Czarnek: Zapoznać młodych z dorobkiem Jana Pawła II - zdjęcie
12.12.20, 13:23Fot. screenshot - YouTube (RMF FM)

Czarnek: Zapoznać młodych z dorobkiem Jana Pawła II

42

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek od początku swojej pracy w resorcie podkreśla, że w polskich szkołach należy bardziej przybliżać uczniom postać i nauczanie św. Jana Pawła II. Zapowiedzi włączenia dzieł polskiego papieża do kanonu lektur spotkały się ze stanowczą krytykę środowisk liberalnych. Mimo to, prof. Czarnek podtrzymuje swoje stanowisko, o czym mówił w wywiadzie dla tygodnika „Plus Minus”.

- „Młodzież nawet nie wie, ile temu człowiekowi zawdzięcza” – zauważył minister edukacji.

Podkreślając, że polscy uczniowie nie znają ogromnego dorobku św. Jana Pawła II, minister wskazywał, że nie ma na myśli jedynie dorobku teologicznego, ale chodzi o naukę społeczną papieża, jego myśl dot. wolnego rynku, sprawiedliwości społecznej i własności prywatnej.

Odnosząc się do trwającego ataku na św. Jana Pawła II, który ma zniechęcać do postaci wielkiego Polaka, szef resortu edukacji podkreśla, że nie może być na to zgody.

- „Nie powinniśmy być narodem ignorantów w zakresie dorobku naszego wielkiego rodaka” – zaznacza.

Kolejnym celem prof. Czarnka jest „urealnienie nadzoru pedagogicznego”. Polityk przekonuje, że dziś kuratorzy nie dysponują odpowiednimi środkami, aby móc wykonywać postawione sobie zadania na polu nadzorowania szkół i reagowania na przypadki łamania prawa. Wskazał tutaj na wprowadzanie do szkół zajęć, które „nie mieszczą się w programie”.

Minister zapowiada też jasne podzielenie zadań samorządów i rządu w szkolnictwie.

- „Trzeba wyraźnie określić, za co odpowiada samorząd, a za co rząd, który przekazuje subwencję oświatową. Mamy coraz mniej uczniów, coraz większą subwencję i… słychać narzekania, że nie ma pieniędzy. Gdzieś tu jest błąd” – podkreśla.

kak/PAP, RadioZET.pl

Komentarze (42):

