Trzy biliony złotych - tyle Polska może i powinna zażądać od Niemiec w ramach niewypłaconych nam nigdy reparacji wojennych. Berlin przekazał jak dotąd Polsce 3 mld - a więc 1 procent należnej nam za zniszczenia, grabieże i mordy sumy.

Bez małatrzy biliony to, jak podaje Polskie Radio, ,,ostrożne wyliczenia Józefa Menesa, który był sekretarzem zespołu do spraw strat wojennych w Warszawie, gdy prezydentem tego miasta był Lech Kaczyński. Na posiedzeniu parlamentarnego zespołu dane dotyczące zniszczeń i ofiar wojny przedstawiali też przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej''.

,,Józef Menes przedstawił kilka powojennych opracowań, które zawierały oszacowane straty poniesione przez Polskę. Jak mówił, najbliższe prawdy są dane Biura Odszkodowań Wojennych, opublikowane dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Ekspert zaznaczył, że jego sposób wyliczenia jest "dość ostrożny". Straty oszacowane na prawie 49 miliardów dolarów w 1939 roku pomnożył razy 17,5, czyli zmianę wartości nabywczej dolara amerykańskiego, i otrzymał ponad 858 miliardów. "Stosując aktualny kurs na koniec 2017 roku wyliczam 2 biliony 987 miliardów złotych" - podsumował Józef Menes,, informuje IAR.

Na posiedzeniu przedstawiono też informację o pieniądzach, jakie Niemcy przekazali nam w latach 2001 - 2006. Mowa jednak o kwotach śmiesznych biorąc pod uwagę skalę niemieckich win, choć indywidualnie mogły to być pieniądze znaczące, chodzi bowiem o kwoty wypłacane poszczególnym obywatelom polskim. W sumie blisko pół milionom ludzi wypłacono 3,5 miliarda złotych. Świadczenia otrzymali byli więźniowie obozów koncentracyjnych, ciężkich więzień i gett, a także robotnicy zatrudnieni w III Rzeszy Niemieckiej.

Zespołowi ds. odszkodowań przewodzi poseł Prawa i Sprawiedliwości, Arkadiusz Mularczyk. Jak zapewnił po posiedzeniu, jest przekonany, że Polsce uda się wypracować takie instrumenty, które skłonią Berlin do wypłacenia w przyszłości odszkodowań. Jak przypomniał Mularczyk, zbrodnie wojenne nie przedawniają się.

mod/Polskie Radio - IAR