Abp Guzdek: Mimo piekła wokół, pozostali wierni prawu miłości  - zdjęcie
31.07.21, 18:54Fot. screenshot - TVP Info

Abp Guzdek: Mimo piekła wokół, pozostali wierni prawu miłości

29

Abp Józef Guzdek wygłosił dziś homilię w czasie Mszy polowej w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Duchowny wskazywał na postawę mieszkańców Warszawy, którzy mimo urządzonego przez Niemców piekła, „do końca pozostali wierni prawu miłości”, niosąc pomoc chorym i rannym, zarówno Polakom, jak i Niemcom.

Na warszawskim placu Krasińskiego przed pomnikiem Powstania Warszawskiego administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp gen. bryg. Józef Guzdek przewodniczył dziś Mszy św. wpisującej się w obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Mszę św. koncelebrowali ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Obecny był m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński oraz premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.

Abp Guzdek podkreślał w homilii, że w czasie Powstania Warszawskiego walka toczyła się na dwóch płaszczyznach. Była walka z bronią w ręku przeciwko fizycznemu najeźdźcy, ale była też walka duchowa, „aby w tym morzu zła i nienawiści pozostać dobrym człowiekiem”.

W tej duchowej walce tryumfowało wielu Warszawiaków, którzy w czasie, w którym „Niemcy zgotowali piekło”, nie dali się zwyciężyć złu i „do końca pozostali wierni prawu miłości – nawet nieprzyjaciół”.

- „Nieśli oni pomoc, pielęgnowali chorych i rannych – postępowali zgodnie z nauczaniem Jezusa: Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie

- mówił kaznodzieja.

Przypomniał postać śp. ppor. Wandy Zalewskiej-Zdun ps. „Rawicz”, która służąc ma Żoliborzu w II Obwodzie „Żywiciel” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, niosła pomoc nie tylko rannym Polakom, ale również Niemcom.

- „Ta wówczas młoda, szlachetna dziewczyna wypełniała powołanie pielęgniarki, bo była przekonana, że na polu bitwy jest wróg, zaś ranny żołnierz to nade wszystko człowiek”

- wskazał abp Guzdek.

W ten sposób, podkreślił, jak wielu innych lekarzy, sanitariuszek i pielęgniarek, ta młoda dziewczyna „zdała egzamin z najtrudniejszej miłości, chrześcijańskiej: miłości nieprzyjaciół”.

- „To pozwala wierzyć, że nawet w krańcowo trudnych warunkach próby i prześladowań, można zachować się godnie i ocalić swoje człowieczeństwo”

- zaznaczył.

Kaznodzieja mówił również o potrzebie zwycięstwa „nie tylko na wojnie, ale i nad wojną”. Podkreślał, że „największym moralnym zwycięstwem jest uwolnienie się od nienawiści i chęci odwetu”.

kak/PAP

Komentarze (29):