Anonim2020.12.13 17:06
Czarnek, sam się idioto zapoznaj, a młodych z tymi idiotyzmami zostaw w spokoju !!!!!!!
Foster2020.12.13 14:12
Czarnek - ty nie jesteś księdzem, lecz ministrem edukacji.
Pokolenie JU2020.12.13 14:05
Dzieła to pisał Erich Fromm, JP2 tylko z niego kopiował wstawiając "bóg" lub "maryja" gdzie pasowało. Sam nic mądrego nie napisał.
zbg..2020.12.13 10:32
Lepiej zapoznać młodych z dorobkiem PISu i antydorobkiem PO.
Ela2020.12.12 22:50
Ale młodych nie interesuje taka stęchła grafomania. Ale to dobrze, zmuszajcie, zmuszajcie. Społeczeństwo szybciej nabierze obrzydzenia do tego. A przestrzeń szybciej wywietrzy się z tych oparów.
T.2020.12.13 10:55
Ale jak to nie zachwyca? Przecież Jan Paweł II wielkim Polakiem był! Musi zachwycać! ;)
Lidia2020.12.12 20:37
Główny dorobek JP2 do oderwanie polskiego katolicyzmu od Chrystusa i pogrążenie go w maryjnych zabobonach.
Anonim2020.12.12 18:50
Papież Jan Paweł II. Wielki Człowiek. Wielki Patriota Polski. A wszelka swołocz, wszelkie neokomusze lewaki i potomkowie morderców i złodziei całej Europy ręce precz od NASZEGO PAPIEŻA !!!!!
Ela2020.12.12 22:53
Ale nikt Wam nie broni go czcić. Nie zmuszajcie tylko innych do tego. Każda znana postać ma swoich czcicieli, każda, to zupełnie normalne. Nie wymagajcie tylko by każde te opinie podzielał.
Anonim2020.12.13 14:46
Wam pasuje gender i islam, Jeszcze by wam ten islam boki wyszedł jak by wam łechtaczki powycinali bez znieczulenia aż byś cie się zesrały.
Anonim2020.12.12 18:21
Papież Jan Paweł II był zadrą w oku wszystkim neokomunistom i pozostałym lewakom neofaszystowskim z Europy Zachodniej czekali z niecierpliwością kiedy odejdzie z tego ziemskiego padołu. I zaatakowali czym prędzej. Papież Jan Paweł II Tą sytuację przewidywał i ostrzegał w swoich wypowiedziach do Rodaków w Polsce. Teraz to się spełnia.
Anonim2020.12.12 18:10
Podstawa to zapoznanie młodzież z wypowiedziami Papież Janaa Pawła II podczas wizyt w Polsce w latach 1979 do 2000 roku. To jak mantra do wychowania młodzieży w patriotyźmie i wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. Trzeba tylko później mieć nadzieje że same pogłębią swoją wiarę i wiedzę we właściwym kierunku. Wypowiedzi Papieża są na płytach CD wystarczy skopiować w celach dydaktycznych.
B.2020.12.12 18:06
Najpierw należy zwrócić się w tej sprawie do episkopatu i do księży, którzy zupełnie nie znają nauczania Jana Pawła II i na kazaniach w ogóle o jego nauczaniu nie wspominają, bardzo rzadko odwołują się do jego pism i tylko przy okazji rocznic. Biblioteki przy seminariach kształcących księży w ogole nie kupują Dzieł Zebranych Jana Pawła II !!!!! Odsyłano mnie do bibliotek, które posiadają egzemplarze obowiązkowe; oczywiście nie są to biblioteki związane z instytucją Kościoła. Przyszli księża czytają jedynie obowiązkowo jakieś wypociny na temat nauczania Jana Pawła, a nie jego własne teksty, adresowane przecież często do osób duchownych. Podobnie jest z Dziełami Zebranymi kardynała Wyszyńskiego. Tez ich nie ma w wielu bibliotekach seminaryjnych. Czy świeccy mają naprawiać to, co psuje hierarchia kościelna? Na pytanie, dlaczego nie ma dzieł wielkich i świętych Polaków, dyrektorzy bibliotek seminaryjnych odpowiadają, że nie mają pieniędzy, bo między innymi prenumerują pisemka katolickie, które inaczej by się nie utrzymały; taki mają nakaz. Nic nie pomogła nawet interwencja u biskupa. Przecież to kuriozalne!!! Nie tylko więc polska młodzież, ale i polscy księża coraz mniej wiedzą na temat nauczania Jana Pawła II.
