybucji.

 

JaLu/Dziennik

/