Dr Fedyszak-Radziejowska: Wielu Polaków zobaczyło, że nie zbudowaliśmy sprawnego państwa - zdjęcie
03.01.15, 15:15Barbara Fedyszak-Radziejowska (fot. Telewizja Republika/YouTube)

Dr Fedyszak-Radziejowska: Wielu Polaków zobaczyło, że nie zbudowaliśmy sprawnego państwa

4

Według Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, za powtarzający się co roku chaos z umowami z NFZ odpowiada nie tylko minister zdrowia, ale cały rząd z premier Ewą Kopacz na czele. Podkreśla, że wolny rynek nie zapewnia obywatelom opieki zdrowotnej na należytym poziomie, zaś państwo spycha na lekarzy „prowadzenie biznesu”, za który uznaje leczenie ludzi.

Socjolog zauważa, że dziś rząd mówi „tych pieniędzy ma wam wystarczyć”, zaś lekarz dbający o dochody swojej placówki odpowiada „nie wystarczy”. Dodała, stając w obronie lekarzy, że nie są to ludzie, odmawiający wykonywania usług, ale osoby, na które państwo przerzuciło swoje obowiązki.

MaR/Telewizja Republika 

Komentarze (4):

anonim2015.01.3 17:07
Ta Pani nie wie co mówi, lekarze nie wypełniają swoich obowiązków. Nigdy użadnego lekarza nie czułam , że ma jakąś empatie do mnie. Nawet w te święta byłam po antybiotyk w przychodni dyżurującej i nie obyło się bez uwag. Człowiek stara się być miły a taki chłystek doktorek jeszcze młody i już czyni aluzje. Niech przestaną mówić o pacjentach oni walczą o kasę.
anonim2015.01.4 12:31
Nie wiem jak jest w Anglii, ale w Niemczech opieka zdrowotna jest na wysokim poziomie. Jednak Niemcy wydają na to ponad 200 mld Euro/rocznie. Byłam nie raz w tutejszym szpitalu i podczas wizyty lekarskiej żaden pacjent nie musi z łóżka wstawać. Personel medyczny jest bardzo uprzejmy i troskliwy. Pościel jest zmieniana co dziennie, a w razie potrzeby częściej. Posiłki są w dostatecznych ilościach, jeżeli komuś jest za mało, to może poprosić o podwójną porcję. Każdy pacjent, dzień wcześniej otrzymuje kartę dań i może sobie z niej wybrać na co ma apetyt. Do wyboru oprócz diet (konieczne przy niektórych schorzeniach) jest kuchnia: zwyczajna, wegetariańska i dla muzułmanów. Każdy bolesny zabieg jest znieczulany, bardzo często (na życzenia pacjenta) podaje się narkozę, np. Gastroskopię już mało który pacjent decyduje się "na żywca" zrobić. Nie można palić na terenie budynku szpitala, ale w pobliżu jest ustawione miejsce (zadaszone) dla palaczy.
anonim2015.01.4 14:12
PO i PSL są partiami dla pieniędzy i władzy a nie dla polepszenia bytu narodu. Im więcej mieli pieniędzy z pożyczek i UE, tym większa stawała się korupcja, bałagan legislacyjny itd. Rozpad państwa zawsze zaczyna się od fałszywej interpretacji przepisów prawa i jego zmiany.
anonim2015.01.4 21:35
Co mają na celu działania rządu w sprawie podpisania umów. Ten proces trwający od kilku lat, ma na celu zrzucenie finansowania Służby Zdrowia przez Państwo i obciążenia go przez władzę lokalną oraz sprywatyzowanie Służby Zdrowia. Dlatego z roku na rok jest coraz gorzej. Jest to wyrafinowana antyspołeczna polityka PO i PSL. W podły sposób wykorzystują sytuację, stosują naciski. W negatywny sposób przedstawiają lekarzy w oczach pacjentów. Zarzucają lekarzom że nie chcą podpisywać umów i ze nie dbając o pacjentów. Podobną taktykę PO i PSL zastosowali w stosunku do edukacji, narzucając finansowanie przez władze lokalne. Tym samym stworzony system deprawuje lekarzy z braku pieniędzy.