Polonia Semper Fidelis2020.12.12 17:38
"Kończymy nasze relacje biznesowe ze skutkiem natychmiastowym" - poinformowała Radio Maryja w Kanadzie tamtejsza stacja radiowa, która udostępniała toruńskiej rozgłośni swoje fale. Zdecydowano się na ten krok po tym, jak Radio Maryja nie odniosło się do zarzutów dot. antysemickich treści w swoich programach. "Wspaniały dzień dla praw człowieka w Kanadzie. Ksenofobiczny program radiowy, Radio Maryja, już więcej nie będzie nadawany na Kanadyjskich falach radiowych!"
Anonim2020.12.12 17:23
Na jakich lekcjach miałoby się to odbywać? ?
Anonim2020.12.12 18:24
na lekcjach nauki u Lempart
Torchwood2020.12.12 17:05
Tak, dorobek ukrywania pedofilii w kościele.
Wolność słowa! Nie dla liberalnej policji myśli!2020.12.12 17:04
Liberalni histerycy krytykujący wolność słowa na uczelniach udają że nie rozumieją różnicy między naukami ścisłymi a naukami humanistycznymi. Nikt nie ma zamiaru zapraszać "płaskoziemców". Nauki ścisłe, są ścisłe. W naukach humanistycznych oprócz samych faktów bardzo ważny jest sposób interpretacji. Nie ma jednego "jedynie słusznego" "naukowego" sposobu interpretacji. Na zachodnich uczelniach w zasadzie narzucono totalną cenzurę na wszystko co wykracza poza filozofię liberalną i lewacko-postmodernistyczną (obowiązuje gender-queer itd, paradoksalnie nawet nie klasyczny marksizm). A są one tylko jedną z wielu interpretacji rzeczywistości a nie nauką ścisłą. Zachowując pełne standardy metodologii naukowej charakterystycznej dla humanistyki można interpretować rzeczywistość wychodząc z założeń platonizmu, tomizmu czy czegokolwiek innego co środowisko liberalne chciałoby określić jako "wsteczność". Sartre nie jest bardziej słuszny niż Heidegger, marksizm nie jest słuszniejszy niż np. personalizm, ateistyczny egzystencjalizm nie jest "bardziej naukowy" niż egzystencjalizm chrześcijański czy cokolwiek innego, i tak dalej w nieskończoność. A że "idee mają konsekwencje" - także polityczne - stąd próba cenzurowania myśli.
,2020.12.12 17:31
Zresztą liberałowie chyba kpią sobie opowiadając o jakiejś "neutralności" światopoglądowej. Chyba każdy kto choć raz był na dowolnej uczelni wie że wielokrotnie padają ze strony wykładowców komentarze odnoszące się wręcz do bieżącej polityki. I w zdecydowanej większości przypadków opinie na bieżące kwestie polityczne (krytyka konkretnych partii, polityków) wygłaszają liberalni wykładowcy... A z drugiej strony mamy usuwanie wykładowców za opinie o kwestiach etycznych i światopoglądowych (aborcja, postulaty lgbtq) o ile stoją one w sprzeczności z "progresem". To jest cenzura uzasadniana nie tyle naukowością scjentyzmem
B.2020.12.12 18:14
Bardzo słusznie!!! Dla liberałów ich poglądy to obiektywizm, gdy po prostu to zajadły, ciemny fanatyzm, bezwzględnie odrzucający jakiekolwiek inne poglądy. A nauki humanistyczne to rzeczywiście zupełnie co innego niż ścisłe. W matematyce jest jedno dobre rozwiązanie, natomiast rozwiązań danego problemu w naukach humanistycznych może być wiele, w zależności od przyjętego światopoglądu.
Po 11 ...2020.12.12 16:15
To super pomysły. Młodzież będzie mogła w szkole dyskutować o stanowisku JPII w sprawie antykoncepcji (tragiczne skutki w Afryce), kryciu pedofilii (tragiczne efekty na całym świecie), uleganiu homoseksualistom w KK (tragiczne skutki dla KK), brataniu się z komunistami (Jaruzelski, Castro) itp, itd. Słowem Czerniak zamorduje całą wątpliwą reputację JP2 :)
