Abp Andrzej Dzięga: Klękajcie do Komunii świętej - zdjęcie
23.01.19, 13:45

Abp Andrzej Dzięga: Klękajcie do Komunii świętej

53

W w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Podkreślił wagę komunii na klęcząco.

Przytoczmy tu jego słowa: Mam nieodparte wrażenie, że postawa „na kolanach” jest dzisiaj podejmowana przez wiernych o wiele częściej i z głębszą radością serca, niż się nam wszystkim wydaje. Osobiście widzę w tym jakiś znak czasu – wskazał. Jeżeli chodzi o postawę stojącą, według abp Dzięgi, powinna ona się pojawiać wtedy, gdy „względy zdrowotne komuś nie pozwalają klękać (nawet jeśli tego nie widać) albo jeżeli w konkretnej wspólnocie, po odpowiedniej formacji teologiczno-liturgicznej, a nawet mistagogicznej, ze względu na inne racje przede wszystkim praktyczny problem organizacyjny w Liturgii Mszy Świętej, szczególnie w sytuacji, gdy tabernakulum jest umieszczone w centrum prezbiterium”.

Cytowany hierarcha dodał przy tym: „Nie wyobrażam sobie natomiast sytuacji, aby z racji, powiedzmy „administracyjno-porządkowych”, ktoś zabraniał wiernym uklęknięcia do Komunii Świętej lub w tym tonie komentował postawę klęczącą, jako np. przesadną dewocję”.

W przytaczanej rozmowie Metropolita szczecińsko-kamieński nie skupił się jednak tylko na sposobie komunii św. Zauważył bowiem ogólny problem zaniku pobożności eucharystycznej. W tym kontekście sformułował też następujące spostrzeżenie:

Mam czasem wrażenie, że kapłanowi było duchowo łatwiej sprawować Mszę Świętą w tradycyjnej liturgii, tzw. trydenckiej, gdy zwrócony w stronę tabernakulum, praktycznie nie rozpraszany przez ludzi, mógł niejako cały „zanurzyć się w Tajemnicy Obecności Pana” . W nowej liturgii natomiast, kapłan musi dbać nie tylko o swoje uświęcenie, ale też o to, aby „Lud Boży mógł się w tę Tajemnicę duchowo zanurzać coraz pełniej”. A podołać jednemu i drugiemu, nie jest księżom łatwo.

Inną sprawą jest np. problem ministrantów, którzy w czasie Mszy św. przechodzą pomiędzy ołtarzem i tabernakulum: czy powinni wtedy pokłonić się lub uklęknąć w stronę ołtarza, czy tabernakulum?

Według abpa Dzięgi, pokłon ten powinien być „jednocześnie w stronę tabernakulum i ołtarza, w pełnej czytelności treści znaku, jaką jest uczczenie Jezusa Chrystusa”. Jest to oczywiście tylko wtedy możliwe, gdy tabernakulum nie znajduje się gdzieś na uboczu.

Innym problemem są koncerty w kościołach, a nawet miejsce scholi w czasie Mszy św., lub ustawianie się do zdjęć tyłem do tabernakulum. Odnosząc się do tych spraw, abp Dzięga stwierdził: Ale tu potrzebna byłaby już odrębna rozmowa. Nie wydaje mi się także, żeby najlepszym rozwiązaniem było przenoszenie tabernakulum do bocznej nawy lub bocznej kaplicy dla uniknięcia takich problemów praktycznych. Szukajmy więc radości serca we własnej postawie adoracji (pełnego miłości uczczenia Jezusa Chrystusa w Eucharystii) i nie lękajmy się dać Bogu prawdziwie centralnego miejsca w świątyni i w życiu. I zawsze odczuwajmy radość serca na widok wiernych, klękających z wiarą przed Panem Jezusem lub w inny godny sposób oddających Mu cześć .

