10 sposobów na relaks w pracy - zdjęcie
17.04.15, 18:21fot.sxc hu

10 sposobów na relaks w pracy

0

Warto zadbać o jakość stanowiska pracy czyli zamiast tradycyjnych krzeseł i foteli które  sprawiają, że tkwimy cały czas w nieruchomej pozycji zainwetsować w meble, które gwarantują nam ruch w trakcie pracy. Przykładem mogą być krzesła, dzięki którym zajmujemy pozycję stojąco-siedzącą lub siedząco-klęczącą.

Unikaj multitaskingu gdyż mózg nie jest zdolny do skupiania się na kilku zadaniach jednocześnie. W przypadku multitaskingu mózg musi stale przełączać się z jednej aktywności na inną więc osoba, której uwaga jest przerywana poprzez multitasking, wykonuje zadania o połowę dłużej i popełnia o 50 proc. więcej błędów.

Podczas pracy angażuj jak najwięcej zmysłów, ponieważ rozmaite bodźce dostarczają rozrywki mózgowi i sprawiają, że staje się bardziej uważny. Podpowiedzią będzie używanie kolorowych długopisów, eksperymentowanie ze smakami i słuchanie muzyki podczas wykonywania zadania.

Kolejna rada to niepodejmowanie zbyt wielu decyzji jednego dnia i ze względu na pracę, rezygnowanie np. z jedzenia. Jak dowodzi czasopismo Scientific American, podejmowanie decyzji wyczerpuje nasze funkcje wykonawcze, przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo podjęcia dobrej decyzji.

Rób sobie bardzo krótkie przerwy co 20 minut, bo po takim czasie intensywnej pracy mózg staje się mniej efektywny. 

Pracuj zgodnie ze swoim rytmem dobowym, w zależności od tego, czy jesteś typem sowy czy skowronka.

Relaksuj się co 90 minut, poświęcając np. 10 minut na relaks. Podczas stanu czuwania mózg z fal beta przechodzi na fale alfa co 90 minut, dlatego w czasie tego momentu czujesz się śpiący, głodny, zmęczony.
Korzystaj z krótkiej drzemki, gdyż sprawność mózgu i pamięć wzrasta po niej o 20 proc.

Korzystaj z uroków natury. Jak udowodniono, kontakt z naturą jest w stanie wzbudzić nasze mimowolne zaangażowanie, bez żadnego wysiłku.

Wyjeżdżaj na wakacje. Dłuższy odpoczynek od pracy pozwala nabrać dystansu i podejmować  lepsze decyzje. W przeciwnym razie mogą nas zaskoczyć wypalenia zawodowe  lub depresja.

Sab/Forsal.pl