Obłęd '442021.08.1 10:11
https://historia.org.pl/2013/12/28/obled-44-czyli-jak-polacy-zrobili-prezent-stalinowi-wywolujac-powstanie-warszawskie-p-zychowicz-recenzja/
mateuszjegliński2021.08.1 9:51
Posoborowy bełkot, co forumowicze zauważają. Tak, tylko miłość, a sprawiedliwość, kara, prośba o wybaczenie gdzie. Bp Guzdek, mało wiary, dużo lewackiej ideologii. Znaleźć przykład, że jakaś sanitariuszka pomagał Niemcom. Tylko, czy akurat nie zajmowała się Polakami, czy zostawiała Polaków i pomagała Niemcom. Boże co za entelektualystow mamy biskupow.
Czesław2021.08.1 9:02
Chyba za dużo jest potępienia dla "nienawiści" a zapominamy o karze za złe czyny tj.grzechy. Jest niebo, piekło i czyściec i niezależnie jakiego słowa użyję czy w imię sprawiedliwości i kary czy z nienawiści zły czyn powinien być ukarany. A ostatnio kk przyjął narrację lewacką i tylko ciągle o miłości i walczy z nienawiścia nie ze złymi czynami i złymi ludżmi. Piłsudski mówił "W czasach zamętu strzeżcie się obcej agentury i nienawdżcie tych co służą obcym". Niestety nie ma kary nie ma miary, to dlatego kk nie może poradzić sobie ze zbrodnią np.pedofili i gorszącą mafią lawendową. Zło i złych ludzi trzeba nienawidzieć i karać nawet w imię miłości.
katolik2021.08.1 8:33
Jaki jest poziom inteligencji i wiedzy o aktualnym stanie społeczno- politycznym, układach masonsko- nazistowskich Abp Gądeckiego, jeśli wszedł w układ z mordercami i jak oni nawołuje Polaków do dokonania samobójstwa chemią genetyczną, i nawet z ambon proboszczowie nawołują ludzi do dokonania sepuku chemią genetyczną. Jak napisał,, Cytat" tlenek grafenu w pseudoszczepionkach spowoduje paraliż, śmierć-- czy to do NARODU POLAKÓW przemawia, czy jeszcze nie dociera. Mordercy SSPIS i pseudoznachory , samorządowcy dający ogłoszenia w Kościołach, proboszczowie, Abp Gądecki - wszyscy oni mordują na całego Polaków, realizują plan mordu Billa Gatesa , sorosa szwaba. szwab powiedział, że nigdy ludzie nie zdejmą maseczek, będą bydłem, bo masoni tak chcą
rebeliant2021.08.1 8:17
Arawakowie przywitali kolumbowiczów dobrym jedzeniem i byli bardzo pokojowo nastawieni. Byli nastawieni pokojowo nawet, gdy już piewcy Słowa Bożego rozpędzili się już na dobre w czynieniu z Arawaków podludzi. Najeźdźca tak się rozbestwił, że zabijał dla zabawy. C H U J w d.upe Jezusowi od samego Diabła, za potępianie broniących się orężem przed napastnikami. C H U J tym bardziej boleśniejszy, że niebiańskie przestrzenie są jakoś same szczelnie zamknięte przed tymi, którzy mogliby naciągną Bogu Jahwe gacie na jego wszechmogący łeb.
Anonim2021.08.1 7:56
Co ten Guzdek nie powie ? To Żydzi wiedzą czym jest miłość ? Miłość jest darem Boga . A o ile mi wiadomo to przed wyjściem z Egiptu czcili złotego CIELCA . I tak było w czasie wędrówki i tak pozostało do dzisiaj . Teraz nazywa się ono umownie pieniądz który ma ( a przynajmniej powinien mieść ) pokrycie w złocie . Temu Żydzi oddają cześć , to kochają najbardziej . A więc co to indywiduum mi tu pieprzy o miłości ? To z miłości do gwałconych ofiar przez swych kumpli pedofili na to pozwalał ? Co za łajdactwo . Jeszcze toto śmie nawijać o miłości . Wszyscy wiedzieli i ukrywali . Takie rzeczy niosą się pocztą pantoflową . " Dla dobra kościoła " . Czyli kogo ? Tych spaśnych oszustów ? Dobre ....kościół to niby wszyscy wierni i to oni gwałcili swoje dzieci ?
Ktoś2021.08.1 7:54
Bardzo mądre kazanie. Dziękuję.
ŻałosnyKleroStaruchWBłazeńskimKostiumie2021.08.1 5:50
Nieszczęsny staruchu, trzeba się było przebrać w te komiczne kostiumy pozłacane, żeby chcieli słuchać twoich wypierdów? Watykański błaźnie, gdyby znów przyszli Niemcy, w minutę sprzedałbyś Polaków za utrzymanie się w pałacu.
marian2021.08.1 6:02
Wykorzystają każdą okazję by przebrać się za cyrkowego błazna. A - fe.
Anonim2021.08.1 6:58
i nie należy zapominać jak łyse pały z jeleniej górki w czestochowie witały wylewnie wkraczające oddziały ss do miasta ,z resztą ,gustawowi adolfowi też właziły w du/pe ,inaczej kordecki już dawno świntym by został
Anonim2021.08.1 5:40
Objawienia w Siekierkach odnoszące się do Powstania Warszawskiego ....... https://www.fronda.pl/a/objawienia-w-siekierkach-odnoszace-sie-do-powstania-warszawskiego,54915.html
Anonim2021.08.1 5:41
Polacy a Włosi: 4 czerwiec 1944: Niewiarygodne ocalenie Rzymu .............. https://babylonianempire.wordpress.com/2021/07/31/polacy-a-wlosi-4-czerwiec-1944-niewiarygodne-ocalenie-rzymu/
Anonim2021.08.1 5:50
Polacy, jak te panny nieroztropne, czegoś zabrakło? Włosi "wykorzystali" okazję na nawrócenie i modlitwę błagalną o ocalenie do Matki Bożej Miłości? Rzym ocalał?
Skrzypek na dachu2021.08.1 5:37
Brawo Zolnierze Wojska Polskiego RP II .
Anonim2021.08.1 4:54
Dzisiaj wszyscy jesteśmi powstańcami? Dziś wszyscy idziemy na Wilczy Szaniec? Taki los zgotowali nam globaliści?
Izydor2021.07.31 22:18
Wyznawca neolitycznej mitologi bliskowschodnich pastuchów w śmiesznej czapce tak rzekł. To musi być prawda.
rebeliant2021.07.31 22:16
I jeszcze jedno tępy c.h.uju w koloratce - gdyby nie to, że ludzie pozostali bezbronni praktycznie (inaczej: bezradni), to zrobiliby najeźdźcom w d.upach lej po bombie. Większość tych zachowań "wiernych miłości" (tzn. bycia ofiarom) wynikała z braku broni i sił żołnierskich.
JPIII2021.07.31 21:59
Co ten pedophil pie...rdoli? Oni odprawiali modły do starego pedophila bogai dawali się zabijać. Wielcy bohaterowie ?
rebeliant2021.07.31 20:42
To nie anioły walczyły z szwadronami śmierci, ale śmiertelnicy ojcowie i matki karabinem, granatem i ogniem.
katolik2021.07.31 20:28
Episkopat z aBp Gądeckim tak umiłował nieprzyjaciela szatana, ze u się mu oddał, pociągając wiernych i oddając Ksieży na usługi szatana, jako jego sługusy biorące chemię genetyczną, po której choroba i śmierć w czasie.
rebeliant2021.07.31 20:26
https://www.youtube.com/watch?v=KNyG5AwlKGE
katolik2021.07.31 20:08
Abp Gądecki odpowiadasz duszą za skazanie wiernych i Księży na choroby, śmierc po chemii genetycznej i dokonanie celowe depopulacji ludzkości
matis892021.07.31 19:56
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
rebeliant2021.07.31 19:39
Od dziś ochrona papieża ma nosić pieczywo do ochrony przed napastnikami.
Anonim2021.07.31 19:21
zapomniałes katabasie ,ze gorszymi skur..syna od niemców byli ukraincy skierowani do likwidacji powstania ,co za czasy ,jakis jełop plecie trzypotrzy
rebeliant2021.07.31 19:30
Trzypotrzy klepie jełop pod budka z piwem, a te gnoje pchają się do wojska polskiego. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że ich słowa wypowiadane z gromowładnego wywyższonego piedestału spadają na ludzi, którzy od małego byli poddawani tresurze psychicznej "Bóg, Diabeł, piekło, niebo, dziewice".
Anonim2021.07.31 19:59
może sie kiedyś pochwala ,ile idzie rocznie kapusty na tych feldkuratów z du/py wyjętych ,ocz oficerów ,bo kto widział ,żeby taki fikuśmikus po szkółce pomaturalnej biskupiej szeregowym chodził
rebeliant2021.07.31 19:17
Niech Duda sprzeda te F-35 i za tą kasę nakupi chleba, to wówczas gdy najeźdźcy przyjdą dy.mac jego córkę, to niech on rzuca w nich tym chlebem. I niech nie zapomni miłować dymaczy jego córki. Tak właśnie należy odbierać obłudne wywijanie słowami Jezusa przekreślającymi "oko za oko, ząb za ząb" i wskazaniu "jaka nagrodę będziecie mieć za miłowanie tych, którzy was miłują ?" - są to chwytliwe hasełka, które nie wiedzieć czemu ludzie mają brać sobie jako smycz hycla (zupełnie tak jakby ludzie chcą czy nie mieliby być własnością jahwickiej sekty). Jezus wcale nie mówi, że jakiekolwiek nagrody będą - on tylko pytanie zadaje... i też nie wiadomo w jakim celu - może dlatego, aby podkreślić odległość człowieka od boskości, że on się poświęca, a ludzie nie. Przy tyj okazji należy zwrócić uwagę na to, że słowa księżula (który na co dzień jest chroniony murami i monitoringiem) są zupełnie inaczej odbierane przez ludzi, którzy od dzieciństwa są tresowani targiem niebiańsko-piekielnym. A skoro mowa o śfiąłtobliwe tresurze od dzieciństwa, to zwróćmy uwagę, że jest to sekta dozwolona od lat osiemnastu jednak, gdyż ona zastrasz do bezgranicznego poświęcania się... założę się że gdybym wskoczył na scenę i posłał parę ch.u.ji temu kapłanowi uczonemu w piśmie, to nie dostałbym chleba, ale parę pał i odsiadkę, a ta kanalia zastrasza wszystkich przetresowanych Bogiem, aby dali jeszcze tubkę wazeliny gwałcicielom, gdy ci przyjdą krzywdzić wasze rodziny. Po co ta łajza w ogóle tam poszła i miesza się do polskiego wojska ?!
Anonim2021.07.31 19:15
Serio klecho? A czy Jezus nie nakazał nadstawiać drugiego policzka?