A podsumowując słowa cytowanego metropolity można powiedzieć, że są kłopoty, ale i lekarstwo na nie: szczera adoracja Chrystusa, która najlepiej wyraża się w komunii przyjmowanej na kolanach. Choć również, w wierze udzielającej jej księży, za którą powinny iść „katecheza, wyjaśnienia, przypomnienia”.

erl/naszdziennik.pl

Komentarze (53):

nie dla marksizmu2019.05.15 9:02
To jest sprawa drugorzędna. Diakon Franciszek Komunia Święta w Wieczerniku była udzieloną apostołom w postawie siedzącej i na rękę. Nie koncentrujemy sie jak faryzeusze na zewn. postawach. Co sie liczy to duch skruszony i czyste serce. Wielu katolików popiera aborcje i metodę in vitro i w tym stanie przyjmują Komunie Sw. O tym mowić a nie o postawach  O. L.Knabit:https://www.youtube.com/watch?v=Y1Trj_Ihe0M
nie dla marksizmu2019.05.15 8:56
A poza tym to tylko zewnętrzne znaki nie formujące serca jak wiem z wlasnego doświadczenia. :ludzie klękają aby czuć się kimś lepszym by potem wygrażać papieżom rzekomym lewakom czy heretykom.
nie dla marksizmu2019.05.15 8:53
Niech wrócą balaski, bo tak to przyjmowanie Komunii św. staje się żenującą gimnastyką i opóźnia cały korowód.
Jan Radziszewski2019.05.10 19:26
X Abp Andrzej Dzięga + Adamie to nie twój kolega tylko Bp KK uświadom sobie dupku że takich przyjmujących Komunię św na stojącą lub na rękę za mniej niż osiem lat NIE BUDIET - bo będą zabrani na Sąd Boży tzn umrą bo wszelkich bezbożników diabły wezmą do piekła _ Łk 17,26-30 Trzy dni ciemności.
Jan Radziszewski2019.05.10 19:02
NMP 25.03 br Na ziemi żyłam 70 lat bez kilku miesięcy. Zaznałam śmierci, bo we wszystkim naśladowałam Mojego Boskiego Syna Jezusa, Zbawiciela w jednej Osobie. Mogłam za zgodą Trójcy Świętej uniknąć śmierci, lecz tego nie wykorzystałam, bo chciałam nawet w tym, być podobna do Jezusa. Całe Moje życie cierpiałam duchowo, tak, jak Mój Boski Syn Jezus Chrystus. Odczuwałam na swoim ciele to wszystko, co cierpiał Zbawiciel. Skonałabym wcześniej, gdyby Mnie nie przytrzymywała przy życiu wszechmoc Trójcy Świętej. Powodem Mojej śmierci była przeogromna miłość do Trójcy Świętej. Gdy nadszedł odpowiedni czas, Trójca Święta zaprzestała podtrzymywania Mojego życia, a wtedy Moja dusza bardzo łagodnie opuściła Moje Święte Ciało i jako jedyna z ludzi nie miałam sądu szczegółowego, bo nie był potrzebny. Każdy ważny moment Mojego życia, spędzałam na klęczkach, nawet w tej postawie powiłam Mojego Jezusa. Zawsze wyłącznie na klęcząco przyjmowałam Komunię Świętą. Chcę, abyście o dziatki miały świadomość, że tylko na kolanach dopóki dacie radę i będziecie mogli, tylko w ten sposób przyjmujcie Komunię Świętą, do ust z rąk kapłana i diakona. Uświadamiam was, że za każdą inną postawę przy przyjęciu Komunii Świętej będziecie pokutować w czyśćcu, za brak odpowiedniego uszanowania swojego Boga. W tej materii nie jest ważna wola człowieka, lecz zawsze tylko i wyłącznie Wola Boża, którą przekazuję wam . Kto może, niechaj często modli się, leżąc przed Bogiem krzyżem. Duch Święty pouczył Mnie za Mojego życia, bym tak czyniła i Ja, jako pierwsza wprowadziłam tę praktykę i dość często leżałam przed Bogiem krzyżem w ukryciu. Nikt nigdy nie upokarzał się tyle przed Bogiem, co Ja. Czyniłam wszystko w swoim życiu codziennym, oprócz tego, co jest grzechem.
hmm2019.05.5 20:05