B.2020.12.12 18:30
Widać, że czytasz jedynie GW, a nie dzieła Jana Pawła II. Bardzo dobrze, niech młodzież dyskutuje, ale najpierw niech pozna argumenty Jana Pawła II na temat wymienionyh problemów. Także jego działania dotyczace pedofilii i jego teksty na ten temat. Bo niestety, wielu młodych ludzi ma taką wiedze z gazet ujadających na Kościół, jak powyższy komentator. Młodziez też powinna się dowiedziec o skutkach zażywania tabletek antykoncepcyjnych; należy wiedziec jak strasznie zatruwają one środowisko, gdy sa wydalane. Ostatnio robi sie wiele badań na ten temat. Mężczyźni popierający antykoncepcję powinni przede wszystkim poddać się wazektomii; dlaczego to kobiety mają cierpieć z powodu pigułek, które bardzo źle działają na organizm? Popieranie antykoncepcji kobiet przez mężczyzn to STRASZNA HIPOKRYZJA!!!! Poddałeś się wazektomii "Po 11", czy jesteś wstrętnym hipokrytą?
Po 11 ...2020.12.12 23:48
Jestem wstrętnym hipokryta. Ale moja hipokryzja (bzykanie lasek łykających tableteczki) to pikulinka w porównaniu ze spedaloną hipokryzją KK.
Anonim2020.12.12 18:37
Anonim 2020.12.12 19:21 Papież Jan Paweł II był zadrą w oku wszystkim neokomunistom i pozostałym lewakom neofaszystowskim z Europy Zachodniej czekali z niecierpliwością kiedy odejdzie z tego ziemskiego padołu. I zaatakowali czym prędzej. Papież Jan Paweł II Tą sytuację przewidywał i ostrzegał w swoich wypowiedziach do Rodaków w Polsce. Teraz to się spełnia. Anonim 2020.12.12 19:10 Podstawa to zapoznanie młodzież z wypowiedziami Papież Janaa Pawła II podczas wizyt w Polsce w latach 1979 do 2000 roku. To jak mantra do wychowania młodzieży w patriotyźmie i wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. Trzeba tylko później mieć nadzieje że same pogłębią swoją wiarę i wiedzę we właściwym kierunku. Wypowiedzi Papieża są na płytach CD wystarczy skopiować w celach dydaktycznych.
Iza2020.12.12 15:28
Młodzi mają dość kościoła i JPII, jego kultu i publicznego uwielbienia.
Anonim2020.12.12 18:40
Anonim 2020.12.12 19:21 Papież Jan Paweł II był zadrą w oku wszystkim neokomunistom i pozostałym lewakom neofaszystowskim z Europy Zachodniej czekali z niecierpliwością kiedy odejdzie z tego ziemskiego padołu. I zaatakowali czym prędzej. Papież Jan Paweł II Tą sytuację przewidywał i ostrzegał w swoich wypowiedziach do Rodaków w Polsce. Teraz to się spełnia. Anonim 2020.12.12 19:10 Podstawa to zapoznanie młodzież z wypowiedziami Papież Janaa Pawła II podczas wizyt w Polsce w latach 1979 do 2000 roku. To jak mantra do wychowania młodzieży w patriotyźmie i wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. Trzeba tylko później mieć nadzieje że same pogłębią swoją wiarę i wiedzę we właściwym kierunku. Wypowiedzi Papieża są na płytach CD wystarczy skopiować w celach dydaktycznych.
AAAtomek2020.12.12 15:23
Marks, Engels, Lenin, Wojtyła. Super 4-ka!
Anonim2020.12.12 18:39
Anonim 2020.12.12 19:21 Papież Jan Paweł II był zadrą w oku wszystkim neokomunistom i pozostałym lewakom neofaszystowskim z Europy Zachodniej czekali z niecierpliwością kiedy odejdzie z tego ziemskiego padołu. I zaatakowali czym prędzej. Papież Jan Paweł II Tą sytuację przewidywał i ostrzegał w swoich wypowiedziach do Rodaków w Polsce. Teraz to się spełnia. Anonim 2020.12.12 19:10 Podstawa to zapoznanie młodzież z wypowiedziami Papież Janaa Pawła II podczas wizyt w Polsce w latach 1979 do 2000 roku. To jak mantra do wychowania młodzieży w patriotyźmie i wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. Trzeba tylko później mieć nadzieje że same pogłębią swoją wiarę i wiedzę we właściwym kierunku. Wypowiedzi Papieża są na płytach CD wystarczy skopiować w celach dydaktycznych.
