30.08.19, 08:27Zdj. Twitter/National Weather Service (edytowane)

Do Florydy zbliża się potężny huragan! Ogłoszono stan zagrożenia

Huragan Dorian, który był powodem odwołania wizyty prezydenta Trumpa w Polsce, zmierza w kierunku wschodniego wybrzeża USA. Według meteorologów, gdy w poniedziałek dotrze do Florydy, będzie potężnym huraganem 4 kategorii.

W rejonach potencjalnego uderzenia Doriana ogłoszono stan zagrożenia.

Dwa dni temu Dorian przeszedł w rejonie Portoryko i Wysp Dziewiczych nie powodując większych zniszczeń. Jego siła jednak rośnie i w tej chwili jest już huraganem drugiej kategorii z wiatrem o prędkości 165 kilometrów na godzinę.

Jego centrum znajduje się 470 kilometrów na południowy wschód od Wysp Bahama. Jeszcze dziś Dorian może stać się huraganem trzeciej a jutro czwartej kategorii. Wówczas będzie mu towarzyszył wiatr o prędkości 200 kilometrów na godzinę.

Gubernator Ron DeSantis ogłosił stan zagrożenia na terenie całej Florydy. Podobne deklaracje wydano dla kilkunastu gmin w stanie Georgia. Mieszkańcy zagrożonych terenów wykupują ze sklepów wodę, żywność w puszkach i baterie oraz gromadzą zapasy benzyny.

Mieszkańcy przybrzeżnych terenów zabezpieczają swoje posesje workami z piaskiem. Uczelnie i szkoły odwołują zaplanowane na weekend imprezy sportowe i inne zajęcia. W Miami na dziś przełożono koncert grupy The Rolling Stones, który miał się odbyć jutro.

Według najnowszych prognoz centrum żywiołu dotrze do wybrzeża Florydy w poniedziałek po południu. Prezydent Donald Trump będzie monitorował huragan z prezydenckiego ośrodka wypoczynkowego Camp David, dokąd udaje się dziś po południu.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