Szukam osób chętnych do jednorazowego postu o chlebie i wodzie w intencji biskupów o potrzebne łaski, światło i dary Ducha Świętego w posłudze kapłańskiej. Czy może chciałby się ktoś przyłączyć? :) Bardzo proszę. Jeśli by się ktoś zdecydował to proszę o kontakt: [email protected]
JPIII2019.05.3 11:25
Ten ped.ł i pedophil chce aby durne katole kontynuowali ludożercze maniery.
Jan Radziszewski2019.05.10 19:37
Pisałem ci dupku żydowski że pedofilami są żydzi przecież wiesz czego uczy Talmud Ot "trzyletnia dziewczynka Goja może być gwałcona przez żyda "Aboda Sarach 37 a + podobne zalecenia Talmudu dot sexu
Edward2019.05.2 11:21
Od dawna abp Dzięga zapadł mi w serce, swoimi mądrymi, przepojonymi Duchem Świętym homiliami. Wygłasza je bez czytania z kartki, a są tak mądre i piękne, bo przepojone miłością do Stwórcy. Jeden z nielicznych kapłanów, u którego czuje się gorącą wiarę jaki i miłość do Kościoła Katolickiego. Każda Jego uwaga wypływa z Jego wiary w Jezusa i Kościół Katolicki.
Gregor2019.04.29 16:31
Może by tak ten sandał obok tekstu zniknął!!! Jak można dawać reklamę obok takich ważnych wiadomości?
Monika2019.05.2 11:24
U ciebie na ekranie jest sandał, u mnie damskie majtki. To wynika z programików śledzących upodobania właścicieli komputera. Musiałeś interesować się ostatnio sandałami i ci "wrzucają" takie reklamy. Za 2 tygodnie będzie co innego.
slaw2019.01.25 13:57
To kapłani zabronili ludziom klękać do Komunii św. W naszej parafii dochodziło do aktów ostracyzmu (niegodnych prawdziwego KK) wobec wiernych trwających przy postawie klęczącej. Lekceważyli sobie słowa Ewangelii, ze na imię Jezus zgina się każde kolano (na samo imię, a co dopiero na ciało). Chcieli znieczulicy eucharystycznej, to z każdym rokiem mają ją coraz większą, w Polsce, bo w reszcie świata nie ma już czego (wł.kogo) zbierać.
adam2019.01.24 9:30
Panie Andrzeju..za kilka,kilkanaście lat nie będziecie mieć tego "problemu"..!
Jan Radziszewski2019.05.10 19:20
to nie twój kolega tylko Bp KK uświadom sobie dupku że takich przyjmujących Komunię św na stojącą lub na rękę za mniej niż osiem lat NIE BUDIET - bo będą zabrani na Sąd Boży tzn umrą bo wszelkich bezbożników diabły wezmą do piekła _ Łk 17,26-30 Trzy dni ciemności.
Gość2019.01.24 8:59
Duchowny bardzo dobrze odczytuje Mszę św i Eucharystię. Niby Katolicy wierzący a nie rozeznają do Kogo przychodzą i Kogo przyjmują w Komunii.Glina spoufala się i Stwórcę nazywa ojcem a siebie dzieckiem...Świetość przyjęła ludzkie ciało żeby nie zatracił się człowiek ale na powrót wrócił do Boga Stwórcy. Przyjmujesz prawdziwego Boga prochu i jeszcze tego nie rozumiesz. Trzeba czytać jak przyjmowali wielcy świeci nasz Papież JPII
Grzegorz2019.01.24 9:27
Bóg podnosi Z kolan A nie upokarza
Rozum 2019.01.23 22:53
Wygląda bardzo podejrzanie.
Foster2019.01.23 18:48
Przed laty zachęcali do usunięcia balasek z kościołów, do przyjmowania komunii na stojąco, a teraz odwrotnie. Przecież wierni nie są organizatorami mszy świętej. Jak każą klękać - to wierni się dostosują. Kiedyś księża zachęcali do nowości związanych z przyjmowaniem opłatka do dłoni i to się nie przyjęło,
mona2019.01.27 21:16
wierni też mogą myśleć, a nie jak te baranki słuchać ks. proboszcza
athos2019.04.28 19:43
Foster! Nie mów "opłatka". To jest Ciało Pana Jezusa, a nie jakiś wigilijny opłatek. Takie określenie jest pogardliwe i obraża Boga.
gośka2019.01.23 16:26
można kleknąć tylko kto później wstanie?....a księża to sobie żarciki stroją z parafian, którzy wywracają się podczas wstawania od komunii
