Cała prawda o sporze ws. Trybunału Konstytucyjnego! - zdjęcie
17.03.16, 11:58

Cała prawda o sporze ws. Trybunału Konstytucyjnego!

19

Konflikt z Trybunałem Konstytucyjnym w tle jest sporem stricte politycznym, a nie prawnym. 

Od początku spór wokół TK ma charakter wyłącznie polityczny. Poprzedni parlament, w którym większość miała koalicja PO-PSL uchwalił przedwcześnie wybór trzech sędziów, aby w pespektywie politycznej porażki, blokować samodzielne rządy PiS. 

Wobec tego obecny parlament, w którym ma większość PiS, nie uznaje wyroków TK, w którego składzie zasiadają nieprawomocnie wybrani sędziowie nominowani przez PO. Koniec kropka. Na tym polega polityczny pat. Nie pomogą tu żadne opinie Komisji Weneckiej czy demonstracje. 

Jeśli opozycja upiera się, że jest to wyłącznie spór prawny, sama sobie przeczy. Gdyby nie połakomiła się na sprytny wybieg polityczny, nie byłoby przecież problemu. Powoływanie się na zasady kogoś, kto sam nie szanuje zarówno przepisów o TK, jak i nie respektuje wyniku wolnych wyborów jest cynizmem. 

Wobec powyższego KOD jest w swej istocie ruchem antydemokratycznym. Jeśli dąży bowiem do obalenia obecnego rządu wszystkimi możliwymi sposobami – nie respektuje demokratycznego wyboru społeczeństwa. Dlatego konflikt o TK można rozwiązać wyłącznie narzędziami politycznymi. 

Wspólnym mianownikiem musi być polska racja stanu. Tutaj znowu pojawia się problem. Dla opozycji liczy się bardziej racja partii, czy racja określonych lobby. Jeśli stawiają je wyżej niż Polskę, spór może ciągnąć się w nieskończoność. 

Tomasz Teluk

<<< CAŁA PRAWDA O BANKSTERACH! KULISY GLOBALNEJ ZMOWY! ZOBACZ! >>>


Komentarze (19):

