22.10.15, 17:36

Abp Peta: Synod nie zmieni Ewangelii ani doktryny Kościoła

Biskupi wiążą wielkie nadzieje z przygotowywanym obecnie dokumentem końcowym Synodu. Zdaniem abp. Tomasza Pety z Kazachstanu będzie to okazja, by jasno przypomnieć nauczanie Kościoła o rodzinie i zdecydowanie odrzucić błędne propozycje, jakie pojawiły się w auli synodalnej.

„To może dobrze, że na Synodzie pojawiły się głosy będące jakby echem tego, co mówi się w świecie – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Tomasz Peta. – Dzięki temu jasna odpowiedź Kościoła przyniesie pokój wszystkim, którzy szukają prawdy o rodzinie i małżeństwie. Dobrze, że pojawiły się te głosy, które niektórzy ojcowie synodalni przynieśli ze swoich środowisk. Przypomnę, że chodzi tu o szukanie jakichś pozytywnych elementów w konkubinatach i w homoseksualizmie, a także o propozycję, by Komunia święta była dostępna dla wszystkich, również dla tych, którzy są w sytuacji grzechu...

Dobrze, że to się pojawiło, aby nie było gdzieś skryte, ale wyszło na wierzch i zostało jasno ocenione. Osobiście nauczyłem się na Synodzie większej otwartości na każdego człowieka, także tego, który jest w grzechu, w trudnych sytuacjach. To jest bardzo potrzebne, żeby widzieć każdego i starać się mu pomóc. Ale ta pomoc musi być oparta nie na sentymentach jedynie, nie na ludzkim współczuciu, ale musi być w świetle Jezusa, Jego nauki, łaski, Jego miłosierdzia, bo my nie jesteśmy w stanie pomóc nikomu. Tylko Jezus może pomóc człowiekowi. Dlatego jestem przekonany, że Synod potwierdzi naukę Jezusa i Kościoła, aby pomóc każdemu, nawet tym, którzy są w bardzo trudnych sytuacjach”.

bjad/Radio Watykańskie

Komentarze

anonim2015.10.22 18:01
Naprawdę ... a może zmieni tzw. praktykę komunii dla cudzołożników... czyli defacto DOKTRYNĘ!
anonim2015.10.22 18:15
To oczywiste,że synod nie zmoeni traktowania pederastów i cudzołożników. O czym tu dyskutować?Jedyna nadzieja dla sodomitów i grzeszników to zaprzestanie trwania w grzechu i nawrócenie lub wieczne potepienie.
anonim2015.10.22 18:25
ale w niemczech i tak daja komunie zmieniac to bez znaczenia
anonim2015.10.22 18:25
ale w niemczech i tak daja komunie zmieniac to bez znaczenia
anonim2015.10.22 19:00
Dla współczesnego świata doktryna Kościoła i Ewangelia są niezmienne jak ta skała - św Piotr, co na niej jest zbudowany Kościół, którego bramy piekielne nie przemogą. Stalowa konsekwencja. Jestem tego na 100% pewien. Zmieni się tylko taki pikuś jak praktyczne podejście duszpasterskie. Nasz świat już świetnie się przystosował do hipokryzji i potrafi bardzo kreatywnie używać słów podkładając im inne znaczenia. Tutaj np. wszystkie małżeństwa byłyby nierozerwalne z definicji. Jak najbardziej. Zarówno to pierwsze, jak i drugie, trzecie...
anonim2015.10.22 20:15
Jaki ten Synod szlachetny się okazuje, a biskupi wraz z nim! Szlachetnie nie zrobią z nas heretyków (sami są). Patrzcie – czyżby nie chcieli już być jak bogowie? Czyżby nie chcieli już decydować co jest dobre, a co złe? Czyżby przypomnieli sobie, że są tylko ludźmi? Czyżby przypomnieli sobie wreszcie, Komu mają służyć? A może tylko się przyczaili?