Jak stwierdził w mediach społecznościowych Maxime Bernier, lider Kanadyjskiej Partii Ludowej, awaria ta i niefunkcjonowanie sieci Interac pokazuje, że „nie możemy i nie powinniśmy przejść do całkowicie bezgotówkowego społeczeństwa”. Jego zdaniem jeszcze gorszym rozwiązaniem byłoby, gdyby wszystkie transakcje był kontrolowane przez banki centralne i przeprowadzane przy użyciu cyfrowych walut banków centralnych według pomysłów globalistów.
Komentujący wpis kanadyjskiego polityka zwykli użytkownicy Internetu, jak i niezależni dziennikarze wyrażali sprzeciw wobec „społeczeństwa bezgotówkowego”, podkreślając znaczenie stosowania fizycznej formy pieniędzy. Zwracano uwagę na zagrożenia dla przeciętnych obywateli i państwa w przypadku takiej awarii przy całkowicie scentralizowanym cyfrowym obrocie walutą i bez zabezpieczenia w postaci gotówki.
Spencer Fernando, publicysta i komentator działający na rzecz National Citizens Coalition, zwrócił też uwagę na niebezpieczeństwo połączenia „antywolnościowej centralizacji państwowej” oraz „rządowej niekompetencji” w takiej sytuacji. I nie są to obawy nieuzasadnione, jak stwierdza Jack Bingham z „Life Site News”, gdyż Bank of Canada poinformował publicznie, że pracuje nad rozwojem tzw. CBDC (Central Bank Digital Currency), czyli systemem cyfrowej waluty banku centralnego.
Bank of Canada podaje na swojej stronie, że przygotowuje taką „cyfrową wersję kanadyjskiego dolara (...), której Kanadyjczycy mogą zaufać i na której będą mogli polegać”, ale jednocześnie dodaje, że nie zamierza w tej chwili wprowadzić jej do obiegu i „ostatecznie to parlament i rząd Kanady zdecydują, czy lub kiedy wyemitować CBDC”. Bank przewiduje, że może nadejść taki przełomowy dzień, kiedy „CBDC może okazać się potrzebne”.
David James z „Life Site News” podkreśla fakt, że stosowanie cyfrowej waluty „nie jest jedynie kwestią techniczną”, ale wiąże się z możliwością sprawowania władzy i kontroli nad obywatelami, kiedy „więcej naszych codziennych czynności niż kiedykolwiek jest podporządkowanych wymianie pieniężnej”, a „większość z nas jest teraz powiązana ze zglobalizowanym system pieniężnym”. Stosowanie gotówki po prostu uniemożliwia sprawowanie totalnej kontroli nad obywatelami i pozwala na finansowe wspieranie np. protestujących przeciwko drakońskim restrykcjom pandemicznym.