anonim2016.03.17 12:23
nie wiem czy zdarzyło mi się tak z marszu nazwać kogoś idiotą , ale autora niestety trzeba, nie wie on kompletnie o czym pisze i "cała prawda" jest zwyczajną ściemą. Autor albo nie zna faktów albo je świadomie przeinacza, w każdym razie pisze głupoty.
anonim2016.03.17 12:47
Zgłaszam Teluka jako członka członka grupy eksperckiej którą ma powołać Kuchciński do oceny wniosków Komisji Weneckiej. A przy okazji jacy to sędziowie nominowani przez PO i wybrani nieprawomocnie zasiadają w TK?
anonim2016.03.17 13:09
To koniec POZSL-kiej nomenklatury i definitywny koniec kacapa rzeplińskiego. Za złamanie ustawy o TK grozi mu sąd,a te miernoty POPSL mogą sobie ujadać do woli karawana jedzie dalej. Same tępaki złamały ustawę o TK wraz z rzepą/co to pisał ustawę dla siebie/ i myśleli ,że stworzą -liberum veto z TK -pomyliliście adresy popaprańcy takie rzeczy u nas nie przechodzą ,to nie lewacka Belgia lub degenerackie Niemcy!!!!
anonim2016.03.17 13:18
Karawana jedzie dalej.
anonim2016.03.17 14:54
Czysty problem prawny bez żadnej polityki w tle zablokowany przez działania czysto polityczne grupy trzymającej władzę. Nie da się dłużej wciskać ludziom propagandy i PiS o tym doskonale wie :-D
anonim2016.03.17 15:56
ja jeszcze tylko chcę zauważyć, że ciągle pada argument , że to poprzednia koalicja nabroiła, że to oni winni itp. Owszem ale to nie kto inny jak PO zaskarżył poprzednią ustawę do TK, bo nie wiedzieć czemu PiS wycofało wniosek choć cały czas się upierają że przecież wiedzieli że ustawa jest niekonstytucyjna (przynajmniej w art. dotyczącym wcześniejszego wyboru sędziów) nie zrobił tego również prezydent choć jeszcze przed zaprzysiężeniem zwracał uwagę na niekonstytucyjność. Miał wystarczająco dużo czasu aby ustawę zaskarżyć jeszcze przed październikowym wyborem sędziów, a jednak tego nie zrobił. Od początku więc głównym winowajcom tego bałaganu jest PiS i prezydent przez swoje zaniechanie w tej sprawie.
anonim2016.03.17 19:18
"TK, w którego składzie zasiadają nieprawomocnie wybrani sędziowie nominowani przez PO". Panie Teluk, toż Trybunał orzekł, że trzech sędziów zostało wybranych zgodnie z konstytucją, a dwóch niezgodnie. Z tego tytułu trzech sędziów ma prawo zasiadać w Trybunale, jednak prezydent nie chce przyjąć od nich ślubowania. To jest spór zdecydowanie PRAWNY i zastanawiam się kto z PiS w przyszłości pierwszy stanie przed Trybunałem Stanu.
anonim2016.03.17 19:49
@agnieszka66: "nie wiedzieć czemu PiS wycofało wniosek (...) nie zrobił tego również prezydent choć jeszcze przed zaprzysiężeniem zwracał uwagę na niekonstytucyjność. Miał wystarczająco dużo czasu aby ustawę zaskarżyć jeszcze przed wyborem sędziów, a jednak tego nie zrobił. (...) więc głównym winowajcom tego bałaganu jest PiS i prezydent przez swoje zaniechanie w tej sprawie." --- PO narobiło kaka na dywan, ale PIS jest winny, że na czas nie posprzątał ;) Logika lewaka.
anonim2016.03.17 19:52
@Pistacja: "Trybunał orzekł, że trzech sędziów zostało wybranych zgodnie z konstytucją, a dwóch niezgodnie" --- Nieprawda. TK tego nie orzekł. Orzeczenie TK to sentencja, a tego w żadnej nie ma. Takie sformułowanie padło tylko w UZASADNIENIU, które nie jest częścią wyroku, a jedynie wyjaśnia powód podjęcia określonej sentencji. TK wie, że nie miał prawa zajmować się WYBOREM sędziów, więc nie odniósł się do tego w orzeczeniu i tylko przemycił swoje POGLĄDY POLITYCZNE w uzasadnieniu. Proponuję poczytać te orzeczenia, bo zdaje się lewicowość nie wyklucza umiejętności czytania, tak?
anonim2016.03.17 19:55
@Walret: "Czysty problem prawny bez żadnej polityki w tle" --- Można tak powiedzieć. Parlament uchwalił ustawę o TK, do czego miał prawo. TK postanowił się do niej nie stosować, bo mu się nie podobała. Ot, polityka. Problemem prawnym jest tylko jak zmusić TK do trzymania się prawa.
anonim2016.03.17 20:01
@Lukasz83: "poucza najwibitniejszych sedziów w Polsce" --- Zakładam, że tymi sędziami mają być członkowie TK ;) Lecz ani oni wybitni, ani NIE są sędziami. Sędzią jest ktoś kto zdał egzamin sędziowski, złożył ślubowanie i orzeka w sądzie. Tymczasem członkiem TK zostaje PRAWNIK, nie koniecznie sędzia. Tak po prawdzie, to nie pamiętam by W OGÓLE chociaż jedna osoba z nich byłą sędzią z zawodu. Nazwa "sędzia TK" jest potoczna i nie oznacza tego samego co sędzia SN, czy sądu powszechnego. TK nawet NIE JEST częścią wymiaru sprawiedliwości (art. 175 konstytucji: Wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe). Polecam art. 176 Konst: (Postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne). Postępowanie przed TK nie jest dwuinstancyjne, więc NIE jest to postępowanie sądowe. Kurcze,czy lewaki naprawdę niczego nie kumają?
anonim2016.03.18 3:25
@Anaja tak , właśnie PiS i prezydent ponoszą największą odpowiedzialność za tę sytuację. Prześledziłam tą sprawę łącznie z przesłuchaniem nagrań z archiwum Sejmu i Senatu od początku przygotowywania projektu ustawy z 25 czerwca, przeczytałam stenogramy z posiedzeń podkomisji , wytknęłam w związku z tym kłamstwo i manipulację dokumentacją p.Pawłowicz i p.Rachoniowi co skutkowało posądzeniem mnie o : złośliwość, nieuctwo, kłamstwo i skończyło się zablokowaniem na fc. Ustawa z 25 była niezgodna z Konstytucją co do wyboru dwóch sędziów , to wina PO bo to oni wprowadzili i przegłosowali ten art. Gdyby jednak PiS lub jeszcze lepiej prezydent dochował właściwej procedury, a tym bardziej nie podejmowano późniejszych działań celowo wprowadzających dodatkowych sędziów na miejsca już obsadzone przynajmniej w trzech wypadkach, nie byłoby całego "zamieszania". Okoliczności w jakich to zrobiono, podważanie autorytetu władzy sądowniczej , wiedzy prawniczej , kompetencji i uczciwości sędziów nie TK, ale wielu innych , w tym wyjątkowa nagonka i poniżanie prezesa Rzeplińskiego to wyjątkowo cyniczne działanie w złej wierze polityków PiS , prezydenta i premiera. Takie są fakty i żadne zaklinanie rzeczywistości i zwalanie winy na PO tego nie zmieni. Odpowiedzialność jest tym większa , że od początku politycy PiS i prezydent zwracali uwagę na niekonstytucyjność ustawy czerwcowej , a mimo to zamiast przeciwdziałać zgodnie z prawem niewłaściwej sytuacji, świadomie i cynicznie wykorzystali sytuację by zamiast rozwiązać problem zaostrzyć konflikt i wprowadzić bałagan nie do ogarnięcia.
anonim2016.03.18 4:13
@Anaja tłumacząc prościej jak to nazwałaś według logiki lewaka posłużę się przykładem ze słowem "kaka" może będzie ci łatwiej zrozumieć. PO narobiło na dywan, ale usiłowało posprzątać(zaskarżyło ustawę do TK) natomiast PiS nie pozwoliło dokończyć sprzątania, ale dosrało swoje i nie tylko nie chce posprzątać, ale wręcz delektuje się smrodem roznosząc gówno na butach po dywanach Sejmu i Pałacu Prezydenckiego.
anonim2016.03.18 7:11
@Anaja lewaki z tego co widzę po wpisach jednak kumają , a z pewnością potrafią czytać w związku z tym informuję kumatego pisowca, że Konstytucja to całość a nie wyrwane z art. To o czym piszesz jest uregulowane w rozdziale VII Konstytucji RP który obejmuje art. 173 - 201 tytuł tego rozdziału brzmi : Rozdział VIII - Sądy i Trybunały Art. 173. Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz. Art. 174. Sądy i Trybunały wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. to dwa pierwsze art. tego rozdziału natomiast kolejne regulują: Sądy art. 175-187 Trybunał Konstytucyjny art. 188-197 Trybunał Stanu art. 198-201 a dodatkowo proponuję poczytać jakikolwiek podręcznik z Prawa konstytucyjnego.
anonim2016.03.18 7:13
oczywiście w rozdziale VIII
anonim2016.03.18 9:52
@agnieszka66: "Odpowiedzialność jest tym większa , że od początku politycy PiS i prezydent zwracali uwagę na niekonstytucyjność ustawy czerwcowej , a mimo to zamiast przeciwdziałać zgodnie z prawem niewłaściwej sytuacji, świadomie i cynicznie wykorzystali sytuację by zamiast rozwiązać problem zaostrzyć konflikt i wprowadzić bałagan nie do ogarnięcia." --- Zwracali uwagę, nawet na etapie prac nad ustawą pełowską. Natomiast co do posprzątania, to stoisz na stanowisku, że posprzątaniem byłoby przywrócenie stanu sprzed pełowskiego zamachu na TK. Ja jednak uważam, że PIS poszedł w dobrym kierunku i zamiast jedynie przywracać poprzedni stan (wcale nie idealny) postanowił całkowicie zmienić rzeczywistość ukracając rolę partyjnych rozgrywek. Tym właśnie jest wymóg 13 sędziów - trudno JEDNEJ partii nawet rządzącej 2 kadencje, mieć tylu własnych członków TK. To jest podstawowa różnica aksjologiczna miedzy zwolennikami opozycji a rządu. Przywrócenie stanu sprzed zamachu peło nie dawało żadnych gwarancji, że będzie lepiej, co najwyżej można było założyć, że będzie tak samo. TK nie był dobrą instytucją (przypomnę zaklepania zgodności z konstytucją zagarnięcia moich pieniędzy z OFE przez rząd Tuska), TK zawsze był polityczny. To właśnie należało zmienić. Swoją drogą, niezależnie od powyższego, 13 sędziów gwarantowało PIS, że żadna polityczna wolta w TK nie zablokuje 500+ i kolejnych ustaw, co byłoby normą, przy przywróceniu stanu sprzed zamachu peło. Tak samo jak gwarantuje kolejnemu rządowi TO SAMO. Jak każdy może sprawdzić: lewactwo miało większość w TK przed zamachem peło i miałoby nadal po odwróceniu jego skutków. Wyjątkowo niekorzystna sytuacja, by nie-demokratyczny TK mógł uwalać ustawy demokratycznie wybranych władz kierując się wyłącznie sympatiami politycznymi. Tą sytuację trzeba było zmienić z pozycji ustrojowej, ale nie ma większości konstytucyjnej, dlatego dostaliśmy namiastkę w postaci nowej ustawy o TK. W sumie sprawa i tak rozstrzygnie się w ciągu 4 lat: będą kończyć się kadencje kolejnych sędziów, PIS będzie mianować swoich, odejdzie Rzepliński, będzie nowy prezes. Nie ma o co bić kopii. Opozycja miała szansę na pokojowe rozwiązanie tematu, ale nie chciała skorzystać. Żadna unia czy komisja wenecka nic tu nie wskóra. A podane przepisy konstytucyjne przeze mnie miały na celu wyłącznie wykazanie, że TK to żaden sąd. Podręczniki z prawa konst. mam na półce :)
anonim2016.03.18 14:37
@Anaja nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz! powtarzasz głupoty za politykami PiS-u, nawet nie znasz znaczenia słów których używasz, nie mówiąc o znajomości Konstytucji, o działaniu TK i postępowania przed nim . Jesteś typowym niedoukiem, któremu najłatwiej robić wodę z mózgu bo nawet nie chce ci się sprawdzić czy to co mówi twój guru jest prawdą. Takimi ludźmi najłatwiej manipulować.
anonim2016.03.19 16:55
@agnieszka66: "nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz! powtarzasz głupoty za politykami" --- Kulą w płot dziecino. Nie powtarzam za nimi, może niektórzy powtarzają za mną. A o znajomości tematu mówić nie będę - po co każdy widzi.
anonim2016.03.24 12:01
@Anaja o znajomości tematu? że jej nie masz ? oczywiście ,że każdy widzi wystarczy poczytać co piszesz.