W diecezji Alto Solimões w Brazylii po raz pierwszy został wyświęcony na diakona Indianin z plemienia Tikuna. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że uroczystość, która odbyła się 15 marca, przepełniona była symbolami związanymi z pogańską tradycją tamtejszej ludności. Całość wydarzenia miała być budowaniem Kościoła z „amazońską twarzą”.

Jak podaje portal „Life Site News”, uroczystość zwróciła międzynarodową uwagę po tym, gdy w zeszłym tygodniu „Vatican News” opublikował reportaż zatytułowany „Pierwsze wyświęcenie lokalnego diakona w diecezji w zachodniej Brazylii”. Brazylijski biskup Adolfo Zon Pereira zaznaczył jeszcze przed ceremonią, że jest ona odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka do tworzenia Kościoła z amazońską twarzą.

Stąd święcenia diakonatu, które otrzymał Antelmo Pereiro Angelo, odbyły się w oprawie uwzględniającej miejscowe zwyczaje i tradycje. W zamierzeniu miało to być podtrzymaniem „tradycji i dziedzictwa kulturalnego” tamtejszej ludności. Nowemu diakonowi zatem nie tylko towarzyszyła żona z dziewięciorgiem dzieci, ale także „pieśni, tańce, naszyjniki z paciorków, tradycyjne nakrycia głowy”. Wykorzystano też ozdoby ze „zwierzęcych zębów, muszli, ślimaków i bransolety wykonane z włókien roślinnych”. Na zdjęciach z uroczystości można zobaczyć kilku uczestników nabożeństwa, którzy mają pomalowane w tradycyjny dla tamtejszej ludności sposób twarze.

Uwagę zwracały „kielich i cyborium”, które były „wykonane z materiałów nieszlachetnych” i przypominały przedmioty związane z pogańskim kultem Pachamamy. Co ciekawe na początku uroczystości towarzyszyła jej muzyka i tańce związane z pogańskimi rytuałami inicjacyjnymi dla dziewczyn wchodzących w dorosłość. Także mata, na której leżał diakon, była wykonana z materiałów stosowanych w pogańskich obrzędach mających chronić przed złymi duchami.

jjf/LifeSiteNews.com