W miejscowości pod Kętrzynem na Mazurach miała powstać nowoczesna, w pełni polska hodowla prosiaków. Póki co nie powstanie, bo zaprotestowali "ekolodzy". O co chodzi? Otóż Polacy kupują obecnie prosięta z Danii. Ich transport przysparza jednak licznych kłopotów. Pod Kętrzynem firma Wipasz planowała otwarcie bardzo nowoczesnej, dotowanej także przez UE hodowli prosiąt. W efekcie wzrosnąć miała znacząco jakość polskiego mięsa, bo prosięta z tej hodowli nie wymagałyby co do zasady podowania antybiotyków. 

Choć "ekologom" chodzi podobno o dobrostan zwierząt, to sytuacja z Wipaszem zdecydowanie tego nie potwierdza. Jak podaje "Puls Biznesu", do roku 2020 miała w Wipaszu pod Kętrzynem (woj. warmińsko-mazurskie) powstać nowoczesna hodowla prosiąt na 10 tysięcy zwierząt. Inwestycja jest warta 24 mln, z czego 8 mln otrzymano z grantu unijnego.

Niestety, ekologiczna organizacja "Otwarte Klatki" postanowiła zablokować inwestycję. Organizacja  twierdzi, że zwierzęta "nie bedą żyć w szczególnym dobrostanie", a z relacji "mieszkańców różnych części Polski" wynika, że duże chlewnie "powodują uciążliwości".

Brzmi poważnie?

Oczywiście nie. 

"Zamierzaliśmy stosować m.in. kontrolowane żywienie zwierząt, uwzględniające indywidualne potrzeby, m.in. stan zdrowia. Prosięta miałyby przestrzeń i nie byłyby przewożone na większe odległości, żeby oszczędzić im stresu. Dzięki temu mniej by chorowały i nie byłoby konieczności podawania im antybiotyków. Dokładnie tego chcą konsumenci" - mówi wiceprezes firmy, która miała budować chlewnię, Przemysław Sawoński.

Obecnie prosięta do polskich hodowli są z Danii. Przyjeżdżają zmęczone - transport trwa 24 godziny. Bywa, że mają złamaną nogę czy nogi. Muszą zaaklimatyzować się do nowych warunków. Chorują - i dostają antybiotyki.

"Dlatego chcemy stworzyć w Polsce wzorcową hodowlę prosiaków, które będą trafiać do odchowu na polskie fermy" - powiedział twórca Wipaszu, Józef Wiśniewski.

Ale póki co chlewnia nie powstanie. "Ekolodzy" protestują, a kto się cieszy? 

Oczywiście Duńczycy. Pewnie to przypadek...

bsw/puls biznesu