Dziś rocznica narodzin dla nieba św. siostry Faustyny. Inicjatorka kultu Bożego Miłosierdzia zmarła w wieku 33 lat.

Helena Kowalska urodziła się w 1905 r. Głogowcu w dzisiejszym woj. wielkopolskim. Od siódmego roku życia czuła powołanie do życia zakonnego, na co nie wyrażali zgody jej rodzice. Po perypetiach w 1925 r. udało jej się wstąpić do klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W zakonie otrzymała imię Faustyna.

W Zgromadzeniu przeżyła 13 lat przebywając w wielu domach, najdłużej w Krakowie, Warszawie, Płocku i Wilnie. Pracowała jako kucharka, sprzedawczyni w sklepie z pieczywem, ogrodniczka i furtianka. Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego, dlatego ponad 8 miesięcy spędziła w szpitalu na Prądniku w Krakowie. Bywała odrzucana przez inne siostry ze zgromadzenia. Doświadczyła też wielu nadzwyczajnych łask: objawień, ekstaz, daru bilokacji, ukrytych stygmatów, czytania w duszach ludzkich i mistycznych zaślubin. Wiele cierpień znosiła jako dobrowolną ofiarę za grzeszników. Doświadczała wówczas takiego bólu fizycznego i cierpień duchowych, jakie przeszedł Chrystus w czasie męki.

Liczne objawienia Jezusa, podczas których mówił on o swoim miłosierdziu wobec grzeszników św. Faustyna na polecenie spowiednika ks. Michała Sopoćki spisywała w „Dzienniczku”, wydawanym dziś w formie książkowej na całym świecie. Św. Faustyna miała wizje nieba i piekła, a także dotyczące tego, co w przyszłości stanie się z Polską. Chrystus mówił w jedym z objawień, że z naszego kraju może "wyjść iskra, która przygotuje świat na Jego powtórne nadejście". W innym Zbawiciel stwierdza, że Polacy nie są mu wdzięczni za historię, jaką im przygotował. Wielokrotnie wzywał też do nawrócenia i pokuty. Za pośrednictwem Faustyny Kowalskiej Chrystus przekazał ludziom swój obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz zachętę do modlitwy o 15:00, czyli w godzinie śmierci na krzyżu.

Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach mając zaledwie 33 lata. Z jej charyzmatu i doświadczenia mistycznego zrodził się Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia. Początkowo z powodu błędnego tłumaczenia „Dzienniczek” nie został uznany przez Kościół. W rozpowszechnieniu kultu zainicjowanego przez s. Faustynę miał duży udział Jan Paweł II. 18 kwietnia 1993 r. wyniósł on Faustynę do chwały ołtarzy, a 30 kwietnia 2000 roku zaliczył do grona świętych Kościoła. Jej relikwie znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Ojciec Święty Jan Paweł II napisał, że w wieku wielkich totalitaryzmów Siostra Faustyna stała się rzeczniczką przesłania, iż jedyną siłą zdolną zrównoważyć ich zło jest prawda o miłosierdziu Boga.  Orędzie to – powiedział Ojciec Święty Benedykt XVI – jest rzeczywiście głównym przesłaniem naszych czasów: miłosierdzie jako Boża moc, jako Boża granica dla zła całego świata. Z kolei papież Franciszek podczas podróży apostolskiej od Ameryki Łacińskiej odwiedził sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Guayaquil w Ekwadorze.

KJ/faustyna.pl/zaufaj.com/ pch24.pl /s. Faustyna „Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej”