Agatha Christie pomogła uratować liturgię trydencką w Anglii - zdjęcie
05.11.21, 11:56Fot. Facebook Tomasz Sekowski

Agatha Christie pomogła uratować liturgię trydencką w Anglii

5

Znana na całym świecie autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, Agatha Christie, choć sama nie była katoliczką to jednak niespodziewanie w bardzo istotny sposób wpłynęła na uratowanie Mszy św. trydenckiej na Wyspach Brytyjskich.

Gdy na mocy posoborowych zmian na przełomie lat 60. i 70. poprzedniego wieku, zaczęto w Kościele masowo odchodzić od sprawowania Mszy św. w rycie, który obowiązywał w Mistycznym Ciele Chrystusa przez 400 lat, angielski Kościół postanowił zawalczyć o możliwość z dalszego jej sprawowania.

Na ręce papieża Pawła VI trafiła prośba o zezwolenie na dalsze odprawianie Mszy w rycie przedsoborowym. Ówczesnemu biskupowi Westminsteru Johnowi Heenanowi do podpisania listu udało się namówić wielu ludzi nie tylko życia religijnego, ale także kultury i sztuki, niejednokrotnie również i takich, którzy sami nie byli katolikami. Pod prośbą skierowaną do Pawła VI o indult w sprawie liturgii trydenckiej widniały podpisy nie tylko dwóch biskupów anglikańskich, ale również tak znanych twórców, jak pisarze: Robert Graves, Graham Greene, skrzypek Yehudi Menuhin czy słynny pianista Valdimir Ashkenazy.  

Jednak to właśnie podpis Agathy Christie, której twórczości Paweł VI miał być rzekomo wielbicielem, zrobił na biskupie Rzymu największe wrażenie. Przeglądając listę nazwisk podpisanych pod skierowaną do niego prośbą o indult, gdy natrafił na nazwisko swej ulubionej pisarki miał aż zakrzyknąć z wrażenia: „Ach, Agatha Christie!”.

Sygnatariuszom listu chodziło nie tylko o duchowy wymiar liturgii trydenckiej, który przez wieki podtrzymywał przy życiu prześladowany przez ewangelików angielski katolicyzm, ale również o niesłychane wręcz bogactwo artystycznego i kulturowego dziedzictwa Mszy Piusa V, którego ich zdaniem, nie można tak po prostu przekreślić z dnia na dzień.

Właśnie równo 50 lat temu, 5 listopada 1971 roku, papież Paweł VI wydał upragnione przez angielskich katolików zezwolenie, które przeszło do historii jako „Agatha Christie Indult”.

Po wielu latach, w lipcu 2007 roku dekretem „Summorum pontificum”  Benedykt XVI uwolnił w całym Kościele liturgię trydencką, uznając ją za „nadzwyczajną formę liturgii Kościoła”.

Natomiast od lata tego roku Franciszek na mocy motu proprio „Traditionis custodes” ponownie gwałtownie ograniczył możliwości sprawowania Mszy św. wszechczasów. Może być ona teraz odprawiana wyłącznie za zgodą miejscowego biskupa, jej dopuszczalność została też obwarowana wieloma surowymi warunkami. Zdaniem Franciszka swobodne sprawowanie liturgii trydenckiej „spowodowało zbyt wiele podziałów”.

 

ren/ekai.pl

Komentarze (5):

new look2021.11.5 12:41
Cóż za sensacyjna informacja i to na stronie Red. Terlikowskiego uważającego się za Katolika i znawcę Kościoła. Znana pisarka kryminałów stanęła w obronie Mszy św. A papież Paweł VI zakrzyknął z wrażenia , że tak sławna osoba podpisała się pod prośbą. Żenada. Ujawniająca słabość ludzką i małość. To chyba jakiś chwyt „reklamowy” w temacie NOWEJ polityki historycznej Kościoła i czynienia wszystkiego aby USPOKOIĆ biednych , niedouczonych wiernych , że DZISIEJSZY KOŚCIÓŁ JEST KOŚCIOŁEM KATOLICKIM z Jego Nauką i z Liturgią katolicką CHOCIAŻ tak nie jest . A red. Terlikowski i jego współpracownicy uczestniczą w tej MANIPULACJI szukając ciekawostek , aby na ich tle ROZPOWSZECHNIAĆ informacje z Watykanu mieszające ludziom w głowach i zacierające PRAWDĘ o PRZEJĘCIU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i Jego Urzędów PRZEZ MASONÓW , MODERNISTÓW i HERETYKÓW przy współpracy HIERARCHÓW ZDRAJCÓW . Przytoczona opinia jak i inne bp. Bergollio > Zdaniem Franciszka swobodne sprawowanie liturgii trydenckiej „spowodowało zbyt wiele podziałów” tylko potwierdza ZAPARCIE się WIARY KATOLICKIEJ i KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO a także postawienie siebie POZA KOŚCIOŁEM. Papież [ jak często słyszeliśmy} też jest człowiekiem a nawet popełnia BŁĘDY [vide: Ks.Isakowicz o J.P.II]. A jeśli tak to BEZPIECZNIEJ JEST TRZYMAĆ SIĘ PRAWDZIWEJ NAUKI i Liturgii Kościoła Katolickiego tzn. Mszy św. w rycie WSZECHCZASÓW /w rycie Trydenckim niż SZUKAĆ „wiatru w polu” – ducha świata i EKSPERYMENTOWAĆ z ZAPSZAŃCAMI i ZDRAJCAMI.
Jawny2021.11.5 12:17
Bułkie przez bibułkie.
Anonim2021.11.5 12:00
Harry Potter jest zły. A czy Fryndzle wiedzo, że autorka pisząc książkę wzorowała się na Akademii Pana Kleksa??? Nie widzo Fryndzle podobieństwe???
Jawny2021.11.5 12:12
Nuuu, jo nie widze. Przetłumacz nom, mondralo. Byle tak kawe na ławe.
Jola2021.11.5 12:21
Jest bardzo zły a dodatkowo perfidnie zły. Autorzy wzorowali się raczej na Stalky i Spóka.