frondaaniol
search
Blogi
Forum
10.11.19, 11:40

Dzięciołowski: Ihor Mazur powinien zostać wypuszczony i przeproszony

Wczoraj polska straż graniczna zatrzymała Ihora Mazura, wpółpracownika ukraińskiego rzecznika praw człowieka i weterana wojny z Rosją. Mężczyznę zatrzymano na podstawie listu gończego Interpolu, wydanego na wniosek Rosji.

- Zarówno Ukraina, jak i Rosja są stronami porozumienia Interpolu i jest obowiązkiem służby straży granicznej zatrzymanie takiej osoby - powiedział szef dyplomacji Jacek Czaputowicz
 
Jednak zdaniem wiceprezesa Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, "decyzja o zatrzymaniu może nam zaszkodzić, a Ihor Mazur powinien zostać wypuszczony i przeproszony". 
 
- Decyzja o zatrzymaniu, jakkolwiek prawnie nie byłaby ona uzasadniona, jest politycznie absurdalna i może nam tylko i wyłącznie zaszkodzić. Przykre, że tracimy oddane nam i przyjazne środowisko (...) Uważam, że Ihor Mazur powinien zostać wypuszczony i przeproszony za to, co się stało - powiedział w rozmowie z portalem niezalezna.pl Rafał Dzięciołowski, wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
 

Według niego, sprawa powinna zostać załatwiona szybko, a Ihor Mazur wypuszczony na wolność.

- Ihor Mazur powinien zostać wypuszczony i przeproszony za to, co się stało - mówi Rafał Dzięciołowski.

- Jeżeli dalej będziemy respektowali listy gończe wystawione przez Rosję, nawet jeżeli mają plakietkę Interpolu, to tym samym stawiamy pod znakiem zapytania wiarygodność naszych deklaracji w sprawie Ukrainy. Przecież kto jak kto, ale my powinniśmy mieć świadomość, że Rosjanie nadużywają instrumentów prawnych, by wykorzystać je w prowadzeniu swojej brutalnej i tłamszącej niepodległość naszych sąsiadów polityce. Jeżeli mamy do czynienia z krajem, któremu sami zarzucamy gwałt na prawie międzynarodowym to trudno, żebyśmy respektowali ich listy gończe. Jest w tym jakaś zdumiewająca niekonsekwencja, która każe postawić znak zapytania nad naszymi intencjami. Wcale się nie będę dziwił, jeśli Ukraina te znaki zapytania będzie mnożyła - powiedział Dzięciołowski.

- Ja poznałem Ihora Mazura w okolicznościach, które świadczą najlepiej o tym, jakim jest człowiekiem w odniesieniu do Polski. Przyjechał z grupą żołnierzy armii ukraińskiej i w mundurach polowych składali wieńce na skwerze Wołyńskim w Warszawie, upamiętniając rocznicę rzezi wołyńskiej. Zrobił to w pełni świadomie, by dać wyraz solidarności z Polakami i z naszą pamięcią, naszym bólem. Mówił o tym zresztą w wywiadach, których wówczas udzielał. (...) Jest patriotą Ukrainy i przyjacielem Polski. Jest po prostu idealnym partnerem dla naszej polityki wschodniej, o ile oczywiście ta polityka zakłada wsparcie dla napadniętej przez Rosję Ukrainy i budowanie przestrzeni solidarności i wsparcia w obliczu zagrożenia neoimperializmem putinowskim - dodawał

 

bz/niezalezna.pl

Komentarze

JanP2019.11.10 17:16
Ten Dzięciołowski, to jakiś oszołom nawiedzony. Co ma piernik do wiatraka. Za niewinność nie wydano chyba za tym banderowcem listu gończego Interpolu. W Moskwie będzie miał szanse udowodnić swoją niewinność i robić za męczennika.
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.10 15:33
No proszę, to jednak nie "na wniosek Interpolu" tylko "na podstawie listu gończego Interpolu wydanego na wniosek Rosji". Вот какой ты герой bz.
Gnostyk2019.11.10 13:44
Dzięciołowski nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje bylby gdyby Polska nie respektowala zasad Interpolu. Po co takich ludzi do glosu w ogole dopuszczac?
Jasiek2019.11.10 13:02
Odpowiedź Milosza Zemana na list vs. Bandery. — „Po pierwsze, czy znacie rozkaz Bandery: — „Zabijcie każdego Polaka między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia? Jeśli nie znacie, nie jesteście Ukraińcami. — A jeżeli znacie, to czy się z nim zgadzacie, czy nie?” — pyta prezydent Czech. „Jeżeli się zgadzacie, tu kończy się nasza dyskusja” dalej: — „Ponadto chciałbym zwrócić uwagę, że już prezydent Juszczenko ogłosił Banderę bohaterem narodowym, — a teraz jest w przygotowaniu podobna deklaracja w sprawie pana Szuchowycza, — znanego z tego, że w 1941 roku we Lwowie rozstrzelał tysiące Żydów”. zakop999pl.neon24.pl/post/151499,odpowiedz-milosza-zemana-na-list-vs-bandery
Polexit2019.11.10 12:00
Myślę, że można go wypuścić np. w Moskwie. Ale przedtem należy o tym uprzedzić Władimira Władimirowicza.
Agnieszka2019.11.10 11:43
Dzięciołowski namawia do łamania porozumień międzynarodowych!

Najnowsze artykuły