Anita Gargas dla Fronda.pl: „Brudne chwyty Komorowskiego”    - zdjęcie
18.05.15, 15:24Anita Gargas (fot. telewizja republika)

Anita Gargas dla Fronda.pl: „Brudne chwyty Komorowskiego”

10

Ja oceniam tę debatę jako wygraną przez Andrzeja Dudę. Myślę, że  Andrzej Duda osiągnął to, co sobie zakładał - mianowicie obnażył agresję prezydenta Komorowskiego. Bronisław Komorowski niestety nie wytrzymywał nerwowo, przerywał swojemu kontrrozmówcy i był bardzo niegrzeczny. Takie zachowanie nie przystoi głowie państwa. Pod tym względem założenie sztabu Dudy zostało zrealizowane. Dotychczas prezydent uchodził za człowieka bardzo spokojnego, kulturalnego, „dobrego wujka”, a okazało się, że w bezpośrednim starciu potrafi zachowywać się na pograniczu chamstwa. Natomiast Andrzej Duda okazał się zbyt spokojny w tej rozmowie. Nie potrafił wyegzekwować tego, by Komorowski trzymał się reguł ustalonych przez sztaby, a sam jest zbyt kulturalny, by - śladem prezydenta - je naruszać. Nie potrafił również wytknąć Bronisławowi Komorowskiemu, że wciąż wraca do wydarzeń z czasów rządu PiS-u, chociaż miały one miejsce 8 lat temu. Już ósmy rok rządzi Platforma Obywatelska, a więc wszystko to, co obserwujemy w tej chwili w Polsce to jest wyłączna zasługa tej formacji. Nie wypunktował  wszystkich zaniechań lub błędnych decyzji, które aktualny prezydent ma koncie w ciągu 5 lat. Ja rozumiem, że w takiej formule programu było to trudne, zwłaszcza iż – w mojej opinii – Bronisław Komorowski sprawiał wrażenie bardzo konkretnie wyuczonego w odpowiedziach na poszczególne pytania dziennikarzy, ale nie niemożliwe.

I jeszcze jedno spostrzeżenie - Komorowski miał czas odpowiedzi na pytania wyliczony co do sekundy, co byłoby raczej niemożliwe, gdyby nie znał wcześniej pytań. Andrzej Duda miał kłopoty z dokładnym wcelowaniem w czas.

Mam wrażenie, że debata była skierowana nie do przekonanych, ale wiązała się z dotarciem do wyborców niezdecydowanych. Jeśli chodzi o tę grupę elektoratu, to bardziej skutecznym był Andrzej Duda. Wyborcy Pawła Kukiza dlatego poparli tego muzyka w wyborach prezydenckich, że nie mogą pogodzić się z tym, co dzieje się w tej chwili w Polsce - z nieuczciwością, z tym, że państwo nie jest przyjazne, że system gnębi obywatela. Jeśli ktoś ma zasługi w umacnianiu takiego systemu, to tym kimś jest właśnie Bronisław Komorowski. I to potrafił wypunktować Andrzej Duda.

Wiadomo już, że pan prezydent w paru przypadkach skłamał i jeśli będzie to przez następne dni punktowane, że jako głowa państwa dopuścił się takich brudnych chwytów poniżej pasa, to straci na tym bardziej niż w pierwszym momencie. Jeśli chodzi o pytanie dotyczącego rzekomego blokowania przez Andrzeja Dudę etatu na jego macierzystej uczelni, to pan prezydent powinien zacząć od swojego własnego podwórka – choćby Tomasza Nałęcza, który miał podobny problem, jeśli w ogóle można uznać to za problem, gdyż w momencie kiedy ktoś bierze bezpłatny urlop, to ktoś inny ten etat zajmuje czasowo. Jeśli uznać by to za zarzut, to w takim razie pan prezydent powinien zacząć na własnym podwórku. Wiemy również, że przypisane przez prezydenta słowa Andrzejowi Dudzie, nie padły, a pochodziły z portalu stowarzyszenia, w którym działa córka  Bronisława Komorowskiego.

Manipulacja jest więc podwójna. Myślę, że wyborcy również to ocenią. Jeśli w debacie był ktoś, kto sięgał po brudne chwyty to był to Bronisław Komorowski, a tego wyborcy nie lubią.

Natomiast Andrzej Duda był zawodnikiem merytorycznie zadającym ciosy, takie jak podczas bardzo dobrej wypowiedzi na temat stanu armii. Jeśli wyborcy zapamiętali coś z tej debaty, to merytoryczność Dudy, brudne chwyty Komorowskiego, a na koniec lepsze ostatnie wystąpienie Dudy. Pod tym względem debata będzie miała wpływ na wynik wyborów. Wciąż jednak jest parę dni i  kolejna debata. Mam wrażenie, iż Bronisław Komorowski we wczorajszej debacie osiągnął wszystko, na co go było stać. Natomiast Andrzej Duda nie powiedział ostatniego słowa i wciąż może zaskoczyć. Kolejna debata może umocnić pozycję lidera w przypadku Andrzeja Dudy."

Not. Karolina Zaremba

Komentarze (10):

anonim2015.05.18 15:41
Jest taki typ "wujka",który w wielu rodzinach jest znany jako ten, który wszystko wie najlepiej. Żeby nie psuć atmosfery przy stole na ogół wszyscy mu przytakują. Ale kiedy już odejdą od stołu to między sobą mówią: ten stary p...a znowu naopowiadał, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać ? Taka to jest "debata" bufona z dobrze wychowanym człowiekiem.
anonim2015.05.18 15:42
Komoruski boi stanąć w debacie w TV Trwam ale Sądu Bożego nie uniknie
anonim2015.05.18 15:58
Artykuł skupia się na psychologizmach i pijarze, bo przecież oni niczym się nie różnili w treści czy wizji. W języku ideologii nie da się powiedzieć prawdy, było więc nudno i głupio. Wysłuchałam tylko początku bo słyszę to samo już 20 lat.
anonim2015.05.18 16:19
@Finch Tobie chyba w uszach huczy. Czytaj komentarze ludzi a nie najemników.
anonim2015.05.18 16:28
Bredzisław tak się omotał tymi kłamstwami że niedługo chyba sam w nie uwierzy.
anonim2015.05.18 17:39
Anita myśli że na Frondzie jest jeszcze ciemny lud co wszystko kupi , a tu mały joke sytuacyjny :-) , na Niezależną Anitko - tam jest ostatnia enklawa C
anonim2015.05.18 17:39
Ciemnogrodu
anonim2015.05.19 7:01
Manipulacje odnośnie osoby Dudy, Duda powinien ujawnić w czasie drugiej debaty. Przez półkłamstwa Bronka obywatele wyrabiają sobie zafałszowany obraz Dudy.
anonim2015.05.19 20:43
Dziwne ze moje tak merytoryczny komentarz zostaly skasowane Panie Terlikwoski. Mimo ze to wpis do Anity. O co chodzi?
anonim2015.05.20 10:18
Mam już dość tego całego zamieszania ;/