KruchciarzCzarnekGwarancjąOdjaniepawleniaPolski2020.12.12 15:13
Prikaz czczenia straszliwie smrodliwych grafo-wypierdów Wojtyły wyda wspaniałe owoce wśród kolejnych pokoleń Polaków.
Anonim2020.12.12 18:38
Anonim 2020.12.12 19:21 Papież Jan Paweł II był zadrą w oku wszystkim neokomunistom i pozostałym lewakom neofaszystowskim z Europy Zachodniej czekali z niecierpliwością kiedy odejdzie z tego ziemskiego padołu. I zaatakowali czym prędzej. Papież Jan Paweł II Tą sytuację przewidywał i ostrzegał w swoich wypowiedziach do Rodaków w Polsce. Teraz to się spełnia. Anonim 2020.12.12 19:10 Podstawa to zapoznanie młodzież z wypowiedziami Papież Janaa Pawła II podczas wizyt w Polsce w latach 1979 do 2000 roku. To jak mantra do wychowania młodzieży w patriotyźmie i wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. Trzeba tylko później mieć nadzieje że same pogłębią swoją wiarę i wiedzę we właściwym kierunku. Wypowiedzi Papieża są na płytach CD wystarczy skopiować w celach dydaktycznych.
ryszard2020.12.12 14:09
Żeby "zapoznawać" trzeba się znać samemu. A w Polsce, niestety nauka Tego Największego z Polaków jest tendencyjnie manipulowana dla własnych celów środowisk najbardziej predysponowanych do jej chronienia i upowszechniania. Nie słyszałem, żeby ktokolwiek w Polsce bąknął chociaż, że JP II, był tak samo przeciwnikiem komunizmu jak i kapitalizmu, że gdyby którekolwiek ze środowisk politycznych w naszym kraju poparło propozycje "trzeciej drogi" Wielkiego Papieża, dla postkomunistycznej Polski, bylibyśmy dziś w zupełnie innym punkcie dogi do faktycznej niezawisłości ( niezawisłości tak narodowej jak i każdego obywatela). Dlaczego nikt nie ma odwagi (i w obecnych realiach politycznych, nie będzie miał) nawet zauważać, że gdyby słuchano protestu Wielkiego Polaka przeciw antyarabskiemu najazdowi (z żądzy szmalu) , dziś świat nie byłby uwikłany w krwawe wojny na Bliskim Wschodzie i wielki problem uchodźców.
Anonim2020.12.12 18:28
Anonim 2020.12.12 19:21 Papież Jan Paweł II był zadrą w oku wszystkim neokomunistom i pozostałym lewakom neofaszystowskim z Europy Zachodniej czekali z niecierpliwością kiedy odejdzie z tego ziemskiego padołu. I zaatakowali czym prędzej. Papież Jan Paweł II Tą sytuację przewidywał i ostrzegał w swoich wypowiedziach do Rodaków w Polsce. Teraz to się spełnia. Anonim 2020.12.12 19:10 Podstawa to zapoznanie młodzież z wypowiedziami Papież Janaa Pawła II podczas wizyt w Polsce w latach 1979 do 2000 roku. To jak mantra do wychowania młodzieży w patriotyźmie i wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. Trzeba tylko później mieć nadzieje że same pogłębią swoją wiarę i wiedzę we właściwym kierunku. Wypowiedzi Papieża są na płytach CD wystarczy skopiować w celach dydaktycznych.
ryszard2020.12.13 13:58
Święty Jan Paweł II tuż przed śmiercią zwrócił się z pytaniem "Co wyście ze mną zrobili." Póki się nie wyjaśni komu i o co Największy z Polaków zadał to pytanie, wszelka interpretacja jego nauki będzie, najdelikatniej mówiąc, nie do końca szczera.
???2020.12.12 13:59
