Bloomberg: Nie zamykajcie przedwcześnie kopalń! - zdjęcie
14.06.21, 11:45fot. pixabay.com

Bloomberg: Nie zamykajcie przedwcześnie kopalń!

9

Jak podaje Axpo Solutions, „Silna aktywność przemysłowa w głównych gospodarkach świata wspomaga konsumpcję węgla, podczas gdy podaż jest ograniczana przez niezliczone problemy – ulewne deszcze w Indonezji, nacisk na bezpieczeństwo w chińskich kopalniach czy strajki w Kolumbii. W Europie popyt na węgiel wzrósł o 10-15 proc. w tym roku, po tym jak zima okazała się chłodniejsza niż zwykle, a zapasy gazu zostały wyczerpane” – czytamy na portalu forsal.pl.

W odradzającej się postapandemicznej gospodarce ceny węgla idą w górę, ale – jak oceniają eksperci – ten trend nie wystarczy do pobudzenia inwestycji w budowę nowych kopalni. 

I choć obecne ceny mogą wydawać się dobrodziejstwem dla górników, to aktualna sytuacja jest sprzeczna z typowym cyklem surowcowym, w którym wysokie ceny są sygnałem do zwiększenia produkcji i ostatecznie przywrócenia równowagi na rynku. Ambitne cele środowiskowe zmieniają wzorce inwestowania w paliwa kopalne, pomimo tego, że tylko w Europie zapotrzebowanie na węgiel wzrosło w tym roku o 10-15 proc., co jest wynikiem tego, że „zima okazała się chłodniejsza niż zwykle, a zapasy gazu zostały wyczerpane”.

- Ceny w Chinach, największym konsumencie węgla na świecie, wzrosły o 34 proc. od końca lutego i są tak wysokie, że rząd rozważa wprowadzenie limitu na ich wysokość – czytamy.

Obecne kopalnie na całym świecie starają się zmaksymalizować wydobycie w istniejących kopalniach, ale pomimo tego rządy niektórych krajów, jak na przykład Niemiec, starają się przyspieszyć transformację energetyczną i firma Eins Energie in Sachsen GmbH & Co. do roku 2023 chce zamknąć całą swoją działalność opartą na węglu.

Jednym z nielicznych wyjątków są Indie, gdzie Adani Group, jeden z największych operatorów energii odnawialnej w tym kraju. Firma „obecnie kopie ziemię i układa tory kolejowe w północno-wschodniej Australii, aby w tym roku wydobyć pierwszy węgiel z kopalni Carmichael, która docelowo będzie dostarczać 10 milionów ton rocznie” - podaje forsal.pl.

 

mp/forsal.pl

Komentarze (9):

Jakub2021.06.15 2:02
Duńczycy zatrzymali nam budowę Baltic Pipe na swoim terytorium, mimo spełnienia przez nas wszelkich wymagań stawianych przez gospodarza. Podobno kacapy maczają w tym swe brudne usmolone paluchy. Czy nie powinno się zorganizować protesty Polaków przed placówkami duńskimi w Polsce? Czy nie powinno się odpowiedzieć manifestacjami przed duńskimi firmami w Polsce? Czy nie powinniśmy sprzeciwić się ingerencji ambasady duńskiej w Polsce w ingerowanie w naszą religijność i ostentacyjne promowanie pedalstwa, którego deprawacyjnych wystąpień i publicznych manifestacji po prostu sobie w naszym kraju nie życzymy? Czy nie czas rozprawić się z paszowcami w naszej strefie gospodarczej Bałtyku? A może zablokować im wiatraki, które z naszej łaski stoją na naszych wodach, w naszej strefie gospodarczej? Czy w tym kraju są już same eunuchy w rządzie i społeczeństwie?!!!!!!
Morawiecki, čekám, až zaplatíš.2021.06.14 17:18
Pět milionů euro každý den.
yannu2021.06.14 18:59
to se ne doczekousz
Szwejk2021.06.14 20:12
Kupuji pivo zdarma pro každého
NEOS com pl2021.06.14 14:59
Ogladaj wizyte III-go Sekretarza Konfederacji tow. Brauna na Krymie po klesce wyborczej: https://www.youtube.com/watch?v=u_B3GN4Jnbw
NEOS com pl2021.06.14 14:09
.... wegiel jest cenniejszy od zlota ... https://www.youtube.com/watch?v=55vtCbBLoXs&t=202s
Geotermia2021.06.14 13:46
Zasoby dostępne – jest to ilość zmagazynowanej w skorupie ziemskiej do głębokości 3000 m energii cieplnej, odniesiona do rocznej temperatury na powierzchni Ziemi. Polskie zasoby dostępne szacowane są na 777530 EJ. Dla porównania roczne zapotrzebowanie Polski na energię elektryczną wynosi w przybliżeniu 0,569 EJ (158 TWh).
PILNE! SZOK!! TYLKO U NAS!!! SAMOZAORANIE!!!!2021.06.14 13:02
Sztandarowy projekt energetyczny PiS zanotował spektakularną klęskę. Nie po to wydaliśmy 400 mln, żeby nie dokończyć dzieła", "Przerwanie tej inwestycji jest zbrodnią", "Deklaruję, że powstanie" - tak politycy PiS obiecywali Polakom inwestycję, która dziś jest wyburzana. Jak zapowiadano, miała to być największa inwestycja we wschodniej Polsce od 30 lat. Ruszyły prace nad rozbiórką wież elektrowni w Ostrołęce. W ten sposób kończy się jedna ze sztandarowych inwestycji PiS, której politycy partii przez ostatnie lata bronili jak lwy. Straty, które poniesie budżet państwa w wyniku nieudanej inwestycji wycenianej na sześć miliardów złotych, mogą sięgnąć ponad miliard złotych.
szok^22021.06.14 12:37
Nie mamy innego wyboru tylko jazda na węglu aż do stacji końcowej zwanej Fuzja Termojądrowa. Inne drogi prowadzą na manowce.