Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że specjalny fundusz, który ma pomóc unijnym regionom w dekarbonizacji, powinien wynieść 100 miliardów euro.

Mechanizm ma powstać w celu ułatwienia transformacji energetycznej w państwach członkowskich odchodzących od węgla i będzie nazywał się funduszem sprawiedliwej transformacji.

Komisja Europejska w przyszłym tygodniu ma zaproponować tak zwany "zielony ład" zakładający neutralność klimatyczną Unii do 2050 roku. Ursula von der Leyen przyznała, że nie dla wszystkich państw może być ten cel łatwy do spełnienia i że są pytania o koszty.

- To prawda, że nie wszyscy startują z tego samego miejsca. Dlatego proponujemy utworzenie funduszu sprawiedliwej transformacji - powiedziała przewodnicząca Komisji.

Na razie w projekcie unijnego budżetu na lata 2021-2027 przewidziano na ten cel 5 miliardów euro. Ale - jak poinformowała Ursula von der Leyen - zmobilizowane mają być także pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który przyznaje niskooprocentowane pożyczki.

Od wysokości funduszu i wsparcia dla polskich regionów, władze w Warszawie uzależniają poparcie dla neutralności klimatycznej Unii do 2050 roku. Ta sprawa będzie głównym tematów unijnego szczytu w przyszłym tygodniu w Brukseli.

Przewodnicząca Komisji powiedziała też, że wiele mówi się o kosztach "zielonego ładu" i transformacji energetycznej, ale należy również pamiętać o kosztach zaniechania. Ursula von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu będą gotowe analizy Komisji i zestawienia kosztów braku działań Unii w kwestii zmian klimatycznych.

yenn/IAR, Polskie Radio