Nie mam nic przeciwko temu żeby katolicy, w ramach lekcji religii katolickiej, poznawali religijny dorobek ich papieża!
Józef2020.12.12 13:53
Za komuny był hołd Stalina, Wasilewskiej oraz innych patriotów czy Czarnek myśli że ludzie ich bardziej szanowali, bo o nich uczono w szkole.
Anonim2020.12.12 18:36
Anonim 2020.12.12 19:21 Papież Jan Paweł II był zadrą w oku wszystkim neokomunistom i pozostałym lewakom neofaszystowskim z Europy Zachodniej czekali z niecierpliwością kiedy odejdzie z tego ziemskiego padołu. I zaatakowali czym prędzej. Papież Jan Paweł II Tą sytuację przewidywał i ostrzegał w swoich wypowiedziach do Rodaków w Polsce. Teraz to się spełnia. Anonim 2020.12.12 19:10 Podstawa to zapoznanie młodzież z wypowiedziami Papież Janaa Pawła II podczas wizyt w Polsce w latach 1979 do 2000 roku. To jak mantra do wychowania młodzieży w patriotyźmie i wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. Trzeba tylko później mieć nadzieje że same pogłębią swoją wiarę i wiedzę we właściwym kierunku. Wypowiedzi Papieża są na płytach CD wystarczy skopiować w celach dydaktycznych.
Jarek2020.12.12 13:50
Wciskanie na siłę nigdy nie przynosi oczekiwanych efektów, a dokładnie odwro†ne
Anonim2020.12.12 18:35
Anonim 2020.12.12 19:21 Papież Jan Paweł II był zadrą w oku wszystkim neokomunistom i pozostałym lewakom neofaszystowskim z Europy Zachodniej czekali z niecierpliwością kiedy odejdzie z tego ziemskiego padołu. I zaatakowali czym prędzej. Papież Jan Paweł II Tą sytuację przewidywał i ostrzegał w swoich wypowiedziach do Rodaków w Polsce. Teraz to się spełnia. Anonim 2020.12.12 19:10 Podstawa to zapoznanie młodzież z wypowiedziami Papież Janaa Pawła II podczas wizyt w Polsce w latach 1979 do 2000 roku. To jak mantra do wychowania młodzieży w patriotyźmie i wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. Trzeba tylko później mieć nadzieje że same pogłębią swoją wiarę i wiedzę we właściwym kierunku. Wypowiedzi Papieża są na płytach CD wystarczy skopiować w celach dydaktycznych.
luxu2020.12.12 13:42
Czy pan wiesz, że lekcje religii wyjęte są spod jakiegokolwiek nadzoru? Że dyrekcja szkoły nie hospituje, wizytator z kurii nie był w mojej szkole nigdy, a pracowałem 40 lat. Za to przed każdą katechezą biegł do biblioteki przysyłany przez księdza uczeń po "jakiś film". I na "jakichś filmach" upływał rok. I to nie jedna, dwie godziny tygodniowo. Jeśli teraz wprowadzisz pan obowiązkowe lektury z JPII, to pomyślę, że to pomysł Urbana.
Anonim2020.12.12 18:32
A kto by miał to nadzorować Lempart czy LGBT ?
Anonim2020.12.12 13:32
Czyli jak sprawić by młode pokolenie znienawidziło JPII. Brawo Czarnek!!!
Anonim2020.12.12 18:32
Anonim 2020.12.12 19:21 Papież Jan Paweł II był zadrą w oku wszystkim neokomunistom i pozostałym lewakom neofaszystowskim z Europy Zachodniej czekali z niecierpliwością kiedy odejdzie z tego ziemskiego padołu. I zaatakowali czym prędzej. Papież Jan Paweł II Tą sytuację przewidywał i ostrzegał w swoich wypowiedziach do Rodaków w Polsce. Teraz to się spełnia. Anonim 2020.12.12 19:10 Podstawa to zapoznanie młodzież z wypowiedziami Papież Janaa Pawła II podczas wizyt w Polsce w latach 1979 do 2000 roku. To jak mantra do wychowania młodzieży w patriotyźmie i wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. Trzeba tylko później mieć nadzieje że same pogłębią swoją wiarę i wiedzę we właściwym kierunku. Wypowiedzi Papieża są na płytach CD wystarczy skopiować w celach dydaktycznych.