Krzysztof2019.01.23 16:19
Znam taką opinię pewnego mnicha: " Komunie św. przyjmujemy do lewej reki, prawą ręką zabieramy komunikant i wkładamy do ust", wykonujemy w ten sposób słowa: "łamał i rozdawał mówiąc bierzcie i jedzcie z tego wszyscy to jest bowiem ciało....". Komunię św. przyjmujemy na stojąco: " nie nazywam was już niewolnikami, ale przyjaciółmi", jaka jest relacja między przyjaciółmi, na kolanach ???? chyba nie. Komunię św. przyjmujemy na stojąco, gdyż mamy z naszym Ojcem relację dziecka, dziecko nie idzie do Ojca na kolanach, tylko rzuca mu się na szyję (kochającego Ojca rzecz jasna). Chyba ten mnich ma rację.
athos2019.01.23 16:33
Przed Majestatem Boga zawsze klękamy. Człowiek nie jest równy Bogu. Między człowiekiem a Bogiem istnieje nieskończona różnica jakościowa. Przyjmowanie Pana Jezusa do reki jest Jego profanacją. Tego żaden prawdziwie wierzący katolik nie uczyni.
Krzysztof2019.01.23 17:01
Tego typu nauki jak napisałem są głoszone, a Komunia św. praktycznie udzielana na rękę w jednym z najbardziej znanych i cenionych klasztorów zakonnych w Polsce. Osobiście brałem w tym udział podczas rekolekcji i zapewniam, że to ludzie zatopieni w Chrystusie i jego miłości.
Leon Napoleon2019.04.27 14:43
Niestety, Panie Krzysztofie nie ma Pan racji. Nasze ręce są niegodne zeby przyjmować Eucharystię "do ręki". To jest brak szacunku do Boga Stwórcy. Komunię Św. przyjmuje się na kolanach i do ust. Pozdrawiam,
xxxx2019.04.29 9:21
cyt,: "zapewniam, że to ludzie zatopieni w Chrystusie" - ciekawe, co jest miarką tego "zatopienia w Chrystusie"?
Marek2019.05.29 21:19
To, że tak przyjmujesz komunię na rękę to nauka masonów aby odebrać chwałę bogu. Zastanów się czy Naprawdę jesteś równy Bogu?
Elżbieta R.2019.01.23 21:10
Trzeba po prostu w kościołach przywrócić balaski, symbolizujące stół eucharystyczny, nakrywany każdorazowo przez ministranta symbolicznym białym obrusem. Wtedy łatwo się podnieść z klęczek, bo jest oparcie dla rąk. Skoro można je było usunąć, to można i wstawić z powrotem.
klękam przed Bogiem w największej pokorze2019.04.29 22:29
Komunia na stojąco??? jak równy z równym??? a kim ty jesteś człowieku jak miewasz się równy Bogu? Uważaj aby cię pycha nie rozerwała, ona zawsze idzie przed upadkiem.
Pat2019.01.23 16:16
Jeśli księże biskupie dajecie "jak leci" no to chyba klękanie nie jest tutaj największym problemem.
nikt2019.01.23 14:30
mniej więcej , bo nie będę pisać całego cytatu . Jedzcie chleb , bo to ciało moje . Pijcie wino , bo to krew moja . A skąd Kościół wie co miał wtedy na myśli ? Łamcie się chlebem . To znak braterstwa . Pijcie wino z jednego kielicha . To też symbol zgody i braterstwa. Tak robiły również ludy północy będące w wierze pogańskiej . Skąd więc ten pomysł o zjadaniu Boga ? Z wierzeń rzymskich ? W jednym z wierzeń tak robiono . Już nie pamiętam w którym .
Marek2019.05.29 21:14
Ty nikt obudź się z letargu swego. Czy słyszałeś o cudach eucharystycznych?
Hala2019.01.23 14:28
Serce boli jak lud idzie do komunii św. zapominając o tym, że przyjmuje ciało Pana Jezusa, prawdziwego Boga, a przed Jego majestatem należy upaść na kolana. Dziękuję takim kapłanom, którzy przypominają i nauczają nas jak wielbić Boga również w gestach.
StanislawBuk2019.01.23 14:20
Mądry i odważny hierarcha. Oby takich jak najwięcej w Polsce
anonim2019.01.23 23:20