Dar2019.08.30 9:22
Brejzolki nadają : ))
kolaborant kordecki2019.08.30 8:55
Ten obszar jest obszarem, na ktorym partia Trumpa nie ma poparcia - dlatego tam jedzie bo wybory sie zblizaja.
importowany troll wprost zza wschodniej granicy2019.08.30 8:45
Pretensje możecie mieć do swojego boga, lubującego się przecież w stosowaniu odpowiedzialności zbiorowej.
Maciek Arczyński2019.08.30 8:49
Z Bogiem misiaczku to będziesz sobie mógł pogadać po śmierci osobiście. Wtedy dowiesz się dokładnie o co chodzi w tej odpowiedzialności zbiorowej... Nawiasem mówiąc od setek lat są dawane ostrzeżenia. Ale ludzie nie słuchają są tak samo głupiomondrzy jak Ty.
Jarek2019.08.30 8:42
Tam zawsze były i będą huragany, taki region. Ale najpierw fronda ogłasza sukces przyjazdu Trumpa do Polski, a teraz klapa. Ludkowie, amerykanie i każdy ich prezydent mają na uwadze tylko swoje interesy. Ronald Reagan był tylko jeden. Może trochę więcej pokory?
Maciek Arczyński2019.08.30 8:52
A Regan nie miał swoich interesów? Nie wiesz dlaczego dostał honorowy, chyba 31 stopień wtajemniczenia masońskiego? A wszyscy inni prezydenci, premierzy świata też nie mają swoich interesów. No, p. Putin, p. Macron, p. Angela - zwłaszcza ona - to oczywiście przykład niespotykanego wcześniej altruizmu...
Jarek2019.08.30 9:06
Tak, masz rację - każdy mąż stanu dba o interesy własnego kraju. Tylko u nas jakoś tego nie widać. Podzielić ludzi: "drugi sort" "element animalny" "zaraza", "szarańcza" "moherowe berety", "ojkofoby" Zauważ, że przytoczyłem nie tylko PISowskie. Interes Kaczyńskiego - wsadzić Tuska do więzienia; Interes Ziobry - zemścić się za śmierć ojca; Interes Beaty Szydło - dorobić się; Interes Macierewicza - osłabić obronność Polski; Interes prezydenta Dudy - karierowiczostwo, za wszelką cenę, nawet poprzez kłamstwo (pomoc frankowiczom) Interes Morawieckiego - aby Polacy zapier.. za miskę ryżu, i zbierać daniny.
Maciek Arczyński2019.08.30 9:15
Zapomniałeś: Interes Trzaskowskiego - wylać g... polaczkom na głowę. Warszawa se wybrała wg.: g... w głowie = g... w życiu Ale wiadomo: Stolyca. "Stolyca da się lubyć..." nawet jak od niej śmierdnie. Aaa... no i jeszcze te interesy Amber Gold, paliwowe, VAT-owskie, reprywatyzacyjne w Wa-wie i takie tam... Pamiętam jak przed wyborami w 2015 r. jeden internauta wyliczył z podaniem nazwisk, miejsc, ponad 2500 afer PO-PSL i ogólnopolskich i lokalnych. Nie przypominam sobie byście się rozliczyli z tego gnoju. Może dlatego teraz wybija w Wa-wie... Taka kumulacja.
anonim2019.08.30 10:12
Dokładnie jak mówią o wałkach PiS to trzeba zawsze przypominać to co za PO się działo. Taki mechanizm obronny. A ja durny myślałem, że dobra zmiana miała coś zmienić, ale nie zmieniły się tylko świnie przy korycie.
Maciek Arczyński2019.08.30 10:45
Możliwe, ale to są nasze świnie, nasze koryto i myśmy to własnymy rencamy zrobyli... Nie płacz nie płacz, jak trzeba będzie to ich rozliczymy jak trzeba. Dopóki jednak debilne lewactwo nie odda do ostatniej złotówki z tego co nakradli to niech się dymają i najlepiej z dala od nas. Tam u Mutter Merkel jest przyjazna atmosfera to mogą wrócić do macierzy. Jedyne co to lewactwo potrafiło zrobić to: "powinniście się ubezpieczyć", albo: "powinniście wziąć kredyt". A zapomniałem... i orła z czekolady. Poza tym zabrać boazerię z leśniczówki bo by na ośmiorniczki nie starczyło. Ja bym lewactwu nie dał nawet pustego kibla do wyczyszczenia bo im i tak szambo wywali. "Sorry taki klimat". Jedyne co potrafią robić to g... a potem inni muszą po nich sprzątać.
Jarek2019.08.30 10:33
Już Ci ktoś odpowiedział. Ode mnie Za PIS nie ma i nie będzie awarii. Amber Gold, a co ze SKOKAMI? A ten, co go posadzili - namaszczony przez Szydło? Dokładnie - zmieniły się tylko świnie przy korycie. A żeby inni nie skamleli - rzucili ochłapy + i durnota szczęśliwa. A, że inflacja zabierze, co dali, to durnota się nie połapie, bo nie ma pojęcia jak liczyć procenty
Maciek Arczyński2019.08.30 10:55
Dobra, poważnie. Mój znajomy powiedział mi coś takiego: "Na PiS nie da się głosować, a poza nimi nie ma nikogo". To nie jest tak, że nie ma nieprawidłowości. Ale to co robi lewactwo to urąga wszelkiej przyzwoitości. To jest cały czas ta sama linia, która była za ich rządów PO-PSL. Najlepszym dowodem działania Trzaskowskiego. Teraz (słucham właśnie) Trzaskowski mówi, że on od początku działał i "świetnie, że wszyscy doszli do tego samego wniosku, że trzeba działać a nie robić politykę". No tak, zbafca Polski się znalazł, gdzież tam polityka... przecież jaka katastrofa, nic się nie stało... jeszcze wczoraj. No debile w tym POKO. Przecież ich powinno się z tym szambem spuścić na wieczne czasy. Co, oni uważają, że ja już nie pamiętam co było dwa-trzy dni temu? Jełopy.
Jarek2019.08.30 12:25
I to wg Ciebie jest argument za tym aby głosować na PIS? Odnośnie Trzaskowskiego i jego działań. "Polak mądry po szkodzie, nowe przysłowie sobie kupi i przed szkodą i po szkodzie głupi" Kto to napisał? Jakież prawdziwe o Polakach. Źródłem problemu jest Warszawa, ale zagrożenie nie tylko dla Warszawy, Minister Środowiska powinien od razu podjąć decyzję o przeciwdziałaniom skutkom. Ale PIS najpierw użył gówna do propagandy, a teraz gówno zrobi. Fakt nie ma na kogo głosować, ale będę glosował na nie-PIS, aby nie mieli większości konstytucyjnej. Inflacja jest sztucznie powstrzymywana, aby nie rob^c waloryzacji - tańsza jest jednorazowa wypłata po np. 1000 zł. Rzeczywista inflacja wynosi ponad 7% W przyszłym roku podrożeje prąd. PIS ogłosił zrównoważony budżet, to znaczy zero podwyżek w budżetówce, dla emerytów, rent, zapomóg i wszystkich plusów. Wyciągną, to co dali, oby tylko nie było hiperinflacji. Ale tego pewnie nie ogarniasz.
freeasinfreedom2019.08.30 8:39
We wtorek a nie w poniedziałek. Ale was zrobił w bambuko, nie ma co. Pamiętacie co pisaliście o Obamie w 2010, gdy "lewak" nie chciał przylecieć na pogrzeb?
Maciek Arczyński2019.08.30 8:46
A co wybuchło w USA? Air Force One oczywiście musi latać jak mu np. w Rosji każą. Ale tam, może to tylko pretekst, jednakże rozumiem, że jak wiesz, że dom może Ci się zawalić to idziesz do kumpla na imprezę.
twój cień2019.08.30 8:50
Podawaj dalej tą głupawą propagandę :DDDD
Maciek Arczyński2019.08.30 8:59
Taaa... a co tu jest z propagandy? Napisałem coś nieprawdziwego? No tak... Prezydent USA oczywiście nie może latać inną trasą niż wcześniej ustalona, nieprawdaż... No i rozumiem, że jak w Twojej chałupie grozi np. rozszczelnienie instalacji wodnej to idziesz na balety do Sheratona. Oczywiście może być i tak, że USA powoli wypina się na Polskę... Nie mniej przed Trumpem za chwilę są wybory. Myślisz że co byłoby gadane przez konkurencję gdyby Trump zlekceważył zagrożenie?