18.02.16, 08:09

Gmyz dotarł do sensacyjnych taśm z Magdalenki!

Cezary Gmyz poinformował, że dotarł do kilku godzin nieznanych nagrań z Magdalenki. Czy rzucą one nowe światło na mit Okrągłego Stołu?

O tym, że funkcjonariusze bezpieki przechowują dokumenty, które zostały "sprywatyzowane" na przełomie lat 80. i 90., było dla wielu osób oczywiste od dawna – mówił w "Zadaniu Specjalnym" Cezary Gmyz. Dziennikarz śledczy "Do Rzeczy" i TV Republika poinformował, że dotarł do 5 godzin niepublikowanych dotąd taśm z willi Zawrat i ośrodka w Magdalence, gdzie toczyły się rozmowy z komunistami. – Premiera filmu w przyszłym tygodniu – zapowiedział.

– Są to taśmy Kiszczaka, których generał nigdy nie przekazał do Instytutu, skrywając je w tajnym archiwum – podkreślił Gmyz, dodając, że materiał jest sensacyjny. W pokazanym na antenie Telewizji Republika fragmencie filmu słychać m.in. wypowiedź Stanisława Cioska. – Jak ten film o tych naszych rozmowach nakręcą (...) to będzie piękny film, (...) a napiszą tak: sprzedawczycy, Targowica, Targowica, tak – mówi działacz PZPR.

W "Zadaniu Specjalnym" rozmawiano także o tym, co znaleziono w domu gen. Czesława Kiszczaka. Gośćmi Anity Gargas byli dziennikarze: Dorota Kania (Gazeta Polska), Marek Pyza (wSieci), Cezary Gmyz (Do Rzeczy) oraz Bogdan Święczkowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– O tym, że takie archiwa istnieją, można było dowiedzieć się z samych wypowiedzi Kiszczaka i Jaruzelskiego. On sam mówił, że gdy pewne dokumenty ujrzą światło dzienne, to niektórym aureole z głów pospadają – powiedziała Dorota Kania. (…) Bardzo żałuję, że ujawniono je dopiero teraz, bo do domu PRL-owskich generałów można było wejść już wcześniej i zabezpieczyć te materiały – dodała dziennikarka "Gazety Polskiej".

Z kolei Marek Pyza zwrócił uwagę na słynną daczę Kiszczaka położoną Mazurach. – Zastanawiam się, co będzie dalej, bo sytuacja, w której Maria Kiszczak przychodzi do IPN i oferuje sprzedaż teczek, wygląda groteskowo. Nie wiemy przecież, co nią kierowało – podkreślił dziennikarz "wSieci".

W ocenie Bogdana Święczkowskiego prokuratorzy IPN powinni dokonać specjalistycznego przeszukania pomieszczeń w domu gen. Kiszczaka i zażądać wydania rzeczy. – Jeżeli chodzi o Lecha Wałęsa, to sprawa jego agenturalnej przeszłości wydaje się jasna. Natomiast myślę, że te dokumenty mogą zawierać jeszcze inne informacje dotyczące ważnych w Polsce osób – mówił były szef ABW.

"W Zadaniu Specjalnym" pokazano również fragmenty programu "Misja Specjalna", który kilka lat temu dotarł do depesz wysyłanych przez ambasadę PRL w Moskwie do MSZ w Warszawie. W jednej z nich czytamy: "(…) kierownictwo radzieckie przekazało Jaruzelskiemu, że trzeba podjąć dialog z Wałęsą i rozwiązać złożone problemy metodami politycznymi".

W ocenie Święczkowskiego istnieją pewne przesłanki co do tego, że przynajmniej mikrofilmy Służby Bezpieczeństwa znajdują się w Moskwie i do dziś mogą być wykorzystywane w celu realizacji interesów Rosji. – Mam nadzieję, że kiedyś dojdziemy do takiej sytuacji, w której ustalimy, gdzie znajdują dokumenty w formie papierowej oraz mikrofilmy, czyli cała baza najistotniejszych danych. Te dokumenty zapewne wstrząsnęłyby polskim życiem publicznym – zaznaczył.

– Na dokumenty z Moskwy poczekamy pewnie trochę dłużej. To, co się teraz dzieje jest tylko potwierdzeniem tego, o czym nasza strona mówi od ponad dwóch dekad, czyli jak powstawał system III RP – mówił Pyza. Z kolei Gmyz podkreślił, że być może będzie trzeba wrócić do sprawy zniszczenia teczki personalnej TW "Bolka".

emde/telewizjarepublika.pl

<<< BESTSELLER NA WIELKI POST! SIEDEM OSTATNICH SŁÓW JEZUSA! >>>

Komentarze

anonim2016.02.18 8:32
Widać pełną gębą ile obiektywizmu jest w Republice. Czyżby TVP za czasów komuny było dla nich przykładem. W takim stronniczym gronie przecież można każdego o wszystko oskarżyć. Aby nie było nie mam żadnych ale do materiałów, tylko do tego w jakim gronie to jest omawiane.
anonim2016.02.18 8:40
Stan Tymiński prezentował się z tajemniczą teczką ! Towarzystwo mocno za kamuflowane , miernota i prostaki z asami w rękawach na siebie !
anonim2016.02.18 8:53
Jaką moralną jakość prezentuje państwo, którego prezydentem a także największym bohaterem był i jest sprytny, dwulicowy konfident ? - Taka Polska jest przecież jakąś formą kontynuacji peerelu i z tym należy raz na zawsze skończyć.
anonim2016.02.18 10:31
"Widać pełną gębą ile obiektywizmu jest w Republice. Czyżby TVP za czasów komuny było dla nich przykładem. W takim stronniczym gronie przecież można każdego o wszystko oskarżyć"; a co zaprzaństwo w oczy kole?.....