A krzyżem nie można leżeć i biskup osobiście włoży do ust. W biblii nie było pisane, aby apostołowie klęczeli, a na obrazach widać, że siedzą wygodnie przy stole. Polscy biskupi wyjątkowo przesadzają, jak Abp Wesołowski z chłoptasiami.
Jadwiga2019.04.27 19:57
Aniołowie na twarz padają a marny człowiek ma stać jak przed Bogiem jak przed równym sobie
stahu2019.05.13 22:02
Przed Bogiem !
nikt2019.01.23 14:09
Ja już nie uklęknę :) Klękam jedynie przed Bogiem . A że Kościół wymyślił sobie materialnego Boga pod postacią Eucharystii ? To jego wymysł . Rzekomo na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy . W Piśmie Świętym nie ma żadnych przekazów o tym by jeść Boga rzekomo pod jakimiś postaciami . Bóg nie ma postaci . To pozostałość po wierzeniach pogańskich których obrządek Kościół przejął . Zwłaszcza rzymskich . A teraz pewnie nazwą mnie Heretykiem . Dobrze , że już nie palą takich na stosie . A co ? Ziemia się kręci czy nie ? " A jednak się kręci " . Wiecie kto to powiedział ?
Cykacz2019.01.23 14:24
Jakie Ty Pismo czytasz że nie ma tam "(...) to jest Ciało Moje (...)"? I czemu te kropki takie strasznie wyalienowane są..?:-))
nikt2019.01.23 14:32
Czepiasz się . Wyjaśnienie masz poniżej
CaminoCanis2019.01.23 14:26
.................A że Kościół wymyślił sobie materialnego Boga pod postacią Eucharystii ? To jego wymysł . Rzekomo na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy . W Piśmie Świętym nie ma żadnych przekazów o tym by jeść Boga rzekomo pod jakimiś postaciami . Bóg nie ma postaci . To pozostałość po wierzeniach pogańskich których obrządek Kościół przejął . Zwłaszcza rzymskich ..................... "Kto pożywa ciało moje i pije krew moją" Jak myślisz - kto to powiedział ???
Andrzej2019.01.23 21:54
no cóż nie każdy potrafi czytać ze zrozumieniem
KO442019.01.23 23:00
Byłeś, słyszałeś widziałeś, bo przekazy spisane dopiero po 300 latach działają jak cichy telefon.
Krzych Adam2019.01.23 17:10
Dlaczego heretykiem? To już raczej bezbożnikiem. A skoro "nikt" jest bezbożnikiem, to jego klękanie, czy tez nieklękanie kogo właściwie ma obchodzić?
KO442019.01.24 0:48
Żeby biskupi nie mieli problemów, to od 50 lat w ogóle nie chodzę.
Krzych Adam2019.01.23 17:17
Ziemia się kręci czy nie ? " A jednak się kręci". Tego co to powiedział nie spalono ani na stosie, ani obok stosu. To niech się "nikt" o siebie nie boi.
Andrzej2019.01.23 21:50
poczytaj z uwagą N Testament
nikt2019.01.23 22:15
Dla mnie jest ważnych tych ośmiu na plusie . Zakładając , że chociaż jeden zrozumiał to , co napisałam a reszta jest ateistami to i jest bardzo dobrze .
Leon Napoleon2019.04.27 14:44
Idź jątrzyć gdzie indziej!
Jan Radziszewski2019.05.10 19:09
Zawsze wyłącznie na klęcząco przyjmowałam Komunię Świętą. Duraku Pod postacią chleba Eucharystycznego jest cały Pan nasz Jezus Chrystus z Ciałem i Krwią, Duszą i Bóstwem NMP + Chcę, abyście o dziatki miały świadomość, że tylko na kolanach dopóki dacie radę i będziecie mogli, tylko w ten sposób przyjmujcie Komunię Świętą, do ust z rąk kapłana i diakona. Uświadamiam was, że za każdą inną postawę przy przyjęciu Komunii Świętej będziecie pokutować w czyśćcu, za brak odpowiedniego uszanowania swojego Boga
Michał Pasierb2019.01.23 14:03
Panowie duchowni, zacznijcie od siebie....
Jack Em2019.01.23 14:04
Dokładnie a ty pomyśl o sobie .
Michał Pasierb2019.01.23 14:26
zamiast odpowiedzi, posłuchaj proszę kogoś mądrzejszego ode mnie...https://www.youtube.com/watch?v=vY9O2twWtys