1. Vesuvius, Włochy
Znany z zniszczenia starożytnego miasta Pompeje w 79 roku naszej ery, Wezuwius wciąż stanowi poważne zagrożenie dla okolicznych wspólnot. Znajduje się niedaleko Neapolu, gdzie zamieszkuje ponad 3 miliony ludzi. Eksperci obawiają się, że potencjalna erupcja miałaby katastrofalne skutki dla tej gęsto zaludnionej okolicy.

2. Rainier, Stany Zjednoczone
Ten wulkan w stanie Waszyngton jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych na terenie USA. W przypadku erupcji, lawiny błotne z topniejącego lodu na szczycie góry mogłyby zalać okoliczne obszary, włącznie z miastem Tacoma i Seattle.

3. Popocatépetl, Meksyk
Położony niedaleko stolicy Meksyku, wulkan Popocatépetl stanowi poważne zagrożenie dla ponad 20 milionów mieszkańców aglomeracji miejskiej wokół miasta. Eksperci monitorują aktywność wulkanu ze względu na potencjalne zagrożenie erupcją, która mogłaby spowodować znaczne zniszczenia i straty w ludziach.

4. Merapi, Indonezja
Leżący na wyspie Jawie wulkan Merapi uważany jest za jeden z najbardziej aktywnych i niebezpiecznych na świecie. Jego erupcje mogą powodować gwałtowne wybuchy pary, gazów i lawy, zagrażając życiu tysięcy ludzi mieszkających w pobliżu.

5. Yellowstone Caldera, Stany Zjednoczone
Yellowstone Caldera to superwulkan, którego erupcja mogłaby mieć globalne konsekwencje. Eksperci obawiają się, że wybuch tego wulkanu mógłby spowodować zmiany klimatyczne na skalę światową i znacząco wpłynąć na życie na Ziemi.

Te wulkany stanowią tylko niewielką część listy najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie. Ich potencjalna aktywność wymaga ciągłego monitorowania i przygotowania, aby zminimalizować skutki ewentualnych erupcji dla ludzi i infrastruktury.