Na łamach portalu Tysol.pl prof. Aleksandra Krawczuka wspomniana Marek Miśko, który pisze o „zerwanej nici, łączącej współczesność z jej korzeniami”.

- „O duszy naszej cywilizacji wiedział wszystko, w pełni się jej oddawał, rozumiał i żył nią – być może czasami nieopatrznie pojmując wolność. Każda z blisko czterdziestu książek profesora Krawczuka była nie tylko fascynującą i pouczającą lekturą, ale manifestem po dwakroć wybitnym”

- przekonuje autor.

Podkreśla, że prof. Krawczuk chciał nie tylko przekazać wiedzę na temat starożytności, ale również zrodzić w odbiorcy pytania o to, „gdzie zatraciliśmy swą cywilizacyjną wielkość, dlaczego spośród wielu cech na sztandar braliśmy przez stulecia najczęściej te odrażające”.

Prof. Aleksander Krawczuk z Uniwersytetem Jagiellońskim był związany od 1949 roku. Z uczelnią rozstał się w 1992 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Napisał 36 książek i kilkaset artykułów. Kulturę antyku popularyzował też w Telewizji Polskiej, gdzie prowadził program „Antyczny świat Krawczuka”.

Od 1986 do 1989 roku był ministrem kultury PRL, a w latach 1991-1997 posłem na Sejm. Został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